Can Yaman'a İspanya'da Gösterilen Yoğun İlgi Bir PR Çalışması mı?

Geçtiğimiz gün İspanya'nın başkenti Madrid'de, havaalanıdan başlayan yoğun bir ilgiyle karşılaşan Can Yaman, birkaç gündür sosyal medyanın gündeminde. Çığlık çığlığa Can Yaman'ı karşılayan bu insanlar bir halkla ilişkiler çalışmasından mı ibaret yoksa organik bir başarı mı?
Can Yaman'a İspanya'da Gösterilen Yoğun İlgi Bir PR Çalışması mı?

ispanya'dan canlı bildiriyorum; can yaman burada gerçekten popüler. nasıl oluyor, anlamıyorum ama öyle.

kantinde çalışanlardan tutun, benzin istasyonundaki pompacı abi, temizlikçi ablalar... türk olduğumu anlayan herkes bana "kan yaman"ı soruyor. "valla onu tanımıyorum, kıvanç verelim" diyorum, yok. illa can yaman.

pr yapmasına gerek yok çünkü iki kanal birden günde 3-4 saat, hemen prime time'dan önce, art arda türk dizileri yayınlıyor. bu yüzden o saatlerde evde olan ya da tv başında olan herkes biliyor, seviyor ve takip ediyor. can yaman instagram'dan ya da twitter'dan "şu gün şuradayım" dese, oraya binlerce insan yığılır. hiç reklama, pazarlamaya falan gerek yok.


o değil de elimize can yaman ve türk dizileri sayesinde eşsiz bir fırsat geçti. asıl pr'ı şimdi turizm şirketleri, yapım şirketleri ve devlet yapmalı. türkiye'ye güney avrupa'dan turist akını başlatılabilir. müthiş bir kültür transferi imkanı, dünyaya derdimizi anlatma fırsatı doğdu. ancak bu konuda dikkatli olmalı, batılıların görmeyi beklediği oryantal öğeleri onlara sunmak yerine gerçekte neysek onu sunmalı, kendi müziğimizi, dilimizi, kültürümüzü transfer etmeliyiz. bu romantik şapşal temalar tamam ama şimdi gerçekten sağlam senaryolar ve oyunculuklar ile biraz kaynak ve para harcayarak, daha üst düzey işler çıkarmalı, daha eğitimli kesimin de dikkatini çekmeliyiz. örneğin, ben herkese masum'u tavsiye ediyorum, hazır netflix'te de var. bunun gibi ve bir tık üstü işler ile dünyaya her türlü derdimizi anlatabiliriz; aynı yıllardır amerika'nın yaptığı gibi.

gerçekten ispanya'da 1000 küsür kadına para verip oraya getirdiklerini mi düşünüyorsunuz?
siz türk dizilerini burada küçük görmeye çok alışıksınız ama farkında olmadığınız bir gerçek var: türkiye, abd’den sonra dünyada en çok izlenen ve en çok ülkeye ihraç edilen dizileri üreten ülke. 

sektörün içinden bildiriyorum size. sadece bir at yarışında orada görünmesi için davet edilen ve bunun için 1 milyon dolar alan oyuncular tanıyorum. sırf instagram'da birkaç ünlü oyuncu beni takip ediyor diye dünyanın her ülkesinden binlerce mesaj alıyorum. telefon numaramı bulup whatsapp'tan arayanlar bile var. 

can’ın ispanya’ya gitmeden önce bunun duyurulması pr içindir derseniz anlarım. ama emin olun o insanlar gerçekten can’ı görmek için oradalar. bu yapılan pr değildir demiyorum. pr olsun diye can yaman’ın geliş saati, kalacağı otel fanlarla paylaşılmış olabilir ama oradaki insanların oraya parayla getirilip rol yaptıkları iddiası? gerçekten gülünç.

Basit Bir Anlatımla Evde Kendi Türk Yaz Dizinizi Yapma Formülü