Bütün Kariyerini Bir Kenara Bırakıp Doğal Tarım Yapan Sözlük Yazarından İşin Sırları

Sözlük yazarı "matematik koyu", doğal tarım yaparak oldukça zahmetsiz, konforlu ve bol kazanç sağlayanlardan. Okudukça her şeyi bir kenara bırakıp derhal bu işe başlama isteği duyanlar için yazar işin püf noktalarını tek tek anlatmış.


Öncelikle Sözlük yazarı "matematik koyu"nun doğal tarımla nasıl risksiz bir biçimde bol kazanç elde ettiğine bakalım


Bunun üzerine doğal tarımla ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek için Sözlük yazarı "matematik koyu" birtakım açıklamalar yapmış

doğal tarım insan hayatını onurlandıran bir yaşam şekli.

doğal tarım hakkında gelen sorular üzerine çiftlik hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

çiftlik yunanistan'da ve yaklaşık 25 dönüm büyüklüğünde.

tamamen doğanın harmonisine uygun bir şekilde kendi kendini tohumlayarak ilerliyor.

monokültür bir tarım olmadığı için kayıp riski çok düşük. örnek vermek gerekirse; yağışlı geçen ağustos ayında üzümler zarar görse dahi elmalar daha iyi olgunlaşıyor veya tam tersi durumda yağışsız geçen bir yaz sezonunda bazı meyvelerden beklenen verim alınamamasına karşı incir, nar ve üzümler daha kaliteli oluyor vs vs...


bir diğer nokta ise geleneksel tarım yapan çiftçiler gibi tonlarca tek tip meyve üretip aracıların iyi bir fiyat vererek alması için dua etmeme gerek kalmıyor.

2 gün önce sohbet ettiğim bölgemizin çiftçilerinden biri ürettiği 50 ton şeftalinin kilosunu 15 centten satmak zorunda kaldığından bahsediyordu, üretim maliyeti kilo başına 40 cent olmasına karşın.

doğal tarım yapanların böyle bir sorunla karşılaşması mümkün değil çünkü asla elinizde 50 ton meyve ile umutsuzca beklemeyeceksiniz.

nasıl oluyor da diğer çiftçiler meyvenin kilosunu 15 centten satarken sen 2 eurodan satıyorsun derseniz sebebi bahsettiğim gibi aracı, komisyoncu vs olmadan diret tarladan tüketiciye satıyor oluşum. böylece insanlar da yiyebilecekleri en temiz, saçma sapan kimyasallarla yetiştirilmemiş, ulaşım masrafı olmayan temiz meyvelere ulaşıyorlar. karşılıklı fayda sağlanan bir ilişki.


herhangi bir tarım aleti dahi kullanama gerek kalmıyor. böylece temel gider kalemlerinden biri daha devre dışı kalıyor ve traktör almak için çalışmama ardında da sigortası benzini vs için yüzlerce euro ödememe gerek kalmıyor.

daha önce de bahsettiğim gibi hiçbir tarım ilacı kullanmıyorum. yapılacak her şeyi doğa kendisi yapıyor.

örnek vermek gerekirse; sadece insan perspektifinden basit ve yüzeysel bir örnek vereceğim daha anlaşılabilir olması açısından

tarlanın belirli noktalarında dünyanın bilinen en eski ağaç türü olan ginko bilola var. bu ağacın özelliği ise doğal ortamındaki bitki zararlarılarını ve hastalıklarını tespit edip insan perspektifinde zararlı olan bu organizmaların doğal düşmanlarını cezbedici besinler üreterek ortama getirmek ve böylece sorunu insan müdahalesi olmadan çözmek.

Ginko Bilola


doğa kendi halinde bir harmoni ve denge içerisindedir.

dünyanın hiçbir yerinde monokültür bir orman göremezsiniz bundan dolayı günümüzde uygulanan monokültür tarımın labaratuarlardan çıkma gereksiz ve zararlı kimyasallara ihtiyaç duyması çok normal.

türkiye'de de doğal tarım çiftliği kurmak isteyen kişilere elimden geldiğince destek olmak istiyorum. herhangi bir ücret söz konusu olmaksızın çalıştaylar düzenleyebilir veya birlikle güzel şeyler yapabiliriz. zamanım oldukça gelip ben de çalışabilirim tarlanızda ve birlikle yön verebiliriz.

hasat zamanı olduğu için çok zamanım yok, fırsat buldukça güncellemeleri paylaşacağım.

uğurlar olsun.

Sözlük yazarı "matematik koyu"nu, kendi maceralarına yer verdiği "Ayda 140 dolar ile dünyayi gezmek" facebook sayfasından da takip edebilirsiniz.