Bu Hafta Türk Lirası İçin Neden Son Dönemlerin En Hareketli Haftası?

Türk lirası için şu an içinde bulunduğumuz hafta oldukça önemli. Peki neden?
Bu Hafta Türk Lirası İçin Neden Son Dönemlerin En Hareketli Haftası?
iStock

bugün itibariyla haftanın zor günleri başlıyor; en önemli olay boj toplantısı. bu gece japonya merkez bankası (boj) toplantısı var, boj'un sıkılaşma planladığı konuşuluyor. bu durumda dolar (dolar endeksi-dxy) değer kaybedebilir ama tl ve benzeri paralarda durum daha da olumsuz olabilir.

sabah saatlerinde merkez bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,4'ten yüzde 13,4'e yükseltti.

öğleden sonra avrupa'dan enflasyon (tüfe) ve büyüme verisi gelecek. abd'den ise pce (enflasyonu doğrudan etkilediği için fed çok önemsiyor) ve tüketici güveni verileri gelecek.

bu kadar önemli verinin aynı gün açıklanması tl'nin çok hareketli bir gün yaşamasına sebep olabilir. bununla beraber önümüzdeki günlerinde fiyatlamaları şimdiden gerçekleşmeye başlayacak.

çarşamba fed toplantısı var; faiz artırımı beklenmiyor ama toplantı sonucunda kullanılacak ifadeler önemli.yine türkiye imalat pmi verisi açıklanacak.

perşembe günü ingiltere merkez bankasının faiz artırması bekleniyor.

cuma günü ise sabah enflasyon verisi(baz etkisi sebebiyle nispeten olumlu rakamlar olsa bile yıllıkta ciddi artış olacak) öğleden sonra ise abd'nin istihdam raporu var ki o da fed'in kararlarını ve dxy'i çok kuvvetli etkiliyor.

son zamanların en hareketli haftasına girmiş olabiliriz.