Büyük Şampiyonalarda Şikenin Atası Kabul Edilen Olay: 1978 Arjantin - Peru Maçı

1978 Dünya Kupası'nda Arjantin'in Peru'yu 6-0 mağlup ettiği karşılaşmanın üzerindeki şaibe yıllar geçse de bir türlü netleşmedi.
Büyük Şampiyonalarda Şikenin Atası Kabul Edilen Olay: 1978 Arjantin - Peru Maçı

21 haziran 1978 günü oynanan bu maç, 1978 dünya kupası'nın ve genel dünya kupaları tarihinin unutulmaz maçlarından birisidir. bu maçla ilgili insanlar seneler sonra iki farklı yönde açıklamalar yaptı ama hiçbir açıklama bu maçın üzerindeki bulutları kaldırmaya yetmedi.

askerin ülkede 1976'da yönetime el koymasından iki sene sonra düzenlenen dünya kupası'nda arjantin, ilk gruplarda (burada mini bir parantez açalım; 1978 dünya kupası'nda 4 grupta 16 takım mücadele etti. ilk grupta ilk ikiye girenler sonrasında oluşturulan final grubunda oynamaya hak kazandı. gruplarında birinci olanlar direk olarak final maçına çıktılar... arjantin de hollanda'yı yenip şampiyon oldu. titanic battı yani...) italya'ya yenilmesine rağmen 2. olarak geçip final için b grubunda oynamaya hak kazandı. b grubunda arjantin'in iki komşusu brezilya ve peru ile polonya vardı. grubun zayıf halkaları belliydi. finale çıkanı brezilya - arjantin maçı belirleyecek zannediliyordu. zannedilen olmadı. brezilya ve arjantin 0-0 berabere kaldı. işte bu peru maçı bu beraberlik sonrasında hayati bir öneme sahip oldu. brezilya ve arjantin, polonya'dan +2 averaj sağlamıştı. peru'yu grubun ilk maçında 3-0 yenen brezilya'nın bir avantajı vardı. çünkü peru kalecisi ramon quiroga, 78 dünya kupası'nın en iyi oynayanlarından birisiydi.

grubun son maçı rosario kentinde oynandı. arjantin'e 4 fark galibiyet gerekiyordu. peru'nun atak başladığı maçta arjantin ilk yarıyı 2-0, maçı da 6-0 galip bitirip finale çıktı. bu maçla beraber ortalık karıştı. golleri yiyen peru kalecisi ramon quiroga'nın arjantinli, maçın oynandığı yer rosario'lu olduğu ortaya çıktı. bir süre sonra arjantin yönetiminin maç öncesi peru'ya silah ve tarım yardımı yaptığı iddia edildi. brezilya hükümeti delikanlı bir karar ile arjantin ile bütün ilişkilerini dondurdu. neticede hiçbir şey olmadı. 

25 haziran gecesi el monumental'de arjantin, hollanda'yı yenip tarihinde ilk kez dünya şampiyonu oldu. buna en çok generaller sevindi. biraz da maçı evinde televizyondan izleyen diego armando maradona...

Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golüne Şahit Olan Maç: 21 Kasım 1973 Şili - SSCB Maçı