Bugün Yaşayan Tüm İnsanların Anne Soyundan En Yakın Ortak Atası: Mitokondriyal Havva

Bugün yaşayan tüm insanların annesinin Mitokondriyal Havva olduğunu biliyor muydunuz?
Bugün Yaşayan Tüm İnsanların Anne Soyundan En Yakın Ortak Atası: Mitokondriyal Havva
iStock.com


mitokondriyal havva: geçmişteki ilk annemiz...

insanların genetik şifrelerini tutan dna'lardan biri olan mitokondriyal dna, insan evriminin analiz edilme açısından çok önemli. mitokondriyal dna'nın özelliği hepsinin anne tarafından yumurtaya aktarılması.

bu mekanizma çok basit; dişi yumurtasında 100,000 den 1,000,000 mtdna molekülü varken, sperm'de sadece 100 to 1000 mitokondriyal dna molekülü mevcut, sperm mitokondriyal dna molekülü döllenmiş yumurtada kayboluyor,ve hatta bazı organizmalarda yumurtaya bile giremiyor.


dolayısı ile mitokondriyal dna'larımız vasıtası ile geçmişteki annelerimizle genetik açıdan bağlantı kurarak nereden geldiğimizi bulabiliriz.

mitokondriyal havva afrika'dan geliyor. bu 200,000 yıl önce yaşamış kadın hepimizin ilk annesi. hepimiz bir şekilde onun mtdna sını taşıyoruz, daha sonra bu mtdna de olan ufak sapmalar (dna lerde bir takım nedenler sonucu meydana gelen daktilo hatası gibi olan yanlışlıklar) sonucu meydana gelen mutasyona uğramış mtdna'leri takip ederek büyük göçü ve insanların yayılmasını anlamak mümkün.

alınan 100,000 dna örneği ile yapılan araştırma sonucu çıkan göç haritasını burada görebilirsiniz.


bu alınan örneklerinden birisi de benim, 10,000 sene önce yaşamış bir anneden geliyorum, ve on bin senedir lavant denilen yerde yaşıyorum, bu annelerim çok gezdiler mi bilmiyorum ama sonunda soluğu anadolu'da aldıkları kesin....