Bulaşıcılığı ve Bağışıklığa Direnci Yüksek Olan Yeni COVID Türevi: Nu Varyantı Nedir?

Nu veya Omega ismi verileceği konuşulan, şimdilik resmi adı B.1.1.529 olan COVID varyantını kısaca tanıyalım.
Bulaşıcılığı ve Bağışıklığa Direnci Yüksek Olan Yeni COVID Türevi: Nu Varyantı Nedir?
iStock

nedir?

delta varyantından 2 kat daha fazla mutasyon içeren, bu haliyle bilim dünyasını alarma geçiren ve en son güney afrika'da tespit edilmiş covid-19 varyantı.

an itibariyle hem israil hem de ingiltere jet hızıyla güney afrika'ya yapılan tüm uçuşları iptal ettiğini duyurdu. buyur burdan yak!

yasaklı diğer ülkeler: namibya, lesotho, botsvana, zimbabve, eswatini.

https://www.mirror.co.uk/…uth-africa-go-uk-25549232
https://www.timesofisrael.com/…irus-mutant-worries/

ilk olarak güney afrika'nın gauteng bölgesinde tespit edilen ve tüm ülkede hızla yayıldığı düşünülen yeni varyantın olası ismi.. dünya sağlık örgütü muhtemelen birkaç gün içerisinde kendisine bu ismi verecek ancak umarım omega'yı tercih ederler.

varyantın ismi şimdilik b.1.1.529.

henüz adı net olarak konulmamıştır

dünya sağlık örgütü tarafından nu veya omega varyantı ismi verilmesi bekleniyor. spike proteini kısmında 32 adet daha önce karşılaşılmamış mutasyonlar içeriyor. virüsün hücreye bağlanan kısmında ise 10 adet mutasyon içeriyor. şu an için veri az ancak ilk verilere göre hem bulaşıcılığı yüksek hem de bağışıklığı çok iyi atlatabilme yeteneğine sahip.

güney afrika'da ortaya çıkan bu varyant deltaya karşı baskınlık kazanmaya başlamış ve tıpkı 2020 yılındaki gibi vaka ve ölüm sayıları tırmanışa geçmiş. yine bu bölgede test ve temaslı takibi kısıtlı olduğundan ötürü tüm bölgeye yayıldığı düşünülüyor. (ayrıca hong kong'da da 25'den fazla kişide görülmüş ve hemen karantinaya alınmışlar.)

guardian'ın haberine göre de ingiltere hükümeti, bu varyantın mevcut aşılara karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu açıklamış. bazı uzmanlar bu varyantı sars3 salgını geliyor şeklinde yorumluyor çünkü wuhan'da çıkan ilk alpha varyantı ile akrabalığı oldukça az.