Boğaz'da 27 Gün Yanarak Hafızalardan Çıkmayan Independenta Tanker Kazası

15 Kasım 1979 günü Libya'dan yüklenen tonlarca ham petrolü Romanya'ya taşıyan Independenta adlı tanker gemisi, Karadeniz yönünden gelen Yunan bandıralı Evriyali adlı kuru yük gemisine çarpmış ve büyük bir patlama olmuş. Patlama sonrası çıkan yangında gemi tamamen yanmış ve kullanılamaz hale gelmiş. 43 kişi ise hayatını kaybetmiş.
Boğaz'da 27 Gün Yanarak Hafızalardan Çıkmayan Independenta Tanker Kazası

çemberimde gül oya dizisinin bu geceki bölümünde zerre kadar abartilmadan tasvir edilen büyük patlamaya sebep olmus , geceyarisi gökyüzünün saatlerce rengini degistirmis, günlerce için için yanmis, enkazi yillarca kaldirilamamis romen bandirali petrol yüklü tanker. kadiköyde denizi gören görmeyen iskeleye yakin uzak bütün camlarin kirilmasina sebep olmustur. 

Çemberimde Gül Oya - Independenta sahnesi 

bu gemi şaka maka 1 ay kadar yanık vaziyette kalmış boğazda. "geceleri bile gündüze çevirdi" diye anlatırlar, o zamanlara tanıklık edenler.


balikcilarin patlamadan sonraki en mutsuz kesim oldugu asikar olan facia. patlamadan önce kofananin kilosu 160 liraya alici bulurken patlamadan sonra 50 liraya düsmüs fakat alici bulamamistir.


halk petrollü denizi ve patlamalari görünce isgillenmis. balik yememistir. sonrasinda basini her gördügünde dert yanan balikcilar mi dersiniz, satis esnasinda pazarda canli canli baligi agzina götürüp yiyen balikcilar mi dersiniz ama sonuc nafile... bir türlü halki ikna edememistir balikcilar. o sene ölü sezondur balikcilar icin.

kemal sunal'ın "korkusuz korkak" filminde dekor olarak yer almıştır.

çocukluğumun en iz bırakıcı olayıdır. gece yarısı büyük bir gürültü ile ailece uyanmamız, gökyüzünün tamamen kızıla boyanması ve büyük korku yaşamam...ertesi günlerde yükselen dumanlar ve üsküdar daki mahallemize düşen kocaman kurumlar...


bir kaç gün sonra selimiye orduevinde ki düğünde, pencereden gördüğüm devam eden yangın...

olaydan sadece 3 kisi kurtulmayi basarabilmistir. patlama öncesi üst güvertede oldugu tahmin edilen mürettebattan biri patlamayla birlikte 400 metre uzaga ucmus denizde petrol sayesinde olusan ates cemberinin disinda kaldigindan mucize eseri hayatta kalmistir. kopan üst güverte olay mahalliden 400 kiyidan 900 metre uzaga firlamis ve tesadüf eseri bulunmustur.