Britanya'nın, Foyası Fena Şekilde Meydana Çıkan Son Cadısı: Helen Duncan

Cadılık mesleği 400 yıl önce bitmiş olabilir ancak buna inatla direnen yiğit bir cadı vardı yakın geçmişte: Helen Duncan.
Britanya'nın, Foyası Fena Şekilde Meydana Çıkan Son Cadısı: Helen Duncan

hemen hemen bir çok din ve mitolojik hikayede doğa üstü oluşumlara veya güçlere atıfta bulunulmuş ve insanlık olarak bunlara inanılmış, korkulmuş ya da ibadet edilmiştir.

bu doğa üstü kavramlardan biri de cadılık müessesesidir; fakat avrupa'nın karanlık dönemlerinde bu kavram dönemin tarihsel gelişimi çerçevesinde eski ahit ve incil gibi kutsal kitapların büyücülüğe karşı bakış açısı ve 1486'da alman bir keşiş olan, heinrich kramer tarafından yazılmış malleus maleficarum ('cadıların çekici' anlamına gelir) adlı kitap nedeniyle büyücülüğün genellikle kötü olduğu ve şeytan işi olduğu dillendirilmiştir.

John William Waterhouse - Magic Circle (1866)

bunun sonucunda avrupa ve ingiltere'de 1700'lerin başlarında, cadılık kavramıyla ilgili yasalar çıkmıştır

bu yasalar çerçevesinde cadı avları başlatılmış, mahkemeler kurulmuş ve cadı olarak nitelendirilen insanlara yönelik acımasız infazlar yapılmıştır.

bunda tam 200 yüzyıl sonra helen duncan isimli kadın transa geçerek ağzından burnundan ve bilumum yerlerinden ektoplazma (ghostbusters filminden herkes bunu biliyordu diye düşünüyorum) çıkararak ölü varlıklara bir çeşit vücut verdiğini iddia etmekteydi. hatta kendine çok fazla inanan kişiler bile mevcuttu , bunlardan biri olan vincent woodcock ölü karısının üç yıl boyunca katıldığı 19 seansta göründüğünü iddia etti ve helen'in, kendisinin hayatını değiştirdiğini söyledi.

bunları yemeyen anadolu çocuklarından biri olan fotoğrafçı harvey metcalfe, helen'in seanslarından birine katıldı ve onun sözde ruhlarının flaşlı fotoğraflarını çekti. fotoğraflar, ruhların eski bir çarşafa sarılmış boyalı kartonpiyer maskeden yapılmış oyuncak bebeklerden başka bir şey olmadığını ortaya çıkardı.


daha sonraları bir komite helen'i inceleme altına aldı, yaptığı performans sırasında sözde çıkardığı ektoplazmanın daha önceden yuttuğunu yumurta akı olduğu ve seans sırasında kustuğunu belirledi.

bunların üzerine yargılanan helen cadılıkla suçlandı ve cadılık yasası'nın hileli ruhani faaliyetleri kapsayan ve daha ağır bir hapis cezası almasının istediler . fakat bu suçlamanın icrası 1700 yıllar gibi değildi ve dönemin mahkemesi cehalet, batıl inanç vb. nedenlerden ötürü helen'i hileli medyumluktan 9 ay hapis cezasına mahkum etti. 1951 tarihinde hileli araçlar yasası yürürlükten kaldırılmadan önce helen duncan britanya'nın son cadısı unvanını kazanmış oldu.

kaynak: 1 / 2 / 3