Çakmaktaş Ailesi, Sistematik Köleliği Meşru mu Kılıyor?

Bizde Taş Devri ismiyle yayınlanan The Flintstones, yani Çakmaktaşlar sistematik köleliği meşru bir şeymiş gibi gösteriyor olabilir mi? Kandırıldık mı yoksa?
Çakmaktaş Ailesi, Sistematik Köleliği Meşru mu Kılıyor?

çakmaktaşlar'ın sistematik köleliği meşru kılması... onlardaki ismiyle flintstones, bizdeki ismiyle çakmaktaş soyadlı ailenin sistematik köleliği meşru kılması durumu.

şöyle ki:

çakmaktaşlar'ın geçtiği evrende tekerlek bulunmakla kalmayıp, bu tekerleği aerodinamik süzgecinden geçirerek araba yapmışlar. yetmemiş iş makineleri yapılmış. çeşitli yerlerde de aynı mantığı güderek tekerlekten faydalanmışlar. yine, bowling gibi bir sosyal faaliyet içeren bir oyunun oynandığı da tarafımdan gözlenmiş bulunmakta. hem tekerleğin bu denli işlenmesi ve kullanılması bize çakmaktaşlar evreninde sanayinin geliştiğini ve işleyen bir sanayi olduğunu gösteriyor. yine, bowling gibi bir oyunun oynanması, sosyal dürtülerin oluştuğunu, kendilerinden daha önceki evrimleşmemiş versiyonlarındaki ilkel dürtülerinin törpülendiğini gösteriyor.


yani, şu anki yaşadığımız evren ile aralarındaki en büyük fark: bilim, teknoloji olabilir. onun dışında yine burada kapitalist bir sistemin işlediği bariz. çünkü ara bölümlerde ve christmas special bölümünde wilma, habire alışveriş merkezine falan gidiyordu. yine bu benzerliği, bedrock taş ocağında ağır şartlar altında çalışan işçiler üzerinden sağlamasını yapabilmek mümkün. değinmek istediğim nokta ise şu: çakmaktaşlar evreni, bu kadar günümüz evrenini benzerken ve aslında sadece takvimsel olarak geride kalmış olmalarına, minimum farklılıklarına rağmen hayvanlar üzerinde sistematik köleliği meşru kılmaktadır.

mesela, iş makinelerinin alt bölümünü yapabilmeyi akıl etmişler ama onu taşıyan büyük bir dinozor. tamam, makineyi veya pancar motorunu bulmamış olabilirler ama, evlerdeki yapılanmaya bakınca, insanların şehir planlamasına dikkat edecek kadar ince düşündüğünü görebilirsiniz. evin içindeki mutfak eşyalarını falan yine hayvanlar üstleniyor. çöp öğütücüsü olarak dinozor kullanıyorlardı bir bölümde ve dinozor bu işten nefret ettiğini, ölmek istediğini söylüyordu. hayvanların ara ara konuşturulduğunu görürsünüz ama insanlar bunu duymaz. direkt köleleştirilmiş ve ağır iş yüklerini üstlenmek zorunda kalan hayvanların, ağır çalışma şartlarından ve sürekli her işin kendilerine yaptırılmasından şikayetçi olduklarını görebilirsiniz.


bir bölümde, fred çakmaktaş denen pezevenk, bowling topunu cilalayabilmek için bir tane hayvanın sırt bölgesini kullanıyordu. yine, duş alabilmek için mamut gibi bir canlıdan faydalanıyordu. yani, banyo yapmayı biliyorsunuz ve banyoyu ısparta mermeriyle döşeyecek aklınız var ama suyu dışarıdan evin içine getirecek su tesisatını akıl edemiyorsunuz öyle mi? siktirin lan, açık ve bariz şekilde gerek çakmaktaşlar gerekse çakmaktaş evrenindeki insanlar, hayvanların kendilerine sundukları robotik hizmetten ve rahattan çok memnunlar ve kimse bu hayvanların sistematik şekilde köleleştirilmesine ses çıkartmıyor. ancak, azınlıktaki türdeki hayvanlar eve evcil hayvan olarak alınıyor. bir bölümde, diğer köle dinozorlar bu fred'in pire torbası dinonun lüks içinde yaşamasına anlam veremediklerini söylüyorlardı. dinonun konuşamaması, diğer dinozorların konuşturulması ise bu aradaki eşitsizliğe bir göndermedir. ne kadar farklı olurlarsa olsunlar, günümüzde de halen hayvanların ağır işlerde kullanılmasını, çok güzel şekilde eleştirmişler aslında.