Botoks İşlemi Esnasında da Kullanılan Zehir: Clostridium Botulinum

Botoks yapılırken Clostridium Botulinum adlı bakterinin toksinlerinden kullanılıyor. Nedir bu Clostridium Botulinum diyecek olursanız eğer...
Botoks İşlemi Esnasında da Kullanılan Zehir: Clostridium Botulinum

clostridium botulinum, oksijen olmayan ortamlarda optimum 10-20 derecede gelişebilen bir bakteridir. toksini en güçlü biyolojik toksindir. 

önce bağırsağa yerleşir. bir gün içerisinde kusma, mide bulantısı baş ağrısı ortaya çıkar. septisemi yoluyla kana geçer. oradan sinir sistemine ulaşır. üç ila beş gün içerisinde görme, solunum, konuşma, ritm bozuklukları ortaya çıkar. bu kadar ilerleme durumunda genellikle ölüm ile sonuçlanır. 

anaerob olduğu için konserve ve vakumlanmış gıdalarda üreyebilir. ancak spor formda olduğu için oksijenli ortamda da gelişebilir. bal buna örnek olarak verilebilir.

gram pozitif, anaerob, basil morfolojisinde bir bakteri clostridium botulinum. hareketli hem de.

salgıladığı toksin kendisine hayran bıraktıran türden. dünyada bilinen en güçlü zehirmiş. oha be yok artık... mikrogramdan daha düşük dozlarda insan için, pikogramdan daha düşük dozlarda ise fare için öldürücü. neyse ki toksin ısıya duyarlı, ama bakterinin sporlu hali aman aman direniyor...

asetilkolin salınımını engelliyor klostridyal nörotoksinimizin a ünitesi. clostridium tetani'ye benziyor biraz bu bakımdan tetanoz etkeni bakteriye yani. hatta strabismus, spazmodik tortikollis, blefarospazm gibi miyotonik hastalıklarda tip a toksini tutulan kas içine enjekte edilerek tedavide kullanılabiliyor.


konserveler, ev yapımı konserveler, -evde otoklav gibi sterilize edebileceğimiz koşullar olmadığı için daha önemli- tütsülenmiş balık ve evet yanlış duymadınız bal... bal yahu bildiğimiz bal. 1 yaşından küçük bebeklerde sindirim kanalında kolonize olup in vivo toksin oluşturmasına bağlı gelişebiliyor. aman dikkat o yüzden bal asla... kut, bilateral kraniyal nöropatilerle başlayan, kaslarda yukarıdan aşağıya doğru inen güçsüzlük ve flask paralizilerle belirgin bir hastalık yapıyor.

ve evet en etkileyici kısmı; kadınlar güzellik için hakkaten şaka değil her şeyi yapıyor lan. bu anlattığım zehirlinin de zehirlisi toksini, botoks adı altında yüzümüze enjekte ettiriyoruz. maksat mimikler yüzünden gerilmeyelim e mi canım...

Soru ve Cevaplarla Botoksa Dair Merak Edilen Her Şey