Cam Fanusların İçine Hayat Veren Son Dönemin Yeni Hobisi: Terrarium

Fanus, kavanoz, akvaryum vb. gibi alanların içinde, kuru bir habitatın taklit edildiği doğal ortamlara Terrarium deniyor. Özellikle son dönemde yeni hobimiz olan bu güzel şeylerin tarihine ve nasıl yapıldığına bir bakalım.
Cam Fanusların İçine Hayat Veren Son Dönemin Yeni Hobisi: Terrarium

Terrarium'un tarihi

türkiye'de yeni yeni popülerleşen ancak tarihi çok çok eskilere dayanan bir hobi.

tarihteki ilk terrarium, ingiliz botanikçi nathaniel bagshaw ward  tarafından 1842 yılında yapılmış. 

nasıl olduğuna gelince..

londra'da yaşayan ward, tam bir botanik tutkunu fakat londra o dönem tam bir endüstri kendi olduğu için bitki yetiştirmek için hiç de iyi bir havası yok malumunuz.

Wardian Case

ward da bu durumdan oldukça şikayetçiyken bir gün içlerinde toprak kalıntısı kalmış kavanozlarda sağlıklı bitkiler yetiştiğini gözlemliyor. bu tesadüf de wardian case olarak bilinen ilk modern terrarium'ların geliştirilmesine vesile oluyor.

wardian case'ler o yıllarda avrupa'da oldukça popüler oluyor. ev, ofis içinde dekorasyon eşyası olarak kullanılmalarının yanı sıra, ülkeler arası bitki taşımacılığında da oldukça işe yarıyorlar.

Nasıl yapılır?

konuyla ilgili bayagi bir araştırma yaptım. türlü türlü blog var. açık ekosistemler, kapalı ekosistemler. hepsinin kendine ait bitki çeşidi, vs.

önce deneme maksatlı, minik cam fanuslara, küçük cam fenerlere, bardaklara yaptım. güzel olanları da sevdiklerime hediye ettim. acemiliği atlattıktan sonra kendi mutfak masam için açık hava sineması konseptli bir tane yapmayı düşünüyorum.

öyle masraflı bir uğraş değil. çok güzel kafa dağıtılıyor. katman katman ilerlemek de çok zevkli. alta çakılımız, üstüne kömür, onun üzerine torf. en üstte sizin zevkinize kalmış. kuru dallar, minik taşlar, yosunlar, bitkiler.

her şeyi de internetten sipariş vermeyin, doğaya çıkma imkanınız varsa kendiniz de toplayabilirsiniz. geçen arkadaşla bir şelalenin kenarındayız. gözüme yosunlar ilişti. dedim ki ben biraz toplamak istiyorum. victorinox çakısı gibi arkadaş cebinden gerçekten de victorinox çakısı çıkardı. yosunu az biraz köküyle beraber kazıdım. 45'lik dedi ne yapacaksın bunları? anlattım işte cam fanusta kendime minik bahçe yapacağım da öyle olacakta böyle olacak da. dedim bana biraz tas da lazım. hem yosunlarım için de gerekli. e o zaman neden böyle uğraşıyorsun ki dedi. ben senin için kayasıyla beraber koparıp alayım. yok artık dedim. benim o kadar ihtiyacım yok. anlamadın sen galiba, ben minik fanuslara koyuyorum bunları. ormanı eve taşımayacağım. insani boyutlarda takılıyorum.

bu bir onceki yaptigim. konjonktur geregi, mezarlik yapmam gerekiyordu :/

Terrarium yapılış videosu

şöyle bir yapılış videosu olan son zamanların yeni hobisi.