Bulaşık Makinesinde Yıkadığınız Plastikler Neden Tamamen Kurumuyor?

Bulaşık makinesindeki plastik tabakların işlem tamamen bitince bir seramik veya metal tabaklar kadar kurumadığını fark etmişsinizdir. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.
Bulaşık Makinesinde Yıkadığınız Plastikler Neden Tamamen Kurumuyor?
iStock

bulaşık makinesinde yıkanan plastik ürünler hiçbir zaman tam anlamıyla kurumaz, hatta bazen makinede bir problem olduğunu bile düşündürür. peki gerçek problem nedir? gelin hep beraber okuyalım, "makinem iyi kurutmuyor" diye söylenen milyonlarca nuriye ablanın, huriye teyzenin, düriye yengenin soru işaretini silelim.

öncelikle makineye attığımız ürünlerin yapısına bakalım. çelik tencereler, seramik tabaklar, bardaklar ve plastikler... bunların hepsi aynı derecede ve aynı süredeki ısıya maruz kalırken, ısıyı emme oranları farklıdır. metaller ve seramikler her zaman ısıyı daha fazla emer ve uzun süre muhafaza ederler. hal böyle olunca üzerindeki damlacıkların kolayca buharlaşmasını sağlarlar.

plastikler ise daha hafif ve ince oldukları için ısıyı emme oranları düşüktür. haliyle üzerindeki damlacıklar tam anlamıyla buharlaşmaz. hatta bazen yeterli buharlaşma olmadığı için üzerlerinde su birikintisi olur.

çözüm mü?

yıldız tilbe'nin de dediği gibi: "hiçbir şey problem değil, sileriz yani..."

kaynak