Büyük Küçük Demeden Zevkle Okunacak Çocuk Kitabı Önerileri

Çocuk kitabı tavsiyeleri nelerdir? Küçüklerin yanısıra yetişkinlerin de zevkle okuyabileceği birkaç çocuk kitabını paylaşmak istedik.
Büyük Küçük Demeden Zevkle Okunacak Çocuk Kitabı Önerileri
iStock

1. yavru ahtapot olmak çok zor

yavru ahtapot nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değil. her sabah sekiz kollu kazağını giymek, sekiz eldiven takmak ve sekiz kolunun sebep olduğu karmaşayla uğraşmak onun canını çok sıkıyor. annesi, bu durumun geçici olduğunu, büyüdükçe ahtapot olmayı çok seveceğini söylüyor ama söyledikleri nino'yu rahatlatmaya yetmiyor. bakalım bir sabah okul yolunda yaşadıkları nino'nun ahtapot olmayı sevmesini sağlayabilecek mi?


2. zogi

minik ejder zogi okulun en zeki öğrencisiydi. prenses inci'yle tanıştı, hayatı değişti...

3. değnek adam

değnek adam ailesiyle birlikte ormanda mutlu bir yaşam sürüyordu. bir sabah dışarı çıktı ve başına gelmeyen kalmadı... değnek adam çocukların doğa ve aile sevgisiyle ilgili düşüncelerini geliştirmek için yazılmış eğlenceli ve eğitici bir hikâye.

4. bekçi amos'un hastalandığı gün

hikayesi kadar resimleri ile de insanın içini ısıtan bir kitap. arkadaşlık ve fedakarlık üzerine yazılmış bu hikayede hayvanat bahçesi'nde çalışan amos, dostları fil, kaplumbağa, penguen, gergedan ve baykuşa daima zaman ayırıyor. bir gün hastalanınca işe gidemiyor ve evde perişan halde yatarken beklenmedik misafirleri kapısını çalıyor. her daim vakit ayırdığı dostları bu sefer onun için ellerinden geleni yapıyorlar.


5. iyi yürekli dev memo

memo hep “keşke kentin en pasaklı devi olmasaydım” derdi. sonra bir gün devler için giysi satan yeni bir dükkân gördü ve artık iyi giyinmenin zamanı geldi diye düşündü. güzel pantolonu, güzel gömleği, şeritli kravatı ve gıcır gıcır ayakkabılarıyla memo tepeden tırnağa değişti. ama evine dönerken kendisinden yardım bekleyen çeşit çeşit hayvan çıktı yoluna.
memo onlara yardım edeyim derken yeni giysilerinden oldu...


6. mutlu suaygırı

bir zamanlar, su aygırı olduğu için hiç mutlu olmayan küçük bir su aygırı varmış.

su aygırı olmak istemiyorum. yo! yo! yo!
zebra ya da bufalo lo lo lo,
ağaçta şarkı söyleyen maymuuun,
su aygırı yerine maymuuun olsaaam,
küçük su aygırıyla birlikte şarkı söyleyip,
tropik ormanlardaki macerasına katılmaya ne dersin?


7. kütüphanedeki aslan

günlerden bir gün kütüphaneye bir aslan gelir. koca cüssesiyle etrafta salınıp, kitap koridorları arasında kaybolduktan sonra okuma köşesindeki minderlerin üzerinde uyuyakalır. başta görevliler olmak üzere herkes biraz şaşırsa da kimse ne yapması gerektiğini bilemez. çünkü kütüphane kuralları arasında aslanlarla ilgili hiçbir madde yoktur. kısa sürede kütüphaneyi benimseyen ve ortama ayak uyduran aslan, çalışanların işlerini kolaylaştırmakla kalmayıp kütüphaneyi ziyaret eden çocukların da sevgisini kazanır.

günler geçtikçe kütüphanenin maskotuna dönüşen sevimli aslan hiç usanmadan kütüphaneye gelmeye devam eder. ta ki, karşılaştığı kötü bir olay nedeniyle kütüphane kurallarını ihlal etmek zorunda kalana kadar? amerikalı yazar michelle knudsen, kütüphaneye bir aslan sokarak küçük okurları kütüphaneyle, oradaki kitaplarla ve kütüphanede bulunmanın gerektirdiği kurallarla eğlenceli bir şekilde tanıştırırken, kevin hawkes ise göz alıcı resimleriyle bu büyüleyici ortamı çocukların hayallerinde daha iyi resmetmelerini sağlıyor. yaşı kaç olursa olsun, herkesin yüzünde sıcacık bir gülümseme bırakan kütüphanedeki aslan, insana okuma sevgisi aşılayan mucizevi kitaplardan…


8. üç kedi, bir dilek

beyoğlu macerası - bilgi avcıları gizli görevde kitabıyla çocukların sevgilisi olan sara şahinkanat ve ayşe inan alican'dan çok güzel bir kitap daha: üç kedi, bir dilek.

damda üç kedi: piti, pati ve pus, sırtüstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar. peki ne bekliyorlar? belki de bir dilekleri var yıldızlardan. sara şahinkanat'ın yazdığı üç kedi bir dilek'e hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran ayşe inan alican eşlik ediyor. bu kitabı okuduktan sonra bir kediniz olsun isteyeceksiniz…


9. iyi geceler farecikler

bu farecikler yaramaz mı yaramaz! iyi geceler, farecikler aile sıcaklığı ve sevgiyle dolu bir kitap. akıllıca düşünülmüş bir ritimle çocukları o tatlı uykuya hazırlıyor. çizer judy watson'un detaylı çizimleriyle, bu minik fare ailesi âdeta can buluyor.

öp babayı bir kere.
sarıl anneye iki kere,
iyi geceler,
anne ve baba iyi geceler, farecikler iyi geceler deme vakti çoktan geldi ama hoplaya zıplaya, etrafta koşturarak yatağa giden bu dört arsız farenin hiç uykusu yok gibi. bu sıcak, sevgi dolu hikâye, tüm ailenin birlikte keyif alabileceği, mükemmel bir uyku vakti kitabı.

10. en güzeli benim evim

en güzeli benim evim – ışıl ışıl bir uyku masalı
çocuklar doğayı, mevsimleri ve yuva kavramını öğreniyor.

ilkbahar geldi ve minik tilki ormandaki arkadaşlarını ziyaret ediyor. herkes bahar temizliği telaşında. kimileri yeni yuva yapıyor, kimileri ise eski yuvalarını temizleyip yeniliyor. acaba minik tilki ile babası yeni yuvalarını nereye yapacaklar?