Canlıların Bilinç Seviyesiyle İlgili İlginç Fikirler Veren 100. Maymun Fenomeni Nedir?

100. Maymun Fenomeni tam olarak nedir ve gerçek midir?
Canlıların Bilinç Seviyesiyle İlgili İlginç Fikirler Veren 100. Maymun Fenomeni Nedir?
iStock

1950'lerde bir grup bilim adamı japonya'nın koshima adasına giderek, adada yaşayan maymunlara bol kumlu patates verirler. belirli bir zamandan sonra maymunlardan biri verilen patatesleri okyanus sularıyla yıkamayı öğrenir. takip eden zaman içerisinde de diğer maymunlarda patates yıkayan maymunu izleyerek davranışı tekrarlamaya çalışırlar. daha sonra bilim adamları patatesleri yıkayan maymunların bulunduğun ada ile tamamen izole edilmiş diğer adalardaki maymunlarında aynı beceriyi hiçbir iletişim olmaksızın edindiklerini gözlemler. bu konu lyall watson tarafından dünyaya duyurulur ve bir grup insan tarafından desteklenerek efsaneleşmiş şekliyle günümüze kadar gelir.

skeptic dergisinin sahibi michael shermer bu konu hakkındaki kanıtları toplayarak şu sonuca varır; aslında yüzbirinci maymun deneyi asla yüz maymun kullanılarak yapılmamış ve yeterinci kanıt olmadığından boşluklar kişisel yorumların zenginliğiyle doldurulmuştur. ve zaman aralığı ilkede bahsedildiği kadar kısa değildir .farklı bir bakış açısını kendisi kitabında şöyle dile getirir;

"araştırma 1952'de, yirmi maymundan oluşan bir grupla başladı ve adadaki her maymun dikkatle gözlendi. 1962'de grup 59 maymuna çıktı ve 59 maymunun tam olarak 36 tanesi tatlı patatesleri yıkıyordu. davranışın aniden kazanılması gerçekte 10 yıl aldı ve yüz maymun gerçekte 1962'de sadece 36'ydı. kaldı ki 36 maymun evde dahi kritik bir kütle değildi. bu arada diğer adalarda da bazı benzer davranışların gözlemlendiği doğruydu. fakat bu gözlemin yapıldığı zaman aralığı 1953-1967 yılları arasındaydı ve diğer adalarda maymunların bu yeteneği kendilerinin öğrenmiş olması veyahut onlara bir yerli tarafından öğretilmiş olması kuvvetle muhtemeldi. bu olağanüstü iddiayı destekleyecek kanıt yetersiz olduğundan, yuzbirinci maymun ilkesi kabul edilemezdi.."

Bu içerik de ilginizi çekebilir