Brezilya Milli Takımı'nda Yediği Bir Golün Bedelini Ömür Boyu Ödeyen Adam: Moacir Barbosa

Kaleciliğin ne kadar nankör bir meslek olduğunun dünya futbol tarihindeki en çarpıcı örneklerinden biri hiç şüphesiz Moacir Barbosa Nascimento.
Brezilya Milli Takımı'nda Yediği Bir Golün Bedelini Ömür Boyu Ödeyen Adam: Moacir Barbosa

dünyanın gelmiş geçmiş en talihsiz futbolcusu. 

tam adı moacir barbosa nascimento'dur. 1950 dünya kupasının o dramatik finaline gelene kadar son derece parlak bir kariyer sürmüş ancak 16 temmuz 1950 brezilya uruguay maçında alcides ghiggia'nın şutunu kurtaramamasının cezasını çok ağır ödemiştir. bu maçtan sonra adeta tüm ulusu tarafından dışlanmış, neredeyse konuşacak bir insan bile bulamamıştır. 

anlatılanlara göre bu maçtan 20 yıl sonra bir markette alışveriş yaparken bir kadın oğluna barbosa'yı göstererek "işte ulusumuzu yasa boğan adam" demiş, 1993 yılında brezilya'nın bir maçını yorumlamasına izin verilmemiş, 1994 dünya kupasında brezilya milli takımını ziyaret etmesi engellenmiştir. 8 nisan 2000'de kalp krizinden ölmeden kısa bir süre önce "brezilya yasalarına göre en ağır ceza 30 yıldır ama ben o golün cezasını 50 yıldır çekiyorum" demiştir.

bu talihsiz adam brezilya milli takımında iğrenç bir zihniyetin başlangıcına neden olmuş ve brezilya kalesi uzun yıllar boyunca bir siyahi kaleciye emanet edilmemiştir. felix, carlos, taffarel vs. ta ki nelson de jesus silva dida'ya kadar...

İşte Barbosa'nın yediği o talihsiz gol