Cambridge Tarafından Yılın Kelimesi Seçilen Nomofobi Nedir?

Her yıl, yılın kelimesini belirleyen Cambridge Dictionary, 2018'in kelimesi olarak "Nomofobi"yi seçti. Peki anlamı nedir bu fobinin kısaca?
Cambridge Tarafından Yılın Kelimesi Seçilen Nomofobi Nedir?
iStock

Nedir, ne değildir?

çağın yeni fobisi olarak anılan ve ingilizce "no mobile phobia" dan türetilen nomofobi, cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu olarak tanımlanıyor. ingiltere'de 2100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmaya göre, cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebi ise insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olarak açıklanıyor... araştırmaya göre her iki kişiden biri telefonunu asla kapatmıyor ve her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtiyor. uzmanlar, nomofobinin cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53'ünü etkileyebildiğini, erkeklerin yüzde 58, kadınlarınsa yüzde 48'inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylediklerini belirtiyor.

telefona yüklenen anlam maalesef artık çok büyük günümüz dünyasında, mesela şu anda telefonumda yer alanlar

sosyal medya uygulamaları (8)
dating uygulamaları (5)
online ve offline oyun uygulamaları (5)
alışveriş uygulamaları (3)
ödeme aracı uygulamaları (2)
banka uygulamaları (4)
yabancı dil pratik uygulamaları (2)
çevrimiçi müzik uygulamaları (1)
film-dizi izleme uygulaması (1)

şimdi bir de şöyle bakalım

önceden barlarda, parklarda, derneklerde tanışırken
ev oyunları veya sokak oyunlarını bilemedin bilgisayar oyunlarını oynarken
elden kredi kartı ile ya da nakit öderken ya da şubeye giderken,
satın alınan dil kitabında chapter chapter ilerlemeye çalışırken,
mp3 player, müzik seti, radyodan müzik dinlerken
tv'den film-dizi izlerken,

bunların hepsini çok pratik bir şekilde bir telefonda yapabiliyorsanız yanınızdan ayırdığınızda yoksunluk hissetmeniz aslında "normal". ama anormal olan bu pratiklikten çıktığınız zorunlu durumlarda alternatiflerini bulamama noktasında olunması. bunların hepsinin o alet olmadığında "idare edilebilecek" bir alternatifi var. bunu görememek işte bir tür hastalık sanırım. telefonunun şarjı bitince hayat enerjisi düşen insanlar bile var maalesef.

arada detoks yapmakta, ama bunu bir seçenek olarak bilinçli şekilde yapmakta, yani o güne telefonsuz geçirmeye niyet ederek başlamakta fayda var.

Alternatif bir yorum

"cep telefonu yalnızca cep telefonu değildir" anlayışıyla kullandığımız birbirinden marka birbirinden özellikli birbirinden seksi cihazlarımızı kaybetme korkusudur nomofobi.

hastalıksa hastalık arkadaş, eşek kadar para vermişiz, tüm hayatımızı digital odacıklarında muhafaza etmişiz, sevgilimizin sesini duymuşuz onun sayesinde, abartı değil; onunla kahkahalar atıp onunla zırıl zırıl ağlamışız, can sıkıntımızı sayesinde sona erdirip, kafamızdaki deli soruların cevaplarını anında onunla bulmuşuz. korkarız tabi ya onsuz kalırsak diye. korkmayıp da ne yapacağız.

(bkz: ya ne olacağıdı)

Geçen yılın kelimesi için buyrun