Bulgaristan'dan Gelen Cevapsız Çağrıların Amacı Ne?

Telefonunuza muhakkak bir dönem +3'le başlayan bir Bulgaristan hattından çağrı gelmiştir. Geri dönmediğinizi umduğumuz bu çağrının olayını biliyor muydunuz?
Bulgaristan'dan Gelen Cevapsız Çağrıların Amacı Ne?


gerçek ve yaşanmış hikayemiz şöyle

40 yaşlarında yalnız yaşayan bir abimiz vardı, hiç evlenmemiş. aynı işyerinde çalışıyorduk. biraz sefil bir hali vardı. fakirlik ve yalnızlık adamı bitirme noktasına getirmişti. günün birinde bu tip bir numaradan çağrı geldi bu abimize. tabii baştan bizim haberimiz yok. sürekli telefon elinde bunun. mesaj atıyor, konuşuyor, yapıyor bir şeyler... 

merak ettik tabii ki, "ulan ne iş" dedik ve sorduk. anlattı durumu; bulgaristan'dan bir kız yanlışlıkla(!) kahramanımıza çağrı atmış, tanışmışlar. kız 28 yaşında, adı reyhan'mış, bulgaristan'da mutlu değilmiş, maddi imkansızlıklardan dolayı orda kalmak zorundaymış. bu arada da bizim elemandan hoşlanmaya başlamış. dedik aga yerler seni bak, dikkatli ol. o anda sanki namusuna sövmüşüz gibi "hoyt ulan kıskanıyosunuz di mi" gibisinden çemkirdi. 

aradan 3-4 ay geçti, elemanımız bu süre içinde muhabbeti telefondan internete taşıdı. duyuyoruz iş dışında hep internet kafede skype üzerinden bir hatunla görüşüyormuş. ama biz hep kıllanıyoruz durumdan. sonra birden bu telefonlar, internet kafe olayları şap diye kesildi. bizim aga'da bir mutsuzluk... soruyoruz, söylemiyor. meğersem hatun türkiye'ye gelip bununla evlenmek istemiş fakat pasaport işlemleri için 5000 euro para lazımmış. bizim eleman da sen çek bankadan krediyi, yatır hatuna yaklaşık 10 bin lira kadar parayı. gerisini anlatmıyorum.

dikkatli olun.

başka bir yöntem de şu

bu cevapsız çağrılarla bir sazan yakalanır. bu sazanı "sana geliyorum gel beni al" diyerek kapıkule'ye kadar getirirler. bu arada devamlı "şunun için, bunun için para lazım" derler, kurbanımız da bu paraları devamlı gönderir. kapıkule'ye kadar getirdikleri kişiden "vize işlemlerinde sorun çıktı şu kadar daha para lazımmış, gelemiyorum, lütfen biraz daha para gönder" derler. bizim delikanlı da takım elbise kravat o biçim giyinmiş elinde çiçekle sınırın öteki tarafında kendisine kavuşmak için bekleyen müşkül durumdaki misafirinin(!) son müşkülatını da giderip kavuşmak için parayı gönderir. bu son para gittikten sonra artık bu cevapsız çağrı sahiplerinin para istemek için bir sebebi kalmamıştır. bu kişi de bu parayı gönderdikten sonra bulgaristan'da aradığı numaraya bir daha sonsuza dek ulaşamaz. 

geçmiş olsun. kapıkule gümrükte çalışan bir arkadaştan dinledim. oltaya gelen acayip çokmuş. hatta gümrükteki elemanlar o kadar alışmışlar ki bu işe, takım elbise kravat elinde de çiçekle gümrüğe gelenlere direkt soruyorlarmış "bulgaristan'dan misafir mi bekliyorsun" diye. aynen diyormuş bekleyen kişi. sonra başlıyorlarmış gülmeye.

Bir Dönemin Efsanesi 900'lü Hatların Perde Arkasında Yaşanan İlginç Olaylar