Canlı Dinlendiğinde 4 Farklı Enstrüman Çalıyormuş Hissi Uyandırarak Ruha Dokunan Bir Enstrüman: Yaybahar

Mucidi Görkem Şen olan enstrümandır efendim. Birçok farklı malzeme deneyerek bir enstrüman tasarlamak isteyen Görkem Şen'in şimdilerde ruhlara dokunan yaybahar adında bir enstrümanı var. Buyursunlar.
Canlı Dinlendiğinde 4 Farklı Enstrüman Çalıyormuş Hissi Uyandırarak Ruha Dokunan Bir Enstrüman: Yaybahar

görkem şen'in icad ettiği dijital sesler çıkaran analog sayko bir enstrumandır. biraz glass armonica, biraz theremin'i andıran sesi kafayı yedirmeye müsaittir. canlı dinlenmedikçe güzelliği anlaşılamaz, zira kayıtlar frekansın hepsini alamıyormuş. kısa bir süre önce nihai halini alan aletin tanıtımı henüz tam manasıyla yapılmış değil. şimdiden vatana millete hayırlı olsun.

akla durgunluk veren çılgın bir enstrüman. mühendislik harikası bi şey. yakında dünyayı ele geçirecektir bu alet. mucidi görkem şen.


alt metinlerde yer bulmak kendiliğinden olabilemez. alt metinde işgaliyet insanın bizzat kendi elindedir. alt metinde dinlenesi melodi denklemi.


bu da norveç'in yaybaharı...

yaratıcısı ile şöyle güzel bir röportaj yapılmış hakkında: http://www.5harfliler.com/?p=25747&preview=true

hem ismin kaynağını öğreniyoruz, hem de o meşhur videonun nerede çekildiğini çok şükür..

zeynel abidin cümbüş'ten sonra -kanımca onun enstrümanından yani cümbüş'ten daha fazla övgüye layık olan- önemli bir saz teşkil etmiş türk musikişinas abi.