Büyük İhtimalle Daha Önce Duymadığınız Ufuk Coşturan Ülke ve Coğrafya Bilgileri

"İnternet sayesinde dünya küçüldü" diyoruz ama daha bilmediğimiz ve epey de şaşırtıcı olan bir sürü bilgi var dünyaya dair.


1. sudan'da mısır'dan daha fazla piramit vardır

hatta sudan dünyada en çok piramit bulunan ülkedir. sudan bölgesi, el-kurru, gebel barkal dağı civarı, nuri bölgesi ve meroe'de en azından 223 tane piramit vardır. fakat bunların büyük çoğunluğu mısırdakiler kadar büyük ve yüksek değil, 20-30 metre arası yüksekliktedir.

2. trafiğin soldan aktığı yaklaşık 50 ülke vardır

bu ülkelerin çoğunluğu ingiltere ile ilişkili ülkeler. eski sömürge, koloni gibi (avustralya, hindistan vs). fakat bunların dışında istisna olarak ingiliz sömürgesi olmamış bir ülkede daha trafik soldan akar: japonya.

yukarıdaki resimden akan ülkeler (mavi renkli olanlar) haritasına ulaşabilirsiniz.

3. atların sayısının insanlardan fazla olduğu bir ülke var: moğolistan

moğol atı, moğolistan'ın yerli at cinsi. cengiz han zamanından beri bu at türünün büyük ölçüde değişmediği iddia edilmekte. geleneksel moğol yaşam tarzında yaşayan göçmenlerin hala ülkenin insan nüfusundan (3 milyon civarı) fazla moğol atına sahip olduğu tahmin edilmekte. boyları diğer at cinslerine göre küçük de olsa bunlar at, midilli değil. buradan bir örneği görülebilir.

4. papua yeni gine'de 820'den fazla dil konuşulur

Papua Yeni Gine'de bir köy yerleşimi.

dünyanın linguistik açıdan en zengin ülkesidir. ancak papua yeni gine'de en çok konuşulan diller ingilizce, tok pisin ve motu'dur.

5. alaska'da kum tepeleri vardır

kar ve soğuğuyla tanıdığımız alaska'da kumullar da vardır. büyük kobuk kum tepeleri arktika bölgesinin en büyük kumuludur. kuzey kutup dairesi'nin 65 km yukarısında yer alıyor ve yazları sıcaklıkları 37 santigrad dereceye kadar yükselebiliyormuş. hatta bazı yerlerde 100 m kadar yükseldikleri de görülebilirmiş. çölü andıran bu kumullar bölgeye baya turist çekiyormuş.

6. irlanda'nın ilginç yel değirmenleri

dünyadaki yel değirmenlerinin tamamı saat yönünün tersine dönerken irlanda'da yer alan bütün yel değirmenleri saat yönünde döner.

7. perth dünyanın en izole şehridir

avustralya'nın batı kıyısında yer alan yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu bu şehir yalnız başınadır. zira buraya en yakın herhangi büyüklükteki bir şehre gitmek için 320 km boyunca ıssız bir çölü geçmeniz gerekir.

8. amazon nehrinin gücü

amazon nehri o kadar güçlüdür ve atlantik okyanusu'na o kadar çok su bırakır ki, nehrin ağzından yüzlerce kilometre uzakta bile okyanusta tatlı suya dalabilirsiniz.

9. dünyanın en uzun tren yolculuğu yaklaşık 7 gün sürer

trans sibirya demiryolu ile moskova-vladivostok arası dünyanın en uzun tren yolculuğudur. bu yolculuk için 9 bin km yol kat etmek yaklaşık 7 gün sürer.

10. kıtalararası en kısa ticari uçuş 20 dakika sürer

Cebelitarık havalimanından kalkan British Airways uçağı.

dünyadaki en kısa kıtalararası ticari uçuş cebelitarık (avrupa) ile tangier (afrika) arasındadır. mesafe 54 km, uçuş süresi 20 dakikadır.

11. dünyanın en geniş köprüsü sydney harbour bridge'dir (sidney liman köprüsü)

dünyanın en geniş uzun menzilli köprüsü olan harbour brigde'de 8 tanesi üst katta, 8 tanesi alt katta olmak üzere 16 şeritli yola, iki tren yoluna, bir yürüyüş yoluna ve bir bisiklet yoluna sahiptir. köprünün genişliği 49 metredir ve dünyanın en uzun altıncı kemer köprüsüdür. tepeden altındaki nehre olan yüksekliği 134 metredir. ayrıca dünyanın en uzun çelik kemer köprüsüdür.