Cağ Kebabı, Neden Sanıldığı Gibi Yan Yatırılmış Döner Değil?

Pek çok insan cağ kebabını yan yatırılmış döner sanıyor ama bu iki şahane yemek arasında epey fark var.
Cağ Kebabı, Neden Sanıldığı Gibi Yan Yatırılmış Döner Değil?
iStock

erzurum'un oltu yöresine ait bir kebap çeşidi olan cağ kebabı, sanıldığı gibi sadece dönerin yan yatırılmış hali değildir. 

bir kere sığır etinden normal döner vurulabilirken, cağ kebabı küçükbaş hayvan etinden (kuzu, keçi/oğlak) yapılır. et, öncesinde soda veya su ile bir gün suda bekletilir sonra arasına baharat ve soğan katılarak yapılır. tabii bu kabaca hazırlanışı, elbette detayı vardır. kesimi de basit görünmesine rağmen ustalık gerektiren bir iştir. ince ve düz kesmek gerekir.

dönerle arasındaki en önemli farklardan biri pişirme şeklidir.

şimdi bu kebapta kuzu ya da keçi/oğlak eti kullanılması elbet başlı başına fark. etin marinasyonu, baharatlanması vb. de performansında çok önemli ama etin yüzeyini ateşe belli mesafede pişirdikten sonra doğrudan ince kesip yemek yerine şişe dizilecek kalınlıkta kesmek, cağ kebabındaki parçaların daha sulu olmasını sağlar. tabii ikinci pişirme süresi, parça boyutu kritik parametreler ama özetle ikinci pişirmede de parçalar kurutulmazsa ki iyisini yapanlar elbet bunu yapmaz çok lezzetli bir şey olur.

yani iri parçaları şişleme ve tekrar pişirme başlı başına performansına etki eden son derece başarılı bir pişirme tekniğidir. 

Damak Tadına Düşkün Olanlar İçin İstanbul'da Döneri Süper Olan Mekanlar Rehberi