Buzdolabı Sesi Neden Kaynaklanır?

Zaman zaman insanlara rahatsızlık verebilen buzdolabı sesleri, bu aletlerin soğutabilmesi için gerekli bazı teknolojik ekipmanlardan kaynaklanıyor.
Buzdolabı Sesi Neden Kaynaklanır?

yiyeceklerimizin bozulmalarını önlemek amacıyla kullanılan cihazların, sahip oldukları çeşitli enstrumanlar ile çıkarmış oldukları seslerdir bunlar. nedir bu enstrumanlar:

kompresör

çoğunda piston ve krank elemanları kullanıldığından dolayı içten yanmalı motorlarda olduğu gibi sesli çalışmaktadırlar. rotary kompresör kullanılan modelleri var mıdır bilemiyorum ancak kullanılıyorsa aradaki fark, egzozu patlak bir mobilet ile fabrika çıkışı bir toyota'nın çıkardığı seslerin farkı kadar vardır. hemen hemen...

freon

soğutma amaçlı kullanılan gaz. sıkıştırıldığında sıvı hale geçer, hacimi daha geniş bölgeye geçtiğinde tekrar gaz haline gönüşür. aradaki hareket, musluğu açtığınızda borulardan gelen su sesi gibi bir ses çıkmasına neden olur.

genleşme

ısıl farklardan dolayı buzdolabını oluşturan materyallerin genleşip daralması ve daha çok genleşme esnasında ani hareketler ile çıkardıkları çat çut seslerdir. bosch marka buzdolaplarında daha sık rastlanır ve sahibine, mutfağa gidip sesin nedenini araştırma gereği hissettirir.

alarm

kapaklarının uzun süre açık kalması nedeniyle, oluşabilecek enerji kayıpları ve saklanılan ürünlerdeki bozulmaların önüne geçmek amacıyla elektronik destekli ses. genellikle biip biip şeklinde olmaktadır. uzun süreli enerji kesilmelerinde, içerideki ortamın ısısı arttığı için de öten modelleri mevcuttur. geceleri sinir eder.

rezonans

kompresörün içerisindeki salınım hareketi nedeniyle oluşan titreşimler, zamanla kompresörü gövdeye sabitleyen lastik takozların deforme olmasına ve kompresör gövdesi ile şasinin temas etmesine neden olur. iki metal birbirlerine titreşimli bir vaziyette temas ettiğinde ister istemez ortaya zırıltı tabir edilen bir ses çıkar. bu sesin bir benzerine, yeni tesisat taktırmış gençlerin araçlarındaki plakalarda da rastlanır ki gelen bas sesleri ile kombine oluğu için tadından yenmez.