Büyük Umutlarla Açılan Müzik Kanalı MTV Türkiye Neden Kapanmıştı?

MTV Türkiye beklenenin aksine 2006-2011 arası yayınlanarak kısa bir ömre sahip oldu. Spotify'ın olmadığı, YouTube'un da yasaklı olduğu dönemde bir nesli yabancı müzikle tanıştıran bu kanal neden kapandı peki?
Büyük Umutlarla Açılan Müzik Kanalı MTV Türkiye Neden Kapanmıştı?

Çağı yakalayamama

mtv türkiye tutunamadı çünkü; yöneticileri dönemi iyi analiz edemediler. 2004-2012 arası türkiye'de rock'ın zirve yaptığı dönemlerdir. sadece türkiye'de değil dünya genelinde rock ve metal tekrar hareketlilik kazanmıştı. büyük gruplardan uzun aradan sonra albümler geliyor, yeni türün avangart grupları iyi işler çıkarıyor. nirvana michael jackson'ı zirveden indirdiği gibi 2000'lerin başında da linkin park birtney spears ve eminem gibi şarkıcıları zirveden indiriyordu.

kanalın açıldığı dönemde grupların çıkardığı albümlere bakalım;

- emo türünün zirve yıllarında my chemical romance en iyi albümleri the black parade'ı,

- him dark light ve venus doom'u,

- linkin park minutes to midnight'ı

- muse black hole and revalations'ı

- metallica 5 yıl aradan sonra death magnetic'i,

- megadeth ard arda united abominations ve endgame'i,

- slayer 5 yıl aradan sonra christ illusion'u,

- iron maiden a matter of life and death'i,

- avenged sevenfold city of evil'i,

- trivium 2005-2008 arası ascedancy, the crusade ve shougun'u,

- bullet for my valentine ilk albümleri the poison ve scream aim fire'ı

- system of a down mezmerize ve hypnotize'ı,

- gojira en iyi abümleri from mars to sirius ve the way of all flesh'i,

- korn see you the other side ve untitled'ı,

- slipknot all hope is gone'ı,

- audioslave out of exile ve revalations'ı,

- tool 10.000 days'i vs...

yerli gruplardan şebnem ferah can kırıkları'nı,

- teoman renkli rüyalar oteli'ni,

- ogün sanlısoy üç'ü,

- almora 1945'i,

- pamela cehennet'i

- özlem tekin 109876543210'ı

- kurban insanlar albümünü çıkartıyor.

bu albümler 2005-2008 yılları arası çıktı. kanal 2006 yılında açıldı. böyle büyük bir enerji birikimini mtv türkiye büyük bir depreme çeviremedi. bu grupların parçalarını yayınladılar ama yeterince değil. metallica'nın the day that never comes klibi gösterilirken akabinde koca göğüslü r&b klipleri karşılıyor bizi. bu da yetmezmiş gibi vıcık vıcık denyo tiplerin izlediği amerikan reality show'larını, rapçilerin araba programlarını yayımlamaya başladılar. zaten son dönemlerde bu tür programlara iyice ağırlık verdiler. rock müziği tamamen arka plan attılar.

rock ve metal zirvedeyken dream tv gibi herkesin sesi olmaya çalıştılar. büyük gruplar bomba albümler çıkartırken onlar ısrarla tekno müzik koymak istediler. popçu ve arabeskçi yuvası kral tv bile rock'a boyun eğip özlem tekin'e program yaptırdığı, böyle müzikal zenginliğin olduğu bir dönemde beceriksiz yöneticiler yüzünden ancak 5 yıl dayanabilip kapandı kanal.

Otosansür meselesi

türkiye'de yayın hayatına başladığı 2006 yılından bu yana çok ilginç bir şekilde otosansür olayına gitmiş, türkiye'de rtük denen kurumun ve haliyle iktidarın medya üzerindeki sıkı baskısının ne boyutlara vardığını çok güzel göstermiş olan kanaldır mtv türkiye.

bütün dünyada popüler müzik çevreleri 2008-2010 arası lady gaga çılgınlığıyla oradan oraya savrulmakta, gaga hanım mtv video müzik ödülleri gecesinde ne var ne yok bütün ödülleri silip süpürmekteydi, ama mtv'nin en büyük gözdesi konumuna gelmiş olan lady gaga'nın klipleri mtv türkiye'de asla gösterilmedi. sadece ilk albümünden just dance ve poker face şarkılarının kliplerine ayda yılda bir rastlanabilirdi. onun haricinde eylül 2010'da ödüllere boğulan bad romance, 2010 yazının favorisi alejandro bir kez bile olsun yayınlanmamıştır bu kanalda. lady gaga'nın kliplerinin türk televizyonları için yer yer fazlasıyla marjinal olduğu kabul, ancak dream tv , hatta nr1 tv bile söz konusu kliplerdeki çok açık olabilecek sahneleri biraz biraz makaslayarak, yeniden kurgulayarak da olsa yayınlamaktadırlar. hatta bir aydın doğan kuruluşu olan dream tv alejandro'yu neredeyse sansürsüz yayınlayabilmektedir ancak mtv türkiye amerikan menşeili bir kanal olmasına rağmen buna bile cesaret edememekteydi. son zamanlarında içinde bulunduğu çıkmazlar da ortadadır.

otosansürün ülkemizde ne boyutlara geldiğini göstermesi açısından örnek vermemin sebebi ise bu kanalın yayın hayatına başladığı 2006 yılında christina aguilera'nın beautiful şarkısının klibinde iki erkeğin öpüştüğü sahneleri noktasına dokunmadan aynen yayınlaması, belki de türk tv tarihinde iki erkeğin öpüşmesini sansürsüz yayınlayan ilk kanal olmasıdır. iki erkeğin öpüşmesini çekinmeden yayınlamaktan, lady gaga'nın çok fazla cinsellik içermeyen kliplerini dahi hiç yayınlayamamaya... ibretlik bir kanal haline dönüşmüştür mtv türkiye 4 yıl içinde. rtük denen ucube kurumun kurduğu baskının en büyük göstergelerinden biri olan bir ibretliğe.

Şöyle de bir hukuki boyutu vardı işin

kapışma sürüyor...

"viacom’un sahibi olduğu mtv, türk televizyon dağıtım şirketine dava açtı, tazminat ve yayın durdurulması gündemde.

viacom’a bağlı mtv networks, mtv ve çocuk kanalı nickelodeon’un yayınını durdurması amacıyla müzik kanalının türkiye’deki dağıtıcısı olan şirkete dava açtı. londra yüksek mahkemesi’nde yürütülen davalarda mtv, yerli bir televizyon dağıtım şirketi olan multi channel developers a.ş.’nin mtv ve nickelodeon kanalları kapsamında yapılan ödeme anlaşmasına uymadığını öne sürüyor. mtv, program içeriğinin uygunsuz kullanımı sebebiyle tazminat almayı ve kanalların yayınını durdurmak amacıyla bir mahkeme kararı sağlamayı hedefliyor. mtv avukatları davayla ilgili yazılı bir açıklamada; söz konusu şirketin “tehditkar davrandığını ve engellenmediği sürece kanalların yayınına devam etmeye niyetli olduğunu” söylüyor. aynı zamanda paramount studios’un da sahibi olan viacom, websitesindeki bilgilere göre 160’dan fazla ülkede yaklaşık 170 kanal yayınlıyor. şirket, 5 yıl önce mcd’ye mtv ve nickelodeon’un dağıtım haklarını vermişti.

paul renney, sahibi oldugu keystone law’un mcd’yi birleşik krallık’taki dava için temsil ettiğini doğrularken yorum yapmamayı tercih etti. mtv’nin londra’daki hukuk bürosu field fisher waterhouse’un sözcüsü louise eckersley de konuyla ilgili yorum yapmadı."

http://www.mediacatonline.com/…rdetay?haberid=49371

90'lı Yıllara Damgasını Vuran Kanal HBB'den Akılda Kalanlar