Cambridge Üniversitesi'nde Yapılan Ev Yapımı Maske Çalışması

2009 domuz gribi salgını sırasında Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, şu anki COVID-19 salgınında kullanılacak maskelere dair de fikirler veriyor.
Cambridge Üniversitesi'nde Yapılan Ev Yapımı Maske Çalışması
iStock

2009 domuz gribi salgını sırasında cambridge üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; cerrahi maskeler 0.93-1.25 mikron boyutundaki bacillus atrophaeus bakterilerinin ve 0.023 mikron boyutundaki bacteriophage ms2 virüsünün filtrelenmesinde test grubu içinde en etkili performansı gösteren materyal olmuş. elektrikli süpürge torbası, el havluları veya pamuk tişört, kağıt mendil gibi materyallerin de aşağıdaki yüzdelerde koruyucu olduğu görülmüş.

elektrikli süpürge torbası (toz torbası): 95%
bulaşık kurulama havlusu: 83%
pamuk karışımlı kumaş: 74%
%100 pamuk kumaş: 69%
antimikrobiyal yastık kılıfı: 65%
atkı ve yastık kılıfları: 62%
keten: 60%
ipek: 58%

sars-cov-2 virüsü 0,08-0,09 mikron aralığında bir boyuta sahiptir ve yaygın olarak 5 mikron civarındaki damlacıklar vasıtası ile yayılır. dolayısı ile çalışmadaki veriler bu virüs için de geçerli oluyor. temas ile bulaş için tablo 1'in ikinci kısmına bakıyoruz ve koruyuculuklar düşüyor.

tablo 1:

tablo 2:

en kolay bulunabilecek olanı elektrikli süpürge torbası (toz torbası) ve fiyatı da uygun. yok şekilli vs. olsun derseniz kuruluma bezi ile kendiniz de evde yapabilirsiniz. 83-95% koruyuculuk hiç fena bir oran değil üstelik bu maskelerden adetli olarak yaparsanız işiniz bitince yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.

şurada da pratik maske yapımı videosu bulabilirsiniz:


ben iki kat kurulama bezi kullanıp maskemi hazırlamayı iç kısmına da 1 kat toz torbası koymayı planlıyorum. toz torbasından hazırladığım 2. filtreyi her kullanımda atarım çöpe. dış maskeyi de yıkadım mı tamamdır. zaten dışarıda dolanıp durmuyorum ihtiyaç anında markete gitmek harici evdeyim.

not: yazının devamını okursanız; nefes alınabilirlik ve geçirgenlikleri göz önünde bulundurulduğunda en ideal malzemenin çift kat olmak üzere yastık kılıfı ve yüzde yüz pamuk tişört olduğunu görürsünüz.

Yeni Koronavirüsün Hava Yolu ile Bulaşma İhtimali Ne Kadar?