Carl Jung'a Göre Dünyada En Nadir Görülen Kişilik Tipi: INFJ

Ünlü psikiyatr Carl Gustav Jung'un ortaya attığı 16 farklı kişilik tipinden biri olan INFJ, dünyada yaklaşık %1'lik bir dilimi içeriyor.
Carl Jung'a Göre Dünyada En Nadir Görülen Kişilik Tipi: INFJ
iStock

infj; carl jung'un izinde türetilmiş; myers-briggs kişilik göstergesi olarak da bilinen on altı farklı kişilik tipinden biridir. ayrıca, dünya nüfusunun %1-3'ünü oluşturdukları söylenir. açılımı; introversion (içe dönük), intuition (sezgisel), feeling (his odaklı), judging (yargılayıcı) olarak verilebilir. 

bu karakter tipine mensup insanlar gözlemcidir; ortamın nabzını yoklar, bir olaya ilk atlayan olmazlar -misal, çalan telefon ve kapı zilleri dahil- , olayları kenarda durup izledikten sonra, içgüdülerinin de önderliğinde, edindikleri intibaya göre hareket ederler. empati güçleri çok kuvvetlidir; karşılarındaki insanın ne düşündüğü, ne hissettiği onlar için önemlidir. diğerlerinin çıkarları ve sağlıkları için mücadele etmeye hazır tiplerdir. işin komiği(!) bunu kendine dönecek herhangi bir çıkar gözeterek değil; sosyal bir refleksle yaparlar.  

çocukluklarında da genelde oyunlara ilk atlayan, diğer çocuklarla hemencecik kaynaşan tipler olmadıkları için anne-babaları ve yakın çevreleri tarafından "çekingen", "utangaç" olarak addedilirler. halbuki çocuk o esnada grubu gözlemliyor ve kendini rahat hissettiği zaman içine dahil olmayı planlıyordur; gözlemlediği bu gruba hiç dahil olmamayı da tercih edebilir, bir müddet sonra çocuklara oyun kurduğu ve olası tartışmalara müdahale edip huzuru sağladığı da görülebilir. kısacası; gizli liderlerdir. 

yaşla beraber sosyal çevreleri, sosyal zekaları, gözlem ve tecrübeleri geliştikçe çok çabuk ve kolay iletişim kurabilen insanlara dönüştükleri için sıklıkla dışa dönük karakterlerle karıştırılırlar. aksine, bu insanlar kendilerini yenilemek için daima kendi iç dünyalarına dönmeyi, kalabalık ortamlardan kaçınmayı arzularlar. mesela, bir partide onları pistin ortasında delice dans ederken görmeniz çok düşük bir ihtimaldir. daha ziyade, zamanlarını evde oturup kitap okuyarak, film izleyerek veya üretimlerine eğilerek geçirmeyi; kendilerini bu şekilde deşarj etmeyi daha uygun bulurlar.

İlgisini Çekmeyen Boş Konulara Enerjisini Harcamak İstemeyen Introvert'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler