Bronz Madalya Kazananlar, Gümüş Madalya Kazananlara Göre Neden Daha Mutlu?

Belki dikkatinizi çekmiştir bu durum. Olimpiyatlarda ya da şampiyonalarda bronz madalya sahipleri, gümüşe göre biraz daha mutlu olurlar. Bu konu 1992'de birilerinin dikkatini çekmiş ve araştırma yapmışlar.
Bronz Madalya Kazananlar, Gümüş Madalya Kazananlara Göre Neden Daha Mutlu?


1992 barselona yaz oyunları üstüne cornell üniversitesi'nde yapılan araştırmada ilginç sonuçlar bulunmuş. madalya törenleri videoya alınmış ve öğrencilerden her madalya sahibinin yüzünü mutluluk açısından 1 ila 10 arası derecelendirilmesi istenmiş. çıkan sonuç ise çarpıcı. bronz madalya sahipleri gümüş madalya sahiplerine göre daha mutlu.

bu olay günlük hayattan bir örnekle şöyle de açıklanabilir: diyelim ki maaşınıza %5 zam aldınız. fakat daha sonra sizinle aynı seviyedeki çalışma arkadaşınızın aldığı zammın %10 olduğunu duydunuz. eskisi kadar mutlu değilsiniz değil mi? şimdi bir de ayrı ayrı düşünün. siz %3 beklerken %5 aldınız, arkadaşınız ise %15 beklerken %10 aldı. hanginiz daha mutlu olurdu?


psikolojide buna counterfactual thinking deniyor. aynı olay madalya konusunda da geçerli. bronz madalyayı alan kendisine referans olarak madalya almamış olmayı seçiyor ve kendisini dördüncüyle kıyaslayıp mutlu olabiliyor. fakat gümüş madalya sahibinin referans noktası altın madalya olduğu için kendisini o kadar da mutlu hissedemiyor.

aslında olimpiyatlar üzerinden yapılan bu çalışma günlük hayatımızla da alakasız sayılmaz. hayat kalitemizi arttırıp bizi mutlu edecek şeyleri bu düşünce tarzı yüzünden görmezden geliyor, hatta bizi mutsuz etmesine sebep oluyor olabiliriz.

kaynak