Carmelo Anthony ve Russell Westbrook'u Alan Los Angeles Lakers İyi mi Yaptı, Kötü mü?

NBA'in ünlü franchise'larından Los Angeles Lakers, halihazırda LeBron James ve Anthony Davis'in yanına Russell Westbrook ve Carmelo Anthony'yi de ekleyerek enteresan bir kadro kurdu. Peki ne derece iyi bir hamle bu? İnceleyelim.
Carmelo Anthony ve Russell Westbrook'u Alan Los Angeles Lakers İyi mi Yaptı, Kötü mü?

transferlerle la lakers'ın kadrosu

pg : russell westbrook - kendrick nunn
sg : wayne ellington - malik monk - talen horton-tucker
sf : lebron james - trevor ariza - kent bazemore
pf : anthony davis - carmelo anthony
c : marc gasol - dwight howard

transferlerin iyi olduğunu düşünen yorumlarla başlayalım

savunma da geçen sezon normal sezon birincisiydi lakers. yine iyi savunma yapacaklardır. lebron, davis duruyor zaten. kcp yerine iyi bir savunmacı olan ariza geldi. ek olarak harrel gibi kara deliğin yerine dwight gibi sert bir savunmacı geldi. schröder, kuzma, morris falan çok iyi savunmacılar değildi. ek olarak marc gasol'un ayakları agır oldugu pota altı yol geçen hanına dönüyordu. bir arayacakları oyuncu caruso olur. onun yerine de iyi savunma yapan tht'yi yerleştirirsin. lakers savunma yapamayacak diyenler basketbolu gram izlediklerinden emin değilim. hiç değilse entry girmeden istatistiklere bakın.

lakers'ta şutör sorunu olacak diye konuşuluyor. şunu direkt yazayım lakers geçen seneden daha iyi şutör takım oldu. yeni takıma katılan oyuncuların istatistiklerine bakmanız yeterli.

sonuç olarak çok alternatifli kadro oluştu. çok yüksek süreler vermeden iyi bir rotasyon yapılacak bir kadro. belki schröder'i sign and trade ile gönderip iyi bir oyuncu daha alabilirler. şunu diyebilirsiniz: sakatlık sorunu olabilir. herkeste olabilir sakatlık. örnegin nets'in geçtiğimiz normal sezon ve playoff'ta yaşadığı sakatlıklar. durant, kyrie ve harden sakatlık geçirdi. hatta bu oyuncular doğru düzgün bir arada bile oynamadı.

yine harika iş çıkarmış gibi duruyorlar

geçen seneki kadrosunun davis sakatlanmasa elini kolunu sallaya sallaya şampiyon olacağı ortadayken bu kadar radikal değişikliklere gidilmesini ve tht'nin caruso'ya tercih edilmesini eleştirsem de; kadronun aldığı son şekle bakınca yine harika iş çıkarmış gibi duruyor la lakers.

yaş ortalaması meselesi sıkıntı elbette. fakat son monk ve nunn eklemelerinden sonra takımda 33 yaşın üstünde sakatlığı ya da performans düşüklüğü sonuca olumsuz yansıyacak tek isim de lebron gibi görünüyor.

bir de asıl görev vogel'a düşüyor. bu kadroyu da ligin en iyi savunmalarından birine çevirmesi gerek. bunu yapsa yapsa bu ligde vogel yapar. o yüzden içim rahat.

yalnız pelinka bir de schröder'i hield'e çevirmeyi başarırsa bir şekilde, adam peygamberliğini ilan eder, kendi 10 emrini yayınlar.

olumsuz yorumlarla devam edelim

lakers, abartılanın aksine kötü bir kadro kurdu.

lakers zaten russell westbrook'u kadroya katarak intihar ettiğini ilan etmişti ama gelen diğer isimler de çok çok yaşlı. an itibariyle lakers'ta horton tucker ve monk haricinde 25 yaş altında oyuncu yok, takımın yaş ortalaması bu isimler de dahil olunca 31.6, monk, nunn ve tucker'ı saymazsak 34.3. bu takımın normal sezon temposunun altından nasıl kalkacağı son derece şüpheli.

bir de spacing sorunu var. takımda ellington haricinde şutör diyebileceğimiz kimse yok. geçen seneki takımın da sorunu buydu, zaten lakers sezonu ligin en kötü üçlük atan 10.takımı olarak bitirmişti, en az üçlük kullanan 7.takımdı aynı zamanda. böyle bir şut defosu varken kadroya russell westbrook gibi ligin en kötü şut atan oyuncusu geldi, üzerine alan açma sorunu da devam edecek. carmelo ve monk geçen sezonki performanslarını sürdürmezse lakers çok zor bir sezon geçirir.

tempo, alan ve şut ekseninde bir sezon olacak lakers için. bu sorunların altından kalkırsa ve takım sağlıklı kalabilirse lakers ilerleyebilir. ama 12 oyuncusunun 9'u 32 yaş üstünde olan bir takım için bunlar çok zor, özellikle şut sorunu nasil çözülür belirsiz. bu takımın bu sezonki clippers gibi inanılmaz boş şut bulmadıkça bu konuda işi var. ve buna daha westbrook'un iç edeceği maçlar, hücumlar dahil değil. 2017-2018 cleveland'ını görebiliriz bu sezon lakers'ta.

not: davis ve lebron gelmişken mal gibi 3. yıldız kovalanmasa bu takımın kadro yapısı bugün sapasağlamdı.

lakers'ın kurduğu takımın nesinin iyi olduğunu anlamadım

bir kere kağıt üzerinde bu oyuncular çok büyük oyuncu olabilir ama hiçbiri prime döneminde değil dahası oyun tarzları konusunda uyuşmazlık var. misal lakers transition veya hızlı koşan bir takım değil. ligin en düşük tempo ile oynayan takımlarından biri. zaten lakers gücünü savunmasından alan bir takım. bu takımın iki sene öncesinde şampiyon olmasının sebebi, çok iyi savunma sahibi olmasıydı. howard misal bu konuda iki sene önce çok yardımcı olmuştu ancak iki sene yaşlanmış howard ne kadar yardımcı olur bilinmez. onun dışında perimeter savunması 37 yaşındaki ariza'ya bırakılacak bir takımın başarılı olma şansı gerçekten var mı? bana bunu açıklayabilir olan biri yazmasını isterim.

lakers çok büyük spacing sorunu olan bir takım olduğu için yavaş tempo ile oynayan bir takımdı. bunu en aza indirmek için bütün planını ribaundu lebron'a bırakmak üzerine kurdu bu takım. şimdi westbrook geldi. westbrook da tıpkı lebron gibi uncontested ribaund almayı bekleyen bir oyuncu. bu konuda paylaşım nasıl olacak, bu da bir diğer sorun. ki westbrook çok yüksek usg% ile oynayan birisi. zaten o şişkin istatistiklerin en büyük sebebi bu adamın nba tarihinin en yüksek 2. usage rate'e sahip olmasından geliyor.

westbrook yanındaki oyuncuları oyuna sokan bir oyuncu da değil. lakers'ın elinde anthony davis gibi ligin durdurulması en zor oyuncularından biri var. westbrook davis'i nasıl kullanacak o da bilinmez bir şey.

her şeyin olabilecek en iyi şekilde gittiğini varsayalım. bu kadar yaşlı kadro normal sezonda nasıl bir load management yapacak ve playoff'larda dinç kalacak, o da bir sorun.