Bram Stoker'ın Kült Romanı Dracula Nasıl Ortaya Çıktı?

Şimdilerde Netflix dizisiyle gündemde olan Dracula karakteri, nasıl 1800'lü yıllarda bir romana dönüştü? Bram Stoker'ın yaratım sürecine dair fikir veren bir yazı.
Bram Stoker'ın Kült Romanı Dracula Nasıl Ortaya Çıktı?

dracula... vampirlerin ilki, kadim yaratık, şeytan veya canavar her nasıl isimlendirirseniz isimlendirin. peki pek çok kişinin var olduğuna inandığı bu yaratık nasıl ortaya çıktı?

irlandalı bir yazar olan bram stoker 1897 yılnda dracula adlı eserini dünya sahnesine sundu.


bu eserini yazıya geçirmeden önce kitabın adının "kont wampyr"olmasını ve avusturya'nın steirmark bölgesinde geçmesini planlamıştı fakat ingiliz gezgin emily gerard tarafından yazılan the land beyond the forest isimli kitaptan ve transylvanian superstitions adlı yazısından çok etkilenir.


bunları okuduktan sonra hikayesini avrupaya yani şu meşhur transilvanya'ya taşır. ve doğu avrupayı araştırmaya başlar. araştırması sırasında william wilkinson'ın kitabı olan siyaset ile eflak ve boğdan beylikleri gözüne çarpar ve burada 2. vlad dikkatini çeker. bunun nedeni isminden kaynaklanmaktadır. çünkü tam adı vlad ii dracul'dur. dracul, eski romen dilinde ejderha demektir. dracula 'da ejderhanın oğlu manasına gelmektedir. sonunda kadim yaratığın ismi de bulunmuş oldu.

bu genel kısımlar hikayesinin genel hatlarını oluştururken dracula yavaş yavaş şekillenmeye başlar. tabi o sıralar vampir kültü yeni bir şey değildir. aslında binlerce yıldır var olmuştur, günümüze babil, mezopotamya, eski yunan ve roma kültüründen sürüklenerek ta doğu avrupa'da modern vampir şeklini almıştır (halen günümüz kültüründe de birtakım değişikliklere uğramaktadır).

Christopher Lee'nin Dracula'sı (1958).

bundan dolayı da bir "ilk" olabilecek bir vampir romanı sayılamaz dracula. daha önceleri wolfgang von goethe'nin 1797'de korint gelini, sheridan le fanu'nun 1871'de carmilla ve de john william polidori'nin de 1819'da the vampyre gibi hikayelerle dracula'yı şekillendirdiği apaçık ortadadır. özellikle de dracula the vampyre hikayesindeki gibi bir asilzade ve soylu bir görüntü vermektedir bize. konuşmasıyla, parasıyla ve mal varlığıyla tam bir asilzadedir. binlerce yıldır yaşamış birinden de bu beklenirdi çünkü.

John William Polidori

neyse... dracula ilk başlarda best seller bir kitap değildi. asıl sükseyi nina auerbach ve david j. skal gibi korku hikayeleri ve viktoryen dönem araştırmaları yapan isimlerin olumlu eleştirileri sonucu ve 20. yüzyılda gelen filmlerin, özellikle nosferatu'nun (dracula'nın izinsiz bir uyarlamasıdır) etkisiyle bir ikon haline dönüşmüştür.


Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Tambora Yanardağı Patlamasının Hem Frankenstein Hem de Dracula'nın Yazımına Vesile Olması