Büyük Umutlarla Gelen Glovo, Türkiye Pazarından Neden Çekiliyor?

İspanya merkezli bir teslimat/kurye girişimi Glovo, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Mısır, Uruguay ve Porto Riko gibi ülkelerdeki operasyonlarını bitirme kararı aldı.
Büyük Umutlarla Gelen Glovo, Türkiye Pazarından Neden Çekiliyor?
iStock

bir kullanıcı olarak görüşlerimden bahsedeyim

glovo'nun, türkiye'de faaliyet göstermeye başladığı ilk iki noktadan biri olan levent'te yaşıyorum. ilk geldiği zamandan beri de kullanıyor(d)um. az önce baktım, toplam 62 sipariş vermişim. birkaçı hariç hiç sorun yaşamadım, teslimat süreleri iyiydi. harita üzerinden siparişi takip edebilmek de ekstrası. kuryesi olmadığı için normalde sipariş veremediğim yerlerden yemek söyleme imkanım da oldu, yemeksepeti'nde minimum sepet tutarı yüksek olduğu için eskiden söylemediğim yerlerden de. kısacası kendilerinin yani rekabetin çok faydasını gördüm. yalnız geçenlerde girdiğimde restorandan yemek getirme ücreti almaya başladıklarını gördüm ve direkt kapattım. eğer bunda ısrarcı olurlarsa yakında ülkeden çıkarlar diye düşünmüştüm. şu an bakınca, zaten çıkacakları için işleri azaltmak amacıyla mı böyle bir şey yaptılar diye de düşünmedim değil. bu arada, ekşi sözlük'te genelde olumsuz deneyimlerden ve marka bilinirliğinin düşük olmasından bahsedilmiş ama bence iyi başlamışlardı, doğru stratejilerle devamını da getirebilirlerdi.

ee başarısız olmadılarsa neden çıkıyorlar?

habere bakıyoruz. sadece türkiye değil, "aralarında türkiye'nin de olduğu mısır, uruguay ve porto riko gibi ülkelerde devam ettiği operasyonlarını bitirme kararı aldığını" görüyoruz.

sebep?

"glovo'nun pazar liderliği elde etmek istediği diğer pazarlara odaklanması ve enerjisini kısa dönemde kârlılığa erişebileceği bölgelere kaydırma stratejisi olarak açıklandı."

kilit nokta: karlılık

start-up dünyasındaki gelişmeleri takip edenlerin yakından bileceği üzere şu an en büyük trend, büyümeden karlılığa geçiş. yakın zamana kadar çılgın bir büyüme trendi vardı. softbank gibi büyük yatırımcıların yatırımlarıyla balon gibi şişen girişimle(***) büyük zararlar ederek agresif bir şekilde büyüme stratejisi uyguluyorlardı. bunun sürdürülebilir olmadığı fark edildi tabi. bunda ibretlik wework olayının da büyük payı var.

okumak isteyenler için büyüme, karlılık vs. üzerine hepsi son birkaç ayda çıkmış olan birkaç haber paylaşayım: ny timeswall street journalwired.


birkaç şirket üzerinden de bakalım olaya

öncelikle, ilk etapta 2400 kişiyi işten çıkaran wework: https://www.bloomberg.com/…th-executives-tell-staff

elektrikli scooter girişimi martı'nın ağababası olan lime'a bakıyoruz, çalışanların %14'ünü kovup 12 pazardan çıkma kararı almışlar. sebep karlılığa geçiş: https://www.theverge.com/…f-shuting-down-12-markets
___

(***) bunun da değerlemelerde nasıl bir balon olduğunu göstermesi açısından güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. robot pizza startup'ının 4 milyar dolarlık değerlemeye ulaşması
sonrası mı? çalışanların %80'ini kovmak ve masrafları azaltmaya çalışmak

özetlemek gerekirse

glovo ve türkiye'ye özel bir olay değil. çıkma sebebi de kesin olarak başarısız olmaları değil. bu işler zaman ve para istiyor. yemeksepeti, getir, istegelsin vb. şirketlerin varlığıyla rekabetin yüksek olduğu yerde başarılı olmak için daha fazla zarar etmek istememişler, onun yerine kısa vadede başarılı olma ihtimalleri daha yüksek olan pazarlarda karlı olmaya odaklanacaklar. kalsalardı başarılı olacaklar mıydı, görecektik.

Yemeksepeti'nde Bugüne Kadar Kaç Para Harcadığınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?