'Bu Kadar Kitap Arasından Hangisinden Başlamalıyım' Diyenler İçin Dostoyevski Rehberi

Sözlük yazarı ''bbaggins'', Dostoyevski okumaya yeni başlayacaklar için sıralı bir liste hazırlamış.
'Bu Kadar Kitap Arasından Hangisinden Başlamalıyım' Diyenler İçin Dostoyevski Rehberi

ayrıntılı rehberlik edecek kadar derin bir bilgiye sahip değilim, ama neredeyse bütün kitaplarını okumuş bir insan evladı olarak ''bu kadar kitap arasından hangisiyle başlamalıyım acaba?'' diyen arkadaşlar için bir yol haritası çizebilirim.

bu siteye linkleri falanda gömdüm bütün kitapların sırasıyla. isteyenler buradan okuyabilirler:

https://medium.com/…oyevski-23a1088022fd#.5r0uo23ca


1- biyografi, edward hallet carr:

eğer onu tam tanımak istiyorsanız, bu kadar çok kitabı hangi ruhla ve nasıl bir ortamda yazdığını merak ediyorsanız, ve zamanınızda varsa, edward hallett carr tarafından yazılan kısa biyografisiyle başlayabilirsiniz. ben bu kitabı kitaplarını okuduktan sonra okudum ve pişmanım. eğer bu kitaptan sonra okusaydım, kazanacağım şeyler iki katına çıkabilirdi.

http://www.kitapyurdu.com/….html&filter_name=edward carr

2- insancıklar:

benim zamanım yok onla uğraşacak diyorsanız eğer, zaten onunda ilk kitabı olan ‘’ insancıklardan’’ başlayabilirsiniz. bu, hem onun o mükemmel anlatımına sizi alıştıracak, hem de ruhunu daha iyi tahlil edebileceksiniz. bu kitap, aynı zamanda dosto’yu meşhur eden eseridir. kitabın çok büyük bir bölümü mektuplardan oluşuyor. konu ise, dostoyevski’nin en temel duygularından biri: acıma.

http://www.kitapyurdu.com/…&filter_name=insancıklar,önemli edit
: draqa adlı arkadaşımızın önerisiyle ve benim aptallık yaparak unuttuğum yeraltından notlar'ı buraya sıkıştırıyorum.

http://www.kitapyurdu.com/…_name=yeraltından notlar

3- kumarbaz:

kitabın hikayesi ilginç ve şaşırtıcı. suç ve ceza’dan sonra şöhreti tavan yapan dostoyevski, aldığı çoğu parayı kumara ve erken yaşta ölen erkek kardeşinin ailesi için harcar. ancak öyle kitaptan sonra eline toplu bir para geçtiğini düşünmeyin, kitap yazım sürecinin başında bir avans alır, ortasında aldığı parayla da kitabın parasını tamamlarmış. bu yüzden ömrünün son yılları hariç ( bu da eşi sayesinde ) refah bir hayatı olmamış dosto’nun.

bu kitabı yaptığı anlaşma gereği ‘’1'’ ay içinde tamamlamış. ancak ne yazacağına karar veremeyen dostoyevski, bir süre sonra kumar tutkusunu aşk ile harmanlayıp ortaya bu romanını çıkarmış. öyle baskın bir aşk hikayesi yok romanda ve kısa sürede bitirebileceğiniz bir kitap. hem ikinci kitap olarakta ideal.

http://www.kitapyurdu.com/…tml&filter_name=kumarbaz


4-ezilenler:

az bilinen ama en etkileyici eserlerindendir. psikolojik çözümlemeler harika ve ikileme düşürücüdür. bu sebeple okunması kolay ama hazmetmesi zordur. bu nasıl oluyorsa. velhasıl kelam, mutlaka okuyun derim.

http://www.kitapyurdu.com/…ml&filter_name=ezilenler

5- budala:

gelelim ağır toplara. budala, sayfa sayısıyla gerçekten ağır bir top. gördüğünüzde şöyle bir ürkebilirsiniz. ama okuduğunuz zaman sayfalar su gibi akıp geçecektir. prens mişkin’in ‘’ budalalığına’’ gerçekten hayrete edebilirsiniz. aslında, mişkin budala falan değildir. iyi yürekli olmanın, budala olarak tanımlandığı bir toplumda, bunun sonuçlarını ağır bir şekilde ödemektedir. gerek dostoyevski’nin her kitabında kullandığı felsefi akımlara giriş mahiyetinde olsun, gerek kalınlığına! giriş olsun en ideali budala’dır.

http://www.kitapyurdu.com/….html&filter_name=budala


6- delikanlı:

u kitap, karamazov kardeşlerden önceki kitap olmakla beraber, ecinniler, suç ve ceza ve karamazov kardeşler’in büyük bir bölümünü kaplayan felsefi düşüncenin en az olduğu kitaplarından. bu nedenle diğerleri kadar etkileyici olmasa bile, kesinlikle okunmaya değer, insanlar arası ilişkileri ortaya koyan ve dosto’nun psikolog tarafının ağır bastığı bir roman.

http://www.kitapyurdu.com/…ml&filter_name=delikanlı

7- suç ve ceza:

gelelim herkes tarafından bilinen bu kitaba. kitabı fazla anlatmaya gerek yok sanırım. ama sadece şunu belirtmek istiyorum, dostoyevski’nin hiç bir kitabını okumadan direk bunun okumayın. alacağınız keyif yarı yarıya düşecektir.

http://www.kitapyurdu.com/…674.html&filter_name=suç ve ceza

8- karamazov kardeşler:

bazı yazarların ‘’gelmiş geçmiş en büyük roman’’ dedikleri bu kitap, adeta onların ne kadar haklı olduklarını yüzünüze vuruyor. dostoyevski herhalde, bu dünyaya en büyük eserimi vermeden veda etmeyeceğim demiş gibi. 1000 küsür sayfayı nasıl çabuk okuduğunuzu anlamayacaksınız. kitapta her şey var, din eleştirisi, felsefe, tanrı, psikoloji, aşk, acıma, dram…

http://www.kitapyurdu.com/…ml&filter_name=karamazov kardeşler


9- ecinniler:

bu kitap neden karamazov’dan sonra geliyor diye düşünebilirsiniz. bunun sebebi, dostoyevski’nin felsefe ve siyaset hakkındaki görüşlerinin neredeyse hepsini bu kitapta yazmış olması. zaman zaman ironiyle, zaman zaman da büyük bir ciddiyetle karakterler üzerinden bu görüşlerini açıklıyor. takdir edersiniz ki onu tanımadan bu kitaba girişmek pek sağlıklı olmaz..

http://www.kitapyurdu.com/…ml&filter_name=ecinniler