Bütün Detaylarıyla Topuklu Ayakkabı Giyme Sanatı

Topuklu ayakkabı giymek her kadının harcı değildir. Onu taşımak kadına apayrı bir zarafet katar. Bu konuda daha şık bir görüntü sergilemek isteyenler için bilinmesi gereken belli başlı noktalar var. Sözlük yazarı "jaheira" hepsini anlatmış.
Bütün Detaylarıyla Topuklu Ayakkabı Giyme Sanatı
iStock.com


şüphesiz, topuklu ayakkabılar çok seksidir. özellikle ince topuklu ve ince bantları olanları. bu ayakkabıların da yaratıcıları, büyük üstatlar vardır: jimmy choo, christian louboutin, manolo blahnik, balenciaga ve giuseppe zanotti gibi. bu markalar öyle ayakkabılar üretiyor ki, bazen bunları gördüğümde kalp atışlarım hızlanıyor. işte, bu markaların ürettiği neredeyse her ayakkabı bir sanattır. iyi tasarım, güzel ayakkabılar, güzel ayakkabıları giyen zarif kadınlar ve ortaya çıkan o "smoking hot" durumu. fakaat, ayakkabı kadar onu taşıyan kadınlar da önemlidir. 

tekrarlıyorum: bilgi ve tecrübe, çok önemli. bu yüzden bilinmesi gerekenler var, sıralayalım:

1. topuklu ayakkabı giyecekseniz fazla kilonuz olmayacak sevgili kadınlar. istediğinizi söyleyebilirsiniz ama topuklu ayakkabının şık durabilmesi ve rahat giyilebilmesi için bu, hayati bir önem taşıyor. ayaklara düşen basıncın en az olması lazım. düz bir ayakkabı giyildiğinde cm2'ye düşen basınçla, topuklu bir ayakkabı giyildiğinde düşen basınç farklıdır. basınç ayak tabanında eşit dağılmıyor, ağırlık da normale göre daha fazla olursa, sonra ateş üzerinde yürür gibi adımlar atmaya başlıyorsunuz. kilonuz varsa ayağınız da büyür, sonra bu fazlalıklar ayakkabının kenarlarından taşar, taşmasa bile ayakkabı ayağınızı sıkar. kısaca, fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerek.

2. dandik topuklu ayakkabı giymemeniz lazım. dışarıdan çok hoş duran 50, hatta 20 liraya alabileceğiniz ayakkabılar var. ama bunlar tek bir kalıpla ve kötü malzemeyle yapıldığı için, topuğunuz kırılabilir, ayakkabı zaten ayağınıza tam oturmaz ve %95 ihtimalle ayakkabı ayağınızın arka kısmından vurarak orada yara yapar. daha çok deriden ya da esnek malzemeden üretilmiş ayakkabıları tercih edin. ne olursa olsun, ayağınız gün içerisinde şişecek çünkü.

3. çok uzun süre, yani aylarca ya da yıllarca yalnızca düz ayakkabı giymeyin. ayaklar o zaman o ayakkabılara göre şekil alıyor ve genişliyor. ayağınız taraklıysa, daha da büyür o tarak söyleyeyim. dikkat edin, eskiden kadınlar neredeyse her gün topuklu ayakkabı giyiyormuş. anneleriniz, anneanneleriniz anlatsın. çok yüksek topuğu olmayan, şık ayakkabılardan. mesele böyle.


 o kadınların ayaklarına bakın, ne kadar zarif ve incedir. şimdi moda daha çok salaş bir görünüme kaydığından düz taban ayakkabılar daha çok göz önünde, bizler de daha rahat diye onları tercih ettiğimizden ayaklar aldı başını yürüdü. saldı kendini. arada sırada topuklu ayakkabı giymeye çalışın. ayağı o topuklu ayakkabı kalıbına alıştırın ki, topuklu ayakkabı sizden bir parça gibi olsun, ayaklar yabancı hissetmesin ve manken gibi yürüyebilesiniz.

4. güzel topuklu ayakkabılar seçin ve bunları güzel kıyafetlerle giyin. neon ya da pullu ayakkabılar hoş durmuyor, bunları tercih etmeyin. sırf moda diye de aptal saptal tasarımlara itibar etmeyin. mesela bu. bir de 405 euro etiketi var.


 göze kötü ya da çok garip gelen şeyleri almayın yani. o kadar zevkiniz vardır diye tahmin ediyorum. mesela bir topuklu ayakkabıyı bol bir kapri ve tişörtün altına da giymeyin. uymaz yani. kotla giyecekseniz paçasını ayarlayın, dar paça bir şey giyin mesela. bu, başlı başına ayrı bir dünya ama siz anladınız onu. uyumlu, zarif parçalar seçin.

5. çok uzun süre ayakta duracaksanız kalın topuklu ayakkabıları tercih edin. mesela böyle en azından saatlerce rahat hissedersiniz.


6.
topuklu ayakkabılar zaten doğası gereği ses çıkardığı için adımlarınızı sert atmayın. o zaman öyle bir ses çıkıyor ki, gerçekten çevrede bulunan herkes için kötü. önce ayağınızın ucu değsin yere. parmak uçlarınızda yürüyormuşsunuz gibi, sonra topuk kısmı yere değsin. böyle böyle, bir ki, bir ki, devam.

7. kaliteli, siyah, stiletto da denilen bir topuklu ayakkabınız mutlaka olsun. her şeyle gider, her zaman da çok şık durur. örnek:


8.
karlı yollarda topuklu giymeyin. düşecek gibi olursanız toparlamaya çalışırken öyle bir düşersiniz ki, valla çanağı bile kırabilirsiniz, aman dikkat. bildiğin postal giyin arkadaş. şık olsun ya da olmasın, kimse kışın şık olmak zorunda değil. zaten belediyeler çalışmıyor, kar botu falan giyin, düşüp şaşmayın. sonra bu abla gibi olursunuz her gördüğümde içim parçalanıyor.


9.
platform ayakkabı giymeyin. millet platform topuk giyen kadın çekiciliği diye sizi kandırmaya çalışabilir ama yalan. onların derdi farklı. dolgu topuklu sandaletler çok güzel ama, onlar tercih edilebilir. mesela bu bir de bunlar tamamen kendi şahsi zevklerime göre uydurduğum bir kuraldır.


platform ayakkabıların hiçbirinin şık durduğunu düşünmüyorum. hatta kusura bakmayın, gözüme direkt porno yıldızlarının giydiği ayakkabı olarak görünüyor. bunu giymeyin yani


10. bu, stiletto dediğimiz ayakkabılar giymesi ve taşıması çok zor olan bir ayakkabı. buna benzer zorlukta tabanı ya da burnu dar olan ayakkabılar olabilir. bu ayakkabıların nispeten rahat hissettirmesi için de ayağa cuk diye oturması lazım. ama hiçbir zaman oturmaz değil mi? bu yüzden dar alacağınıza bir numara büyüğünü alıp ayakkabınızın içine kaydırmaz silikon tabanlardan koyabilirsiniz.

11. topuklu ayakkabının hakkını verin. "baba naber ya?" gibisinden konuşmayın ayağınızda topuklu varken. erkek gibi oturup, kaba davranmayın, küfretmeyin de. mesela ben çok küfreden bir insanım. ama o gün topuklu giydiysem küfretmiyorum. yakışmıyor çünkü. hanımefendi olun.

son olarak, rica ediyorum, lütfen, sırf topuklu ayakkabı giydiniz diye havalara girmeyin. topuklu ayakkabı, giyildiğinde kadına güven aşılar, seksi hissettirir. ama ayağınızda topuklu var diye artizliğe soyunursanız çok komik duruyor. var böyleleri, o yüzden diyorum. kendinize güveniniz olsun hiç şüphesiz, seksi de hissedin ama yapmacık ya da gereksiz öz güven sizi rezil ediyor işte. saç savurmalaar, aşırı ilgi çekici bir oturuş vs. yapmayın yani. topuklu ayakkabı moduna girin, zarif olun.

son olarak, bir jimmy choo şaheseriyle kapatalım: 

https://www.net-a-porter.com/tr/en/product/886983/Jimmy_Choo/romy-leather-trimmed-lace-pumps-