Bugünkü Bilgi Birikimimizle 2000 Yıl Öncesinde Yaşasak Neler Olurdu?

Kendilerini aniden 2000 yıl öncesinde bulduğunu hayal eden Sözlük yazarları, başlarına neler gelebileceklerini sıralamışlar.
Bugünkü Bilgi Birikimimizle 2000 Yıl Öncesinde Yaşasak Neler Olurdu?

aq deniz kenarlarını parsellerdim başka ne yapacağım.

bugünkü eriştiğim bilgi bu demekki :(

önce kitle oluşturmak gerekirdi. çünkü direk mevzuya girersek delilikten ziyade ölümle burun buruna gelebiliriz.

sizin ve günümüz insanının bağışıklık kazandığı mikroplara 2000 sene önceki insanlar henüz bağışıklık kazanmadığı için büyük ihtimalle yakınınızda olan herkesi hasta ederek öldürürsünüz.

ben bu konuyu uzun uzun düşündüm zamanında. 

yapabileceğim tek şeyin bisiklet olduğuna kanaat getirdim. ağaçtan demirden halattan kaba saba ama yürüyen bir bisiklet yapabilirim ki o da en fazla birkaç kralı eğlendirir. zamanda yolculuk yapıp hokkabaz olmak da pek acı. ne tıp biliyoruz, ne mühendislik.
saray doktoru olsan ne yapacaksın ki hayatında bir kere antibiyotik mi yaptın.
"kralım doğal beslenmeniz şart" desen götünü kestirir kral sene daha 16.

bildiğim her şeyi bir kağıda yazardım ve başka bir şey yapmazdım.

ileride de bu adam taa 2000 yıl öncesinden her şeyi bilmişti deyip ölümsüzleştirirlerdi beni.

demiri nasıl bükerim, topu nasıl icat ederim kısmını geçiyorum. düşünüş yapısını değiştirebilirsin mesala, verimliliği nasıl artıracağını öğretebilirsin. sonuçta kimse sana git cep telefonunu bul , turkecell'i kur demedi...

ateşi mi buldular ( tarihleri atıyorum üstüme gelmeyin) ? nasıl daha güvenli bir biçimde kullanılacağını, farklı araçlar için kullanırsan nasıl daha verimli olabileceğini daha hızlı bir şekilde öğretebilirsin ( daha hızlı diyorum dikkat). kütüphane mi var yaşayacağın çağda? daha kullanışlı olabilmesi için tasnif olayını gösterebilirsin , güzel olmaz mı ? ( kütüphaneye daha önce gittin di mi lan? ) coğrafyayı kavramsallaştırabilirsin en önemlisi... masada yemek yemek daha sağlıklı olmaz mı diye laf atarsın komşuna , nasıl ?

illa git atomu parçala demedik ki aga


cocukluktan beri ara sira dusundugum bir konu bu. "ne yapardim ?" diye. aslinda biraz daha spesifik bir soru sormustum kendime, "sezar'in yasadigi doneme gittim ve beni yakaladilar, sezar'in karsisina cikardilar. ne yapardim?" diye.

bu baslikta daha once bilgisayar uzmani olup da "o donemde bilgisayar mi vardi ? bir sey yapamazdim" yazanlar olmus. oysa ki benim kendime verdigim cevap bunun tam tersi. bilgisayar uzmanligim sayesinde hayatta kalabilirdim.

nasil ? sorusunun cevabi asagida.

oncelikle (bkz: sezar şifresi). uygarligin her doneminde islem (oncelikle dort islem) yapabilme kapasitesi ve matematik belirleyici olmustur ve onemlidir. cunku uygulama alani askerlikten insaata, muhasebeden vergilendirmeye kadar yuzlercedir ve her biri bir siyasi iktidarin varligi icin son derece onemlidir. dolayisi ile islem kapasitesinin artmasi ve hizlanmasi tum devletler icin onemli bir arzu nesnesidir.

bu yuzden, sezar'in karsisina ciktigimda onerecegim sey basit de olsa bir bilgisayar ve onun getirdigi islem kapasitesi ozellikle de sifreleme (bkz: xor) teknigi olacaktir.

"bilgisayar olsa ben de oneririm. o donemde elektrigi, bilgisayari nasil bulacaksin ?" diyeceksiniz tabii ki dogal olarak. cevabi asagida.

32 tane kirmizi giyinmis asker, 32 tane mavi giyinmis asker, 32 tane de beyaz giyinmis asker aliyorsunuz. ellerine de birer bayrak veriyorsunuz.

bunlari ayni renkte olanlari yanyana olacak sekilde beyazlar onde, maviler ortada, kirmizilar ise arkada olacak sekilde diziyorsunuz. sonra, beyaz giyinmis askerlere basit bir egitim veriyorsunuz.

diyorsunuz ki, "ben simdi karsinizdaki tepede duracagim, elimde de cesitli renklerde bayraklar olacak, bu bayraklari kaldirdigimda su basit islemleri yapacaksiniz".

her bayrak degistirdigimde, arkandaki mavi ve kirmizi giyinmis askerlere bak. ellerindeki bayraklarin durumuna gore (bayrak yukarida veya bayrak asagida) su basit islemleri yap ve sen de elindeki bayragi buldugun sonuca gore ya kaldir, ya asagida tut. (buradan sonrasini tahmin edebileceginizi dusunuyorum)

eger yesil bayrak (and islemi) kaldirirsam:

1. mavi ve kirmizili askerlerin her ikisinin de bayragi yukarida ise: bayragi kaldir
2. mavi ve kirmizili askerlerden herhangi birinin ya da ikisinin birden bayragi asagida ise: bayragi asagida tut.

eger sari bayrak (or islemi) kaldirirsam:

1. mavi ve kirmizili askerlerden herhangi birinin veya ikisinin birden bayragi yukarida ise: bayragi kaldir.
2. mavi ve kirmizili askerlerden her ikisi de bayragi asagida tutuyorlarsa: bayragi asagida tut.

eger mor bayrak (xor islemi) kaldirirsam:

1. mavi ve kirmizili askerlerin her ikisi de bayragi indirmisse: bayragi indir
2. mavi ve kirmizili askerlerin her ikisi de bayragi kaldirmissa: bayragi indir
3. aksi durumda bayragi kaldir.

sonuc: temel binary operations'lari yapabilen, cok yavas da olsa calisan dusuk cycle'li fakat 32 bitlik bir bilgisayar urettik. diger temel operation'lari da benzer sekilde uretmek mumkun.

peki bununla ne yapabiliriz ? temel bilgisayar bilimleri bilgisi olan herkesin tahmin edebilecegi gibi o tarihte cag atlatabilecek hesaplamalari yapabiliriz.

1- mikroplar insanları öldürüyor: kesin bilgi, yayın. el yıkamanın önemini anlatın.

2- penisilin: peynir küflerinin çoğu penicilium türevidir. bir çok bakteriel hastalığa iyi gelir.

3- domuz pankreası özü insülin içerir: diyabeti tedavi ettin.

4- hollanda'nın kalkınmasında, sırayla bir yıl yonca, bir yıl tarımsal ürünler ekmenin toprağın verimini arttırmasına çok değinilir. yonca ektirin.

5- patates ve mısır amerika'da, üstteki madde ile açlığı çözeceğiz.