"Bu Kadar da Gerçekçi Olamaz" Dedirten Enfes Mermer Heykeller

Baktığınızda "yok artık, bu kadar da gerçekçi olamaz" diyeceğiniz, mermere hayat veren, dünyaca ünlü 5 heykeltraş ve eseri.
"Bu Kadar da Gerçekçi Olamaz" Dedirten Enfes Mermer Heykeller

1. thomas ridgeway gould - the west wind

1870' de yapımı tamamlanan bu heykel günümüzde orlando sanat müzesi'nde sergileniyor.

gould'un batı rüzgarı için ilk ilham kaynağı, muhtemelen 1869'da kıtalararası demiryolunun açılmasıydı; bu, ilk kez uzak batı'nın demiryolu hatlarını mississippi nehri'nin doğusundaki mevcut demiryolu ağıyla birleştirdi. bunun yanı sıra; bysshe shelley'nin "batı rüzgarına övgü" adlı şiiri ve aynı zamanda gould'un iskoç şair william motherwell'in "üç hayali varsayım" şiirinden rüzgarın bir kişileştirmesini yarattığı da öne sürülmüştü.

2. michelangelo - musa'nın hükmü

listeye tabii ki michelangelo'yu eklememek olmaz. bu ünlü sanatçının eserlerinin her biri birbirinden güzel ve akıl dolu. fakat benim en beğendiğim eseri olan musa'nın hükmü adlı heykelidir.

bu heykeli özel yapan şey ise inanılmaz anatomik detaylarıdır.


kolundaki detay dikkatinizi çekmiştir muhakkak. yalnızca serçe parmağımızı kaldırdığımızda kasılan bir kas vardır... michalengelo sırf insan anatomisini öğrenebilmek için 12 yıl boyunca hastanelerin morgunda insanların kas ve damar yapısını inceledi, eğer yakalanırsa ölecekti, tüm bu riskleri alıp öğrendiği her şeyi sanatına yansıttı... 1515 yılında tamamlanan bu heykel günümüzde roma'da sergilenmektedir.

3. lorenzo bernini - the rape of proserpina

listeye yunan mitolojisinden bir heykel eklemesem olmazdı. heykel, meşhur hades ve persephone hikayesine ait. kısaca heykelin hikayesi şöyle:

hades, ölüler diyarından çıkamaması için pershephone'yi kandırarak büyülü bir nar tanesi yedirmeyi başarır. efsaneye göre ölüler diyarında bir şey yiyip-içenlerin yeryüzüne çıkma hakları yoktur. bu sebepten dolayı persephone ölüler dünyasında hapsolur ve hades'in eşi olmaya mahkum olur.

resimde hades'in persephone'u kalçasından kavrayıp yeraltına çekildiği tasvir ediliyor, ne kadar gerçekçi, öyle değil mi?

4. lorenzo bartolini - the nymph arnina

"okyanus perisi" dediği eseri, yine mükemmel detaylarıyla göze çarpıyor. heykel hala yapılırken, francesco benedetti'nin kadın figürünün “yumuşak kucağını nazikçe temizleyen okyanus güzelliği” olarak tanımlandığı bir şiirine bile konu olmuştu...

heykelin bir çok kopyası mevcut. orijinali 2013 yılında bulundu. şimdilerde ingiltere'de bir müzede sergileniyor.

5. francesco barzaghi - phryne

hikayesi kısaca şöyle: 

bir gün bir sevgilisi istediklerini yapmadığı için phryne'yi dinsizlikle suçladı. o günlerde dinsizliğin cezası ölümdü. phryne'i tutukladılar, mahkemeye çıkardılar. idamla yargılandı. yargıçlar kararlıydı. ölüm cezasını onaylayacaklardı. işte o anda avukatı hypereides, phryne'nin üstündeki elbiseyi yırttı. yargıçlara seslendi.. "bu güzelliğin, bu memelerin yok olmasına izin verecek misiniz?" yargıçlar gördükleri güzellik karşısında şaşırdılar. çıplak phryne'i hayranlıkla izlediler. ölüm cezasından vazgeçtiler. phryne'nin bir manastıra kapatılmasını ve kalan ömrünü bir rahibe olarak sürdürmesini kararlaştırdılar.

m.ö 365 yılında doğan, antik yunanın en ünlü fahişesi phryne. bu mermere hayat veren kişi ise francesco barzaghi.