Çarpıcı İlkleri Olan, Osmanlı'nın Amerika'yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması

Hem ABD tarihinde yabancı dilde (Osmanlı Türkçesi) imzalanan tek antlaşma olmasıyla hem de yabancı bir devlete vergi verilen ilk ABD belgesi olmasıyla Trablus oldukça özel bir durum. Bu ilginç tarihi gerçeğe bakalım.
Çarpıcı İlkleri Olan, Osmanlı'nın Amerika'yı Vergiye Bağladığı Trablus Antlaşması


abd bandıralı ticaret gemileri, akdeniz'de 1793'den itibaren seyretmeye başlamışlardı. fakat bilhassa akdeniz ,tamamiyle osmanlı denizcileri'nin kontrolünde idi. bu görevi, cezayir beylerbeyi'mize bağlı filolar sürdürüyordu. işte bu yüzden abd gemileri de, cezayirli görevlilerle anlaşmak mecburiyetinde idiler. yeni kurulan abd harp gemileri ise, kendi teknelerini korumaktan uzaktılar. durumu gözden geçiren amerika birleşik devletleri hükümeti, cezayir beylerbeyimize müracaata karar verdi. yapılan müzakereler sonunda anlaşmaya varıldı. 5 eylül 1795 tarihinde bir anlaşma imzalandı.

bu anlaşmaya göre; amerika birleşik devletleri, her yıl cezayir beylerbeyi'mize 642,000 altın dolar ve 12,000 osmanlı altını vergi ödemeyi kabul ve taahhüt etti. buna mükkabıl cezayir de amerikan bandıralı hiçbir ticaret teknesine dokunmamayı kabul etmişti.

abd tarihinde,yabancı dille (osmanlı türkçesi) imzalanan tek anlaşmadır.

ayrıca başka bir devlete,vergi ödemeyi taahüt eden de tek antlaşmadır.

bu tarihi vesikayı, devletleri adına imza eden görevliler:

joseph donaldson ve vızır hassan başhaw (bu kişi meşhur cezayirli gazi hasan paşa mı onu bilemiyorum)

kaynak