Bölgesel Zayıflama Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?

Bölgesel zayıflama nedir? Bölgesel zayıflama yöntemleri nedir? Bölgesel zayıflama gibi bir şey var mı?
Bölgesel Zayıflama Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
iStock

insanların birçoğu spora başlarken bölgesel zayıflama yaşayabileceklerini düşünerek "ben şu göbeği eritsem yeter" söylemleriyle bu yola atılıyorlar ama bu tamamıyla yanlıştır. bölgesel zayıflama gibi bir kavram olmadığı gibi, yağ yakma diye bir kavram da yoktur. 

açıklamaya gelirsek; yağlar vücudumuzda depo edilir ve göbek, yağlı kalça, meme ucu yağlanması ve bunun benzeri sorunlar ortaya çıkar. şimdi gelelim sürecin nasıl işlediğine. öncelikle spora gidersiniz ve kalori harcamaya başlarsınız. vücut, kanınızın içindeki şekeri enerjiye çevirir ve yakmaya başlar, kan şekeri boşluğu oluşur ve vücut, glukogon hormonu salgılar, yağ bozumu başlar, yağlar şekere çevirilerek kana verilir kan şekeri normal düzeye gelir ve bu sayede siz yağ kaybedersiniz. 


yağ bozunumu vücudun herhangi bir yerinden olmayacaktır. genetik olarak küçük farklılıklar oluştursa da yağ kaybeden ilk yer genellikle yanaklar olur. yani surat çökmeye başlayarak yağ kaybı yaşarsınız. ikinci olarak göğsün üst kısmı, köprücük kemiğinin alt kısmından kaybedersiniz. buradaki yağlar bittiğinde ise sıra kol ve bacak bölgelerine gelir ve son olarak göbek ve popo bölgesi yağ kaybeder.

ancak birtakım cerrahi müdahalelerle bölgesel zayıflama mümkün olabilir. nedir o müdahaleler?

liposuction

deri yüzeyinin altından cerrahi müdahale ile yağ dokusunun vakumla alınmasıdır. vücudun herhangi bir bölgesindeki yağ miktarını azaltmakta kullanılır. zayıflamaya yönelik bir müdahale değildir. bölgesel olarak dolgunluk azaltmada kullanılan bir yöntemdir. vücudun çok fazla bölgesinden ve çok fazla miktarda yağ alınırsa şiddetli travma, deri yaralanması, deride torbalanma gibi sonuçlar oluşabilir.

mezoterapi

deri altına ilaç enjekte edilerek yağların erimesini ve vücuttan atılmasını sağlayan bölgesel incelme yöntemi. kadınların güzelleşmek uğruna çektiği anlamsız ve gereksiz acılara alternatif sunan, uygulama sonrası morarma ve çökmelere yol açan yeni nesil çin işkencesi.

karboksiterapi

karbondioksit gazının tedavi amaçlı deri altına enjekte edilmesine dayanan; etki mekanizması basit, yeni ve etkisi ispatlanmış bir yöntemdir. 

kavitasyon

sanılanın aksine kilo vermek için değil bölgesel incelme için kullanılan medikal bir yöntem. sistemin işleyişi şu şekildedir. yağ birikiminin yoğun olduğu bölgelere ultrasonik ses dalgaları gönderilir ve bu sayede yağ hücrelerinin patlatılarak lenf drenaj yoluyla vücuttan dışarı atılması sağlanır. işlemin riskleri mevcuttur.

hypoxi

basınç terapisi ile kan dolaşımını hızlandırarak egzersiz ile birleştiren; böylece daha az zamanda, daha az efor harcayarak hedeflenen problemli bölgelerde yağ yakımını sağlayarak vücudu şekillendiren bir yöntem.

Kilo Vermenin En Zor Yanı Olan Yağ Yakmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?