Bugünün İcatlarını Zamanının Ruhunun Ötesine Geçerek Yıllar Önce Öngörmüş Kitaplar

Dünyadaki birçok teknoloji, henüz keşfedilmediği sıralarda kitaplarda öngörülmüş.


kredi kartı


edward bellamy'nin 1888 yılında yazdığı looking backward romanında hayret edici bir şekilde öngörülüyor. romanın baş karakteri 1887 yılında uyuyakalıp 2000 yılında uyanıyor. gördüğü manzara ise; tüm vatandaşların ürün, hediye, hizmet satın alabilmek için bir dizi karta sahip oldukları. şurada hakkında yazılmış ingilizce bir makale mevcut.

kitap, say yayınları'nda mevcuttur.


ipad


arthur c. clarke'ın, stanley kubrick'in 2001: a space odyssey filmiyle eş zamanlı yazdığı romanında geçen haber bloknotu adını verdiği bir öngörüdür.

"...resmi raporlar, taslaklar ve tutanaklardan sıkıldığında, büyük dosya kağıdı boyutundaki haber bloknotunu geminin bilgi devrelerine bağlayıp dünya'dan son haberlere göz atabilirdi. dünya'nın en büyük gazetelerini teker teker çağırabilirdi... gösterim biriminin kısa süreli hafızasını açarak, on sayfayı açık tutabilir, bu sırada başlıklara ve ilgilendiği konulara göz atabilirdi. her birinin kendine ait iki haneli bir kodu vardı.tuşladığında posta pulu büyüklüğündeki bir dikdörtgen, tüm ekranı kaplayıncaya dek genişler ve floyd bunu rahatlıkla okuyabilirdi. bu işlemi bitirdiği zaman, ana sayfaya geri dönebilir ve daha detaylı araştırma için yeni bir konu seçebilirdi..."

ingilizce bir kaynak önereyim. buyurunuz.

kitap orbit yayınları'nda mevcuttur.


siber gerçekçilik 


william gibson'ın 1984 yılına ait neuromancer romanı. henüz ortada world wide web yokken ve üstelik internet dahi çok kısıtlı çevrece bilinirken romanın başkarakteri hackerlık yapan bir şahıs:

"...başkaları hesabına çalışan, kurumsal şirketlerin parlak duvarlarını delip geçmek için gerekli egzotik yazılımları sağlayan, bereketli veri tarlalarına kapı açan işverenler, daha zengin hırsızlar hesabına çalışan bir hırsızdı..."


göz taraması


philip k. dick'in henüz 1956'da yazdığı, daha suç işlemeden suçluya müdahale edilebildiği bir gelecekte geçen minority report romanında işlenmiştir. yine aynı kitapta geçen yüz tanıma teknolojisi ise yine çok yeni karşılaştığımız gelişmelerdir.

sentetik uyuşturucu: antidepresanlar dahi 1950'li yıllarda henüz yeni yeni ortaya çıkarken, 1932 yılına ait aldous huxley'in brave new world romanında insanların gerçeklikten kaçmak için keyif verici bir madde kullandıklarından bahsediliyor. (çağlar öncesinden gelen ilkel uyuşturuculardan farklı olarak.) romandaki karakterler ise bu keyif verici maddeye soma adını veriyorlar.

kitapta, kullanımı sonrası yaşanan pek çok şey ayrıntılarıyla anlatılıyor:

"...kapanış saatinden iki saat önce yutulan ikinci soma dozu, gerçek evren ile zihinler arasına aşılamaz duvar çekmişti. soma artık etkisini göstermeye başlamıştı. gözler parlıyor, yanaklar kızarıyor, her suratta mutlu ve dostane gülümsemeler doğuyordu. bernard, bir parça eridiğini hissediyordu..."

şurada bir incelemesi mevcut.

kitap, ithaki yayınları'nda mevcuttur.


biyonik uzuv


martin caidin'in 1972 tarihli cyborg romanı. bir kaza sonrası sakat kalan astronot, kendisinde mevcut olmayan ancak dilediğince hareket ettirebildiği biyonik bir uzva sahip oluyor. şurada, hakkında yazılmış ingilizce kısa bir makale bulunmakta.


atom bombası


h. g. wells'in the world set free romanı 1913 yılında yazılmış olup, yazar tarafından atom bombası henüz keşfedilmeden tanımlanmıştır.

robot teknolojisi ve robot teknolojisinin üç kanunu: 1953 yılında başladığı robot serisi'nde isaac asimov şu üç kanunu ortaya koymuştur:

1. robotlar insanlara zarar vermez.
2. robotlar efendilerine itaat etmek zorundadırlar.
3. robotlar kendi yaşamlarını ancak diğer iki maddeyle çelişmiyorsa koruyabilirler.

bir inceleme.

Entry'nin yazarı immanuelkantinsaygidegerbiryakiini'ni Twitter'dan takip edebilirsiniz