Boyunlarına Kiloluk Halkalar Geçiren Kadınlarıyla Meşhur Padaung Kabilesi

Padaung kabilesi ya da orijinal adlarıyla Kayan halkı (Kayanlar); büyük çoğunluğu Myanmar'da yaşayan bir kabile. Bu kabilenin dünyaca ünlü olmasını sağlayan şey ise boyunlarına küçük yaşlardan itibaren halkalar takan zürafa kadınlar.
Boyunlarına Kiloluk Halkalar Geçiren Kadınlarıyla Meşhur Padaung Kabilesi

padaung (padong) ya da orijinal adlarıyla kayan halkı; myanmar, tayland ve vietnam'da yaşayan bir kabile. bu kabilenin kadınları boyunlarına metal halkalar takarak gelenekleri uyarınca süslenirler. bu halkalara her sene yenileri eklenir ve kadınlar uzun boyunlu, zarif bir görünüme kavuşurlar. 


ne var ki uzun boyunlu olabilmek her kadın için mümkün değildir. bu kadınlara ejderha kadınlar denir çünkü takvimin yalnızca ejderha yılında doğan kadınlar bu halkalardan takma ayrıcalığına sahiptir. 


yıllar içinde boyun uzadığından kadınlar bu halkalara bağımlı hale gelir. sözgelimi içlerinden birinin bir ihtiyacını görmek için boynundaki halkaları satmak zorunda kaldığını, fakat şiddetli boyun ağrılarına katlanmak zorunda kaldığını anımsıyorum. bu da böyle bir töre işte...

padaung kabilesinin kadınlarına zürafa boyunlu kadınlar deniyor. henüz beş yaşında boyunlarına her biri yaklaşık 10 kilo ağırlığında halkalar takmaya başlıyorlar. bu halkaların sayısı 37'yi bulabiliyor. 


x-ray görüntülerinde boyunlarının uzamadığı, takılan halkaların ağırlığı köprücük kemiklerini ittiği için kaburgalarına baskı yaptığı görülmüş. bu da boyunlarının uzadığı yanılgısına yol açıyor. 


neden yaptıkları hakkında teoriler var. bunlardan birisi, köle ticareti yapıldığı için kendilerini çirkin göstermek istemeleri. bir diğeri de son derece ilginç, başka bir evrenden boyunlarına saldırmak için kaplan gönderileceğine inanılıyor.

bu halkalar çıkarıldığında kafanın ağırlığına aşina olmayan boyun anında kırılabiliyormuş.