Britanya'daki En Eski Eksiksiz İnsan İskeleti Olan 10 Bin Yaşındaki Cheddar Man

İngiltere'de Gough's Mağarası'nda 1903 yılında bulunan Cheddar Man (Cheddar George) adlı insan iskeleti, bilim dünyası için oldukça önemli.
Britanya'daki En Eski Eksiksiz İnsan İskeleti Olan 10 Bin Yaşındaki Cheddar Man

cheddar man (cheddar adamı); ingiltere somerset'te cheddar isimli bir köydeki gough's cave isimli bir mağarada bulunan 9000 yıllık erkek insan iskeletine verilen ad. 

cheddar man, 1903'te bahsi geçen mağarada bulunduğunda, aynı mağarada başka insanlara ait kafa tası, kol kemiği gibi kalıntılar da bulunmuş. bunların bazıları buzul çağının son dönemlerinden, 14.700 yıl öncesinden kalma, oldukça eski kemikler. mağaranın yamyam ayinlerine sahne olduğu düşünülüyor. cheddar man, britanya'daki en eski eksiksiz insan iskeleti olması yönünden önemli.


bulunduğu günden bu yana londra'daki natural history museum'da saklanan iskelet hiç sergilenmemiş. iskelet üzerinde yapılan çalışmalar ve kafa tasındaki delik, cheddar adamı'nın ölümünün şiddet yoluyla olduğu şüphelerini kuvvetlendirici yönde. hatta cheddar adamı'nın bir yamyam ayininde öldürülmüş olduğu da şüpheler arasında.


oxford university'den bryan sykes 1996'da cheddar adamı'nın mitokondriyal dna'sını sekanslamış ve daha sonra cheddar köyü'ndeki 20 insanın mitokondriyal dna'sıyla yaptığı karşılaştırmalar sonucunda bunlardan ikisiyle tam eşleşme sağladığını, bir diğeriyle de tek bir mutasyon dışında eşleştiğini görmüş. tam eşleşme olanlar okul çağında iki çocuk ve isimleri açıklanmamış. bir mutasyon haricinde eşleşme sağlanan kişi ise adrian targett isimli bir öğretmen. yani targett ile cheddar adamı yaklaşık 300 nesil farkla akrabalar.

Cheddar Man & Adrian Targett

aradan yaklaşık 10 bin yıl zaman geçmesine rağmen cheddar adamı'nın aynı bölgede hala akrabalarının olduğunu görmek kanaatimce ilginç bir durum. 10 bin yılda nice yağmalar, savaşlar, felaketler ve dolayısıyla göçler olmuştur, kim bilir? ama hala o küçük bölgede cheddar adamı'nın akrabaları var. bölgenin ingiltere'de yani bir adada olması (coğrafik izolasyon) ve muhtemelen çok işlek bir yer olmaması yani daha izole bir yer olması bu durumun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamış olabilir diye düşünüyorum.