Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması nasıl geçer? Özellikle evden çalışma oranının tavan yaptığı şu günlerde pek çok insan bu sorunun cevabını arıyor maalesef.
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması nasıl geçer?

boynunuz tutulduğunda aktara gidip biberiye yağı alın, aktara kafayı çevirmeden asker selamını çakıp ortamı terk edin. sonra yağı bir güzel boynunuza sürün. ne yağı bol bulup başka yerinize sürün, ne de malzemeden kaçın. biberiye diyince yakar filan diye korkmayın, bengay kadar bile yakmıyor keza. sonra bir havlu ya da tülbentle boynunuzu sarıp sıcak bir ortam bulun ve bir güzel yatın uyuyun. kalktığınızda mario jardel gibi boyundan yaptığınız yılan gibi hareketlerle hayvani kafa vuruşları yapan bir kobra olacaksınız. aha da size benden garanti. ben yaptım oldu.

Faydalı olabilecek bir video

internette "stiff neck" olarak arama yapınca muazzam bilgilere ulaştım. ne varsa yabancılarda var gerçekten. her yolu deneyip sonuç anlamayanlar aşağıdaki videoyu izleyebilir; tek gereken bir havlu ve az biraz ingilizce bilgisi:


özetle; videodaki gibi havluyu boynumuza geçiriyoruz ve boynumuzu havlu ile nazikçe çeviriyoruz. bunu ara ara yaparak kasların hareket etmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlıyoruz.

youtube'a stiff neck aramasını girerek benzer hareketleri bulabilirsiniz. geçmiş olsun.

Boyun tutulmasının olmasını nasıl engelleyebiliriz?

- koltuğu en alçak seviyeye getirerek, defterleri de uzağa koyarak kafayı olabildiğince dik tutmak.

- kesinlikle 25-30 dk'da bir ara verip kalkıp gerinmek/boynu sağa sola esnetmek.

- ortopedik bi yastıkta, doğru pozisyonda uyumak.

- çok fazla hareketsiz kalmamak.

- telefonla oynarken kolu kaldırıp telefonu göz hizasına getirmek, kafayı eğmemek.

- bilgisayarda takılıyorsanız, monitör: kafanızı dik tuttuğunuzda gözünüz monitörün orta noktasına denk gelmeli, buna göre altına kitap vs. koyun.

- her boyun tutulmasına kaş gevşetici ilaçlar iyi gelmez arkadaşlar, boyun düzleşmesi var ise ordaki kasları kuvvetlendirmek gerekir, kas gevşetici günü kurtarır ama uzun vadede mahveder.

- basit egzersizler mevcut yaklaşık 30 dklık, anında rahatlama getiriyor, düzenli yaptığınızda ağrılarınızı azaltıyor.

not: hepsinden önemlisi bu iş ciddiyse ortopediste görünün arkadaşlar. boyun düzleşmesi de boyun fıtığı da ağrı yapar ancak tedavilerinin çok zıt noktaları mevcuttur.