Buzun Üzerinde Satranç Oynamaya Benzetilen Strateji Sporu: Körling

En temel anlatımıyla buzun üzerinde taşı gerekli merkezlere götürebilmektir. Son yıllarda ülkemizde de tanınan Körling hakkında bilgileri ve taktikleri Sözlük yazarları paylaşıyor.
Buzun Üzerinde Satranç Oynamaya Benzetilen Strateji Sporu: Körling
iStock.com

strateji oyunudur. kı$ olimpiyatlarının dallarından biri olan curling sporu dogrudan granit blokların dairesel bölgelerin içerisine gönderilmesi $eklinde oynanmamaktadır. nitekim takımlar mutlak surette dairelerin önüne, kritik yerlerine gönderirler bazılarını. bunlar hem koruma görevi yapar, hem de çarptırma vasıtasıyla potansiyel daire içindeki bloklarda sayılabilir. yani oyunun büyük bölümü rakip ta$lara çarptırma, onları bölgeden dı$arı itme veya kendi ta$larını koruma $eklinde geçmektedir. zevklidir, eurosport'ta kı$ sezonunda izlemek mümkündür.

uzuuun bir buz pisti dusunun ama eni dar mesela 2-3 metre kadar. pistin en sonunda ic ice yuvarlak daireler var ve pistin basindaki insan elindeki garip aleti belli bir mesafeden bu dairelere dogru firlatiyo (kaydirmak usuluyle). alet elinden ciktigi an elinde iki fircali insan o aletin hizini ayarlamak icin aletin yolunun onunu fircaliyolar ki alet o en sondaki cemberlerin icine girebilsin. bi sen oynuyosun bi karsi taraf. en sonunda kimin cember icinde cok zimbirtisi varsa o kazaniyo

bir suredi izleyip kurallarini suserlar icin ogrenmeye cali$tigim, bu surede acaip keyifli dakikalar ya$adigim spor. ama gel gor ki benden hizli davranilmi$ (iki bucuk sene kadar).
firlattiklari caydanliklarin isimleri stones. eger rakibin ütüsüne carptirilirsa rakbin ki diskalifiye oluyor gibi. 11 elden gercekle$iyor ve bunu yapan adamlar tek ayaklariyla suzuluyorlar, (herkesin gordugu uzere) ama diger aykalarindaki timberland ayakkabilar daha cok ilgimi cekmi$tir. her supurgeci evden kendi topunu getirip mizikcilik yapmasin diye stones u yollama hakki var.

aslinda acaip teknik, acaip eglenceli bir spor. ama o paspas işi biraz sayginligi, ciddiyeti azaltiyor. sen bu kadar teknik bir spor yap, bu kadar zeka ve yetenek istesin ama insanlar senin sporundan "ehehe paspasliolar demi eheh" diye bahsetsinler. acik konusuyorum, federasyon baskani olsam 3. günü adam bicaklamaktan iceriye girerdim.. böyle rezalet olmaz..

sen paspasi hangi spora soksan o siporun ciddiyeti kalmaz ki arkadas. daha niye bunda israr ediyorsunuz ki..

bence dünya curling federasyonu derhal kural degisikligine gitmeli. oyle yer falan paspaslanmamali. yapilacaksa da oyle fiti fiti yapilmamali. bir usturup bir adap, bir agirligi olmali sporun.. anasini satiim balikesirli kapicilar derneginin yil basi balosuna ceviriorsunuz güzelim oyunu.

2 dakikada öğrenilebilecek spor