Bu Akşamki Galatasaray - Fenerbahçe Maçında Neler Olabileceğine Dair Bir Analiz

Spor Toto Süper Lig'de bu akşam Galatasaray, Türk Telekom Stadı'nda ezeli rakibi Fenerbahçe'yi ağırlayacak. Maçta neler olur, neler olmaz; Ekşi Sözlük yazarı "tevfikken"in analizini inceleyelim.
Bu Akşamki Galatasaray - Fenerbahçe Maçında Neler Olabileceğine Dair Bir Analiz


orta saha hakimiyetini ele geçiren büyük ihtimal kazanacaktır

bu bölgede fernando olmasa bile galatasaray ağır basıyor; donk ve ndiaye karşısında fenerbahçe (zaten topal yok) hangi kombinasyonu kurarsa kursun orta sahada üstünlük kuramaz. jailson yumuşak, eljif tezcanlı (kart potansiyeli yüksek), benzia dengesiz, reyes allahlık. özellikle ndiaye'nin çılgın atacağını düşünüyorum, tam ona göre bir ortam olacak; gerek driblinglerle adam eksilterek gerekse bol bol faul alarak duran top veya kart tehlikesi yaratacaktır. o yüzden fenerbahçe'nin daha önce yapılmamış bir şey yapması lazım (aşağıda belirteceğim).

sistem olarak galatasaray'ın lokomotif maçına benzer şekilde çıkacağını düşünüyorum

beklerin yüksek katkısına gerek kalmadan öndeki 6'lının işi bitireceği 4-2-3-1:

-------------muslera--------
linnes--ozan---serdar---ömer
----------donk----ndiaye--------
onyekuru----belhanda------garry
---------------eren----------

ön alan presi yapacak olan takımın topu kaptığı anda ne yapacağı çok önemli 

çünkü önde emre akbaba tarzı akıllı bir adam yok, belhanda pas istasyonu olacağım diye geriye geliyor, feghouli (oynarsa) etkisiz. geriye kalanlar şok presle topu kapıp ani hücum yapmaya uygun oyuncular. fenerbahçe'nin savunma prensibinin öncelikle (şok hücumcular) garry ve onyekuru'nun alanını daraltmak olacağını ve kanatları ikişer adamla (sağda isla-ayew, solda hasan-eljif) kapatacağını düşündüğüm için gs'yi zaman zaman set oyununa zorlayacaktır, işte bu zamanlarda en büyük iş eren derdiyok'a düşüyor. skrtel'le kapışacak olan eren telekom derbisi gazıyla birkaç mücadele fazla kazansa bile büyük iş yapmış olur, bir kere servis yapar maçı koparır belli olmaz.

fenerbahçe'de koeman'ın sürpriz yapacağını sanmıyorum, aman mağlup olmayayım diyerek cocu'nun 3-5-2'si ile çıkacağını düşünüyorum

---------------harun----------------
-----roman--skrtel--reyes-------
isla----------jailson---------hasan
--------benzia--------eljif-----------
--------ayew----------frey-----------

ama böyle çıkarsa yanlış yapar çünkü hem gs, bu sistemi paramparça eder. hem de zaten fb'nin kaybedecek bir şeyi yok. o yüzden hücum oynaması gerekiyor bence, soldado ve frey'in önlü arkalı, barış'ın ortalığı karıştıran mikser görevinde forvet arkasının tamamında serbest oynayacağı, gs'nin orta sahasına karşı koyma adına jailson'un yanında ayew ve soldaki eljif'in bu ikiliyi destekleyeceği yalancı bir 4-2-3-1:

-------------harun--------------
isla---roman--skrtel--hasan
-------jailson---ayew----------
---------------------------eljif----
----barış-------frey-------------
------------soldado-------------

bu düzen gs'nin nispeten daha zorlanacağı bir sistem çünkü kanatlarda koridor açarak rakibin beklerini hücum katkısına zorluyor, linnes-ömer ikilisi daha çok öne çıkacağı için donk stoperlerin arasına girecek ve göbekte nidaye'yi tek bırakacak. barış ve frey'in yapacağı presle de defans-forvet bağı zayıflayacağı için gs mecburen takım olarak geride konumlanmak zorunda kalacak. fatih terim serdar aziz'i mutlaka soldado veya frey'le eşleştireceği için barış alıcı ozan kabak (veya maicon)'la bire bir kalıp fırsatlar bulacaktır. kısacası bana göre galibiyete yetme olasılığı düşük olsa da en azından gs'nin gücünü kırabilecek tek düzen bu.

tüm bunlar bir yana şartlar gs'nin lehine; taraftar erken gol bulmak isteyecektir ama fatih terim'in takımı buna zorlayacağını düşünmüyorum zira kondisyon yerlerde, o yüzden sadece belli anlarda tempo yaparak baskı kurmak isteyecektir. fenerbahçe'nin ise ne yapacağı belli olmasa da buradan galibiyetle dönmesi yüzde 5 ihtimal olduğu için galatasaray'ın kazanacağını düşünüyorum.

Galatasaray Tarihinde Değeri Hiçbir Zaman Tam Olarak Bilinmemiş I. Georghe Hagi Dönemi