Borderline Kişilik Bozukluğundan Muzdarip Bir Balık: Alaycı Saçakbaş

Evet, böyle balıklar da var. İngilizcede sarcastic fringehead olarak adlandırılan bu acayip canlıyı inceliyoruz.
Borderline Kişilik Bozukluğundan Muzdarip Bir Balık: Alaycı Saçakbaş
Fotoğraf: Ken Bondy @FlickR

Nedir, ne değildir?

sarcastic fringehead... iğneli ya da alaycı püskül balığı olarak da bilinen bir garip balık. kaliforniya ve baja california'da yaşar, ağırlığının 13.6 katına kadar besin tüketen bir omnivordur. (hem et hem ot tüketir.)

deniz tabanına atılan şişe, teneke gibi atıkları ya da içi boşalmış kabukları yuva olarak seçer. yuvasından sadece başı dışarıda kalacak şekilde etrafı gözetler. bu şekilde hem yiyecek arar hem de okyanus tabanında sınırlı sayıda olan, dünyanın çilesini çekip, kredisi, vergisi tapu harcıydı uğraştığı yuvasını savunur.


bu arkadaşlar borderline kişilik bozukluğuna sahiptir

davranışları öngörülemediği ve bir anda saldırganlaşıp ortalığı ayağa kaldırıp daha sonra sonra sakinleştiği için "alaycı" lakabını almıştır.

yuvası için tehdit oluşturmadığı sürece insanlara saldırmaz. zehirsizdir, saldırılarını dişleri aracılığı ile yapar. yuvalarına göz koyan türdaşları ile mücadelelerinde garip görüntüler ortaya çıkar.

dümbelek derisi gibi açıp gerdiği ağızlarıyla bir garip hareketler, değişik değişiklik hareketler yapıp etraftaki deniz yıldızıdır, kestanedir, yengeçtir... mahallenin diline düşerler.

şurada bir ahtapot ile ve türdaşı ile girdiği kavgayı görebilirsiniz

durun siz kardeşsiniz!

kaynaklar: bbc science focus - evrim ağacı