Carl Sagan'ın Ufuk Açan Nitelikteki Kariyerinin Derli Toplu Bir Özeti

"Garajımdaki Ejderha" hikayesini, "mavi soluk nokta" sözünü duymuş olabilirsiniz ancak Carl Sagan kimdir, neler yapmıştır, kariyeri hangi icraatlarla şekillenmiştir gibi soruların cevabını da öğrenmek güzel olur.
Carl Sagan'ın Ufuk Açan Nitelikteki Kariyerinin Derli Toplu Bir Özeti

tam adı carl edward sagan'dır. 9 kasım 1934, brooklyn, new york doğumludur ve 20 aralık 1996, seattle, washington'da ölmüştür. amerikalı astronom ve bilim insanıdır. amerika birleşik devletleri'nde dünya dışı yaşam, nükleer silahlar ve din hakkındaki görüşleri ile bilimsel, politik ve dini çevrelerde popüler ve etkili bir figürdü.

sagan chicago üniversitesi'nde, fizikte sırasıyla 1955 ve 1956’da lisans ve yüksek lisans dereceleri, 1960’ta astronomi ve astrofizik dalında doktora derecelerini aldı. 1960’tan 1962’ye kadar california üniversitesi’nde astronomi dalında bir akademisyen oldu. 1962'den 1968'e kadar harvard üniversitesi ve smithsonian astrofizik gözlemevi'nde çalıştı. ilk çalışmasında gezegenlerin fiziksel koşullarına, özellikle venüs ve jüpiter'in atmosferlerine odaklandı. bu süre zarfında, dünya'nın ötesindeki yaşam olasılığı ve ilerleyeceği çok tartışmalı bir araştırma alanı olan dünya dışı varlık arayışı (seti) ile ilgilenmeye başladı. örneğin, amerikalı kimyagerler stanley miller ve harold urey'in daha önceki çalışmalarına dayanarak, basit kimyasalların bir karışımını ultraviyole radyasyona maruz bırakarak amino asitlerin ve nükleik asitlerin (yaşam yapı taşları) üretilebileceğini gösterdi. bazı bilim adamları, neredeyse kesinlikle başarısızlığa mahkum olan bir fantezi projesi olan seti için kaynakları kullanmanın makul olmadığını savunarak sagan’ın çalışmalarını eleştirdiler.


1968'de cornell üniversitesi gezegensel çalışmalar laboratuvarı'nın müdürü oldu. 1971'de orada tam profesör oldu. viking sondaları için mars'ın iniş alanlarını seçmeye yardım etti ve dünya'dan gelen ve güneş sisteminden fırlatılan pioneer ve voyager araştırmalarına bağlı mesajları tasarladı. sagan 62 yaşında, kemik iliği hastalığı miyelodisplazisinin bir komplikasyonu olan zatürre'den ölümüne kadar cornell'de kaldı.


sagan gezegen atmosferleri, astrobiyoloji ve dünya üzerindeki yaşamın kökeni hakkında önemli araştırmalar yapmış olmasına rağmen, öncelikle bilim sözcüsü ve astronominin popülerleştiricisi olarak ün yapmıştır. 1970'lerde ve 80'lerde amerika birleşik devletleri'nde muhtemelen en çok tanınan bilim insanıydı. hem bilimin savunucusu, hem de şovmeni olan sagan, kariyerinin çoğunu halkın bilim anlayışını geliştirmek ve rasyonel yapısını savunmak için harcadı. 1973 yılında, popüler bir bilim kitabı olarak ön plana çıkan the cosmic connection'ı (kozmik bağlantı, dünya dışı bir bakış açısı) jerome agel ile birlikte yayımladı. ertesi yıl, amerikalı yazar immanuel velikovsky ile velikovsky’nin güneş sistemi tarihi teorileri üzerine yaptığı bir tartışmada yüzleşti. 1980'de sagan, uzay araştırmaları için uluslararası kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan planetary society'i kurdu. aynı yıl eşi ann druyan ile birlikte hazırladığı cosmos adlı televizyon belgesel-dizisiyle kamudaki ününü arşa çıkardı. belgesele eşlik eden kitap, aynı isim ile en çok satanlar listesinde tepeye tırmandı. bunu, 1997'de başarılı bir filme dönüştürülen bilim kurgu romanı contact (1985) ve soluk mavi nokta: uzayda insan geleceğine ilişkin bir bakış (1994) gibi birkaç kitap daha takip etti.


sagan bazen nükleer silahsızlanma kampanyasında ve ronald reagan'ın abd stratejik savunma girişimi’ne muhalefetinde olduğu gibi prestijini politik amaçlar için kullandı. 1983 yılında, nükleer bir savaştan kaynaklanabilecek felaket bir küresel soğuma olan nükleer kış kavramını tanıtan makalesini yazdı. sagan, the cold and the dark (soğuk ve karanlık: nükleer savaştan sonra dünya) adli eserin de ortak yapımcısıydı. bilimsel rasyonelliğin yorulmayan bir savunucusu, sahte kitap bilimi ve okültizme yönelme eğilimlerine karşı en kapsamlı olanı the dark demon-haunted world (1996) adlı kitabında, karanlıkta bir mum olarak bilimin altını çizdi. ateist olduğunu reddetmesine rağmen sagan, bilimsel temelli bir inanç sistemi ile değiştirmek istediği geleneksel din hakkındaki şüpheciliğini dile getirmekten çekinmezdi. bazı eleştirmenler, sagan’ın geleneksel dini inançlara yönelik argümanlarının basit olduğunu ve teolojik içgörüye sahip olmadığını söyler.


sagan'ın 1978'de yazdığı eden dragons adlı kitabı, ulusal havacılık ve uzay idaresi seçkin kamu hizmeti madalyası (1977 ve 1981), amerikan fizik öğretmenleri birliği'nden ørsted madalyası dahil olmak üzere, pulitzer ödülü'nü de içeren sayısız ödül aldı. 1994 yılında ulusal bilimler akademisi tarafından kamu refah madalyası ile ödüllendirildi ancak hiçbir zaman bu prestijli akademiye üye olmayı başaramadı.

Pale Blue Dot (Soluk Mavi Nokta) - Carl Sagan

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi