Bozulmuş Şarap Nasıl Anlaşılır?

Şarap bozulur mu? Bir şarabın bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır? Genellikle yanlış saklama koşullarından kaynaklanan sebeplerden dolayı şaraplar bozulur. Peki bunu nasıl anlarız?
Bozulmuş Şarap Nasıl Anlaşılır?

bozulmuş olan bir şarabı tespit edebilmek önemlidir. özellikle ülkemizde şarap yıllandırma konusundaki yanlış bilgiler sebebiyle sık sık şaraplar bozulmakta, ziyan olmaktadır:


bir şarabın nasıl bozulabileceğini konuşursak; genellikle güneş alan bir yerde ve hava sıcaksa bir şarap bir ay içerisinde bozulabilmekte. ayrıca yıllandırmaya uygun olmayan bir şarabı uzun bir süre bekletmek de en yaygın olarak kullanılan şarap bozma metodlarından.

peki şarabın bozulup bozulmadığını nasıl anlayabiliriz? genellikle kırmızı şaraplar ile münasebetim olması sebebiyle sadece onlardan bahsetmem daha doğru olur; önce kadehe sadece bir parmak kadar şarap koyun, iyi ışıklandırılmış düz beyaz zemin üzerinde kadehi yatırarak şarabın rengine bakın (bu işlem şarabın yaşını tahmin etmede de kullanılır ama bu başka bir yazının konusu), nasıl bir şarap olursa olsun renk parlak canlı kırmızı olmalıdır. 


eğer renkte hafif bir kiremit kahverengiliği algılıyorsanız ve şarabın rengi biraz donuklaşmışsa, şarap muhtemelen bozulmuştur. ayrıca şarabın içerisinde bozulma durumunda parçacıklar da görürsünüz fakat dikkat; normal sağlıklı şaraplarda da üzümün muhteviyatı sebebiyle bu çökeltiler olabilir. ayrıca şarabı kokladığınızda burnunuz hafif bozulmuş bir koku algılayabilir ama burası biraz tecrübe gerektirebilir. ve elbette son test, şarabın tadına bakmaktır! bozulmuş bir şarabı bozuk tadıyla da algılayabilirsiniz.