Burgazada'daki Madam Martha Koyu'nun İsim Annesi: Martha Arat'ın Üzücü Hikayesi

Burgazada'da bugün Madam Martha Koyu olarak bilinen koyun eski adı Halikya Koyu idi. Nasıl Madam Martha Koyu oldu? İşte o hikaye.
Burgazada'daki Madam Martha Koyu'nun İsim Annesi: Martha Arat'ın Üzücü Hikayesi

burgazada'da kalpazan kaya üzerinde denize girilebilecek sakin koyun isim annesidir madam martha. kızlık soyadı ile marta arat, lübnanlı katolik bir ermeni idi. balerindi. alımlı, gösterişli... tek kelime ile güzel bir kadın. 


avrupalı bir kadın gibi özgür yetişmişti ne var ki davranış biçimi olarak klasik ístanbul ermeni cemaati'nden farklı bir yapısı vardı. kendi halinde bir istanbul ermenisi olan berç kazar ile tanışıp evlendikten sonra burgazada'da yaz kış yaşamaya başladılar. 


martha burada 12 ay boyunca denize çıplak vaziyette girermiş. denizden topladığı taşlardan takılar yapıp çocuklara hediye edermiş. martha, süslü puslu giyinir, akşamüstleri iskeleye inip kocasını karşılardı. doğaya aşıktı tek kelime ile. tek başına uzun yürüyüşlere çıkardı.


denize çıplak girmesiyle, hali tavrı, kıyafetleriyle dikkat çeken martha'nın popülaritesi istanbul'a kadar ulaşmış. tabii haliyle üzerindeki baskı da... söylenilenlere göre çevrelerindeki insanların baskılarına dayanamaması sonucu intiharıyla ada, yasa boğulmuş. geride bıraktığı notta "artık rahat edersiniz" yazılıymış. asıl adı halikya koyu olan martha'nın yaşadığı bu koya onun ismi verilmiş.

Fitzgerald'a Olan Aşkı Akıl Hastanesinde Biten Talihsiz Kadın: Zelda Fitzgerald