Carl Sagan'ın Ölümünden Sonra Eşi Ann Druyan'ın Ateizm ve Ölüm Meselesine Dair Söyledikleri

Dünya'ya konuk olmasına sevindiğimiz insanlardan astrobiyolog ve gökbilimci Sagan, bir ateistti. Ateist insanlar için ölüm yaklaştığı zamanki düşüncelerinden toplum içinde -nedense- hep söz edilir, nasıl tepki verecekleri konuşulur. Kendisinin ölümünün ardından (1996) eşinin söyledikleri ise bu mevzuya dair güzel bir his bırakıyor içinizde.
Carl Sagan'ın Ölümünden Sonra Eşi Ann Druyan'ın Ateizm ve Ölüm Meselesine Dair Söyledikleri


eşi ann druyan'ın bir ateist olan carl sagan'ın ardından söylediklerinin, ateistin ölmeden önceki son sözleri konusunu mükemmel aydınlattığını düşünüyorum

“eşim inançsızlığıyla tanınmış bir insan olduğu için ölümünün ardından birçok insan bana gelip carl'ın ölmeden önce değişip değişmediğini, ahirete inanmaya başlayıp başlamadığını sordu, hala da soruyorlar. aynı zamanda bana carl'ı bir daha görebileceğime inanıp inanmadığımı da soruyorlar.

carl, ölümüyle mutlak bir cesaret içinde yüzleşti ve asla illüzyonlara sığınmadı. trajedi, ikimizin de birbirimizi bir daha asla göremeyecek olmamızdaydı. bir daha carl ile görüşebileceğime asla inanmıyorum. ama güzel olan, birlikte olduğumuz neredeyse yirmi yıllık süreyi hayatın ne kadar kısa ve değerli olduğunu güçlü bir şekilde takdir ederek geçirmemizdi. asla ölümü son bir ayrılıştan başka bir şeymiş gibi görerek önemsizleştirmedik. hayatta ve beraber olduğumuz her an mucizeviydi - açıklanamaz veya doğaüstü anlamlarında değil. şansımızın yaver gittiğini biliyorduk. bu şansın ne kadar cömert, ne kadar ince olduğunu... carl'ın cosmos'ta harika bir şekilde yazdığı gibi; zamanın enginliğinde ve evrenin sonsuzluğunda birbirimizi bulabilmiştik. yirmi yıl boyunca beraber olabilmiştik. bu beni ayakta tutuyor ve bence çok daha anlamlı.

onun bana davranış şekli & benim ona davranış şeklim; o hayattayken birbirimize ve ailemize bakmamız... bu, onu bir gün tekrar göreceğim fikrinden çok daha önemli. carl'ı bir daha asla görebileceğimi düşünmüyorum. ama onu gördüm. birbirimizi gördük. evrende birbirimizi bulduk, ve harikuladeydi."

ingilizce kaynak

Fizikçi Richard Feynman'ın Bilgi ve Keşfetmek Üzerine Gönül Ferahlatan Konuşması


Carl Sagan'ın Dünya'nın 6 Milyar Km'den Çekilen Fotoğrafı Hakkında Yazdığı Tüyleri Diken Diken Eden Yazı

Carl Sagan'ın Kuşkucu Düşünce Sistemini Açıklamak İçin Anlattığı Hikaye: Garajımdaki Ejderha