Bunları İnsan Yiyecek İnsan: İtalya'da 5 Euro'ya Satılan Fantastik Sandviç

İtalya'nın Sicilya bölgesinde bulunan Caseificio Borderi Elefteria adlı bir restoranda 5 euro'ya yapılan sandviç, insanı gerçekten hayret ettiriyor.

içinde yarım kilo peynir, 250 gram şarküteri ürünü bulunan sandeviç.

italya'daki peynir, et ve domatesin kalitesine değinmiyorum bile.

italya'da asgari ücret diye bir şey yokmuş, ama desek ki 1000 euro, ki bu meblağın altına çalışan yoktur heralde;

1000 euro maaş alan bir italyan bu sandeviçten ayda 200 adet alabilir.

türkiye'de asgari ücret 1400 tl. bu sandeviçin muadilinin türkiye'de 20 tl'ye satılacağını düşünsek (ki mümkün değil, sırf içindeki peynir 20 tl eder) asgari ücret alan bir kişi bu sandeviçten ayda 70 adet alabilir.

italya'nın 5 eurosu ile türkiye'nin 5 tl'si aynı değil elbette güzel arkadaşım, ancak oradaki bir birim para burada da bir birim para. biz o birime ne alabiliyoruz adamlar ne alabiliyor mesele bu.

bizde ise zeytinli poğaçanın ortasında bir tane yarım zeytin oluyor.

içine ayriyeten dürüm koyulan sandviçtir. çok şaşırdım izlerken, biz de o dürümü tek bulamazsın yahu.

asıl düşündüğüm kısım malzemeden kaçılmaması. yarım kilo peynir koydu içine. hadi onu geçtim sandviçi sarmak için 3- 4 tane kocaman kağıt kullanıyor. 

bizimkiler anca kuru ekmeğin içine zar gibi kaşarı basıp ufacık peçeteye sarıp 5 liraya versinler, bi insan kazıklamayı bilirler zaten.
böyle sandviçe 5 eurom helali hoş olsun.

5 euro karşılığında alınan çok iyi bir sandviçtir. fakat video başlığından anlaşılacağı üzere sicilyada bir paninoteca'dan satın alınıyor. sicilya şartlarına göre 5 euro o kadar küçük bir meblağ olarak karşılık bulmuyor. aynı sandviçi kuzeyde milano'da, firenze'de, pisa'da, roma'da daha doğrusu italya'nın büyük kısmında yeme ihtimaliniz yok denecek kadar az. bu fiyatlar sicilya'ya özel ve oradaki yaşam kalitesiyle paralel olarak seyrediyor.

fakat olur da yolunuz sicilyaya düşerse panino değil arancini ve cannoli deneyin, zira bunlar sicilyaya özel yöresel tatlar. panino yiyecekseniz de panino con milza deneyin.

bizim kıçı kırık pastanelerde içinde kuru salatalık, az biraz yeşillik ve birkaç peynir dilimi koyulanların fiyatları minimum 5 lira. içinde ete dair tek şey, peynirin bir ineğin memesinden çıkan sütten yapılması. başka sözüm yok.