Bütün Pixar Filmlerinin Aynı Evrende Geçtiğini Savunan Şaşırtıcı İddia: Pixar Teorisi

Bazı filmlerin aynı evrende geçtiğini savunan pek çok iddia var ancak Pixar Teorisi, şaşırtıcı ve düşündürücü kanıtlarıyla bu alanda gerçekten 1 numara.
Bütün Pixar Filmlerinin Aynı Evrende Geçtiğini Savunan Şaşırtıcı İddia: Pixar Teorisi

pixar teorisi... bütün pixar filmlerinin aynı evrende geçen tek bir hikaye olduğu iddia eden teori. burada şöyle bir husus var. teori ilk çıktığında bazı filmler yoktu veya geleceği biliniyordu ama yapım aşamasındaydı veya çıkmamıştı. ben hepsini izleyemedim haliyle, araya not olarak ekleyeceğim ama bazı şeyleri. çoğu bilgiler çeviri şekilde elde ettiğim bilgiler. bunun direkt kitabı var da okumadım ben şahsen. başlıyorum, biraz uzun bir yazı, devamını okuyayım demeden önce iyi düşünün.

ilk film 15. yüzyıllarda geçen brave

insanın sihri öğrenmesini, pixar filmlerindeki en eski çağı anlatan film de oluyor. hayvanlar ve insanlar arasındaki iletişimi de ele alan filmdir.


the good dinosaur

dinozor ile insan ilişkisini anlatan bir film. başlangıç bu (şu ana kadar çıkan filmlere göre). önemsiz detay, geçiyorum, pek bir hikayesi yok. hayvanların da insanlar gibi olabileceğinin habercisi sadece.


ben brave'den devam edeceğim. brave'de merida sihri keşfeder. ve böylece insan dışı varlıklara bilinç verip insan gibi davranmasını sağlar ve kapıları portal gibi kullanabilmeyi öğrenir. evet. o film.

aradan geçen uzun süre sessizlikten sonra 1950'lere, the incredibles'a gidiyoruz

film zaten süper kahramanlar üzerine. daha doğrusu süper güçleri olan üstün ırk durumuna gelmiş insanlar hakkında. burada ileride çok göreceğimiz buy n large şirketi 'bnl' ortaya çıkıyor. şirket abd hükümeti tarafından kurulan yapay zekayı geliştirmek için insan enerjisini kullanan bir şirket. (bkz: the incredibles 2)'de, devamında süper kahramanlara olan güvenin azalması, bahsettiğim şirketin yükselişi, üstün ırk sayılan süper kahramanlara güvenin azalışı...


toy story ve toy story 2

1990'lardan 2010'lara kadar süren süreç. ufaktan başlıyoruz. artık oyuncaklarımızın bilinci, kendi iradesi var. bizim farkımızdalar, bizim hiçbir fikrimiz yok. saraybosna'da sırp tarafından vurulan arşidük olayı neyse andy'nin woody'yi senden artık sıkıldım diye bırakması odur. artık duyguları var ve insanlara cansız nesneler insanlara içerlenmiş durumda. ve o da ne? buzz lightyear'ın arkasındaki pilleri kim üretmiş? tabii ki bnl! neymiş bunlar böyle... ayı lotso'nun insanlardan nefret etmeye başlaması da işlerin artık kızıştığının bir diğer noktası. ve teoriye göre oyuncaklar enerjisini insanlardan alıyor.


finding nemo

artık oyuncaklardaki kin hayvanlara da sıçarmış durumda. halk ayaklandı. dory'nin okuma yazma bilmesi; insanların dory üzerinde deneyler yapması dory'nin kırılganlığı vs. vs.


ratatouille

artık hayvanlarla iletişim halindeyiz ve hayvanlar insanlardan daha becerikli hale geldi. bunun üstüne insanlarda hala bir nefret var. hayvanlar daha komün halde yaşıyor.

inside out

filminde insan duygularının bahsettiğimiz enerjinin nasıl kullanıldığı görmüş oluyoruz. ayrıca burada şöyle bir dikkat çekici nokta var: inside out'ta riley'nin, toy story'deki andy'nin veya monster inc.'teki boo'nun annesi olduğu yönündeki düşünce. bu konuda sadece iddialar var, bazıları ise zorlama olduğunu söylüyor.


up

evini vermek zorunda olan yaşlı adamın filmi. evini kime vermek zorunda? bnl şirketine. çünkü neredeyse dünyaya hükmediyorlar. evrenin en büyük şirketi konumundalar. ratatouille'dan öğrenilmiş olacak ki birisi hayvanların zekasını keşfetmiş ki onların konuşmalarını sağlayan bir tasma geliştirmiş. kim bu adam? charles f. muntz kendisi hayvanların zekâsından haberdar olan ve onları anlayabilmek için tasma şeklinde bir cihaz geliştiren bir kötü adam.


buraya kadar toplarsak

cansız nesneler ve hayvanlar artık insanlara kinlenmiş durumda. insanlar hiçbir şeyin farkında değil, güllük gülistanlık yaşıyorlar. süper kahraman olayı insanlar tarafından hoş karşılanmadığı için onları kurtaracak bir kurtarıcı da yok. hayvanlar ve oyuncaklar arasındaki savaş başladı ve bitti bile, kazananlar makineler oldu. dünyaya hükmeden şirketimiz bnl'nin makinleri ile. ne ara oldu peki? makineler nereden çıktı? bundan sonra kronolojik değil hikaye örgüsüne göre gideceğiz. tek bildiğimiz artık makinelerin hüküm sürdüğü bir dünya var. peki kalan insanlara ne oldu? şu anlık sorularımız bunlar.

insan takvimine göre 2100-2200'lü yıllardayız

okay, here we go. focus. speed. i am speed. one winner, 42 losers... (bkz: cars) aynen öyle. insanların terk ettiği bir dünyada geriye sadece kalan yalnızlıklarımız ve arabalar. cansız nesneler artık dünyaya hüküm sürüyor. kendi bilinçlerini iyice kazanmışlar, yarış yapıyorlar. dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidiyorlar. paris, tokyo, ingiltere'de yarış düzenliyorlar. dünyayı iyice sömüren bnl şirketi makinelerin tek gereksinimi olan petrolü de tükettiği için bir süre sonra makinelerin de soyu tükenmiş oluyor.


insanlara ne olmuştu peki? bkz: wall-e

2800-2900'lü yıllar... makineler ve bnl insanları kurtarmak için el birliği ile yardım etmişti ama kazanamamıştı. geri kalan insanlar ise, evet aynen öyle, axiom gemisi ile uzaya gönderildi. bundan sonrası biraz kopyala yapıştır olacak. dünya, bnl nedeniyle yüzlerce yıldır yaşanmaz hale gelmişti. şirket 1950'lerden başlayarak dünyayı/hükümetleri ele geçirmişti. wall-e, zaten gariban dünya'da kalan tek makineydi. hayatta kaldı çünkü insan kültürüne ve ayrıca kişiliğini ve tatminini sürdürmesine yardımcı olan bir hamamböceği ile olan dostluğuna hayran kalmıştı, öyle bir sahne vardı hatırlarsınız. fazla spoiler vermeden wall-e insan ırkını kurtarır ve dünya'da yeniden yeni bir başlangıca yönlendirir. bu fidan ile:


a bug's life

yıl 3000. böceklerin var olduğu, insanların az olduğu, böceklerin geçmişe göre daha dayanıklı ve zeki olduğu bir evren. hayat yeniden başlamış oldu dünyada.


belki de dünya'nın çok kirlenmiş olması, insanların mutasyona uğramalarına sebep olmuştu. yüzyıllar geçtiği için dünya nüfusunu oluşturan canlılar (makineler, hayvanlar ve insanlar) birbirlerine evrilmişti.

burada da karşımıza monsters, inc. çıkıyor

4500-5000'li yıllardayız... bu filmde hayvan özelliklerine sahip olan ancak insan davranışları sergileyen oluşumlar görüyoruz, bir başka deyişle evrimin gelecek halkasını. bu oluşumlar, önceki nesillerin hatalarından ders çıkardı ve dünya'yı kirletmeyecek enerji kaynakları kullanmaya başladı. kapılardan geçerken de bu enerjiyi elde ettiler. "ama bu kapılar insanların dünyasına bağlı değil mi?" diye sorabilirsiniz, bu yanlış. kapılar oluşumları geçmişe, insanların hüküm sürdüğü döneme gönderiyor. inside out filminde duyguların enerji kaynağı olarak kullanıldığını hatırlıyor musunuz? bu şekilde canavarlar, korku duygusu sayesinde inanılmaz bir enerji elde ediyor. ancak küçük bir kız çocuğunun yanlışlıkla geleceğe gitmesi ve mutluluk duygusunun onlara daha fazla enerji verdiğini keşfetmesiyle her şey değişiyor.


nihayetinde sulley ile sıkı arkadaşlık bağı kuran küçük kız boo, kendi zaman dilimine dönüyor ve son sahnede 'kitty' bir araya geliyor. ancak sulley, onu tekrar göremeyeceğini biliyor çünkü öbür türlü geleceği değiştirmesi gerekecek. yani bu sahne, aslında onların elveda sahnesi. ancak boo büyüyü arkadaşına ne olduğunu merak ediyor ve onu tekrar görme fikrine saplantılı hale geliyor. kapıların bu olayın anahtarı olduğunu fark ediyor ve zamanda yolculuk eden bir cadı oluveriyor. brave'deki cadımız boo. brave'deki cadı bu yüzden sürekli kapıları kullanarak kaybolup geri geliyordu. artı olarak dükkanında gelecekten eşyalar bulunuyor. ancak teorinin doğruluğunu kanıtlayan en önemli şey... sulley'nin resmi:


boo, hayatını en sevdiği arkadaşını, 'kitty' yani sulley'i bulmaya adıyor ve onu bulma umuduyla sürekli zamanda yolculuk ediyor. yani onca şamata gürültü patırtının tek sebebi bu. boo ve sulley'nin dostluğu :')

Teoriyi görsel olarak deneyimlemek isterseniz

jon negroni'nin geliştirdiği ve tüm pixar filmlerinin aynı evrende ve birbirlerine bağlı olduğunu iddia eden the pixar theory'nin orijinal blog postu burada yayınlandı: http://jonnegroni.com/2013/07/11/the-pixar-theory/

daha sonra görsel olarak teoriyi daha iyi okumayı sağlayan şu site açıldı: http://www.pixartheory.com/

kendi içinde oldukça tutarlı ve ilginç bir teori olarak özellikle pixar hayranları tarafından incelenmeli.