Cast Away Filminde Wilson'ın Kaybolduğu Yer Tam Olarak Neresi?

Cast Away filminde kaybolan Chuck'a uzun süre arkadaşlık eden voleybol topu Wilson'ın akıbetine dair eğlenceli bir fikir yürütme, buyrunuz.
Cast Away Filminde Wilson'ın Kaybolduğu Yer Tam Olarak Neresi?


sıkı bir wilson hayranı olarak uzun araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak wilson'ın kaybolduğu yeri koordinatlarıyla birlikte tespit ettim

suskun mizacı, tüm olumsuz koşullara rağmen dik duruş ve de en önemlisi eşine ender rastlanacak vefası ile herkesin kalbini çalan dirayetli wilson'ın ansız gidişi herkes gibi beni de derinden etkiledi. ancak, sonra aklıma wilson'ın voleybol topu olduğu aklıma geldi. bu durumda herhangi bir canlı formu gibi bir yaşam belirtisi göstermemesi gerekiyordu. her ne kadar kayboluşunun ardından 21 sene geçmiş olsa da, kütlesi ve hacmi olduğuna göre wilson halen sağ olabilirdi. wilson'ın sağ olabileceği ihtimali beni onu bulmaya itti. ayrıca araştırmalarım sonucunda wilson'ın üreticileri onu çok ama çok güçlü kumaşlardan, sentetik ürünlerden yapmış. deniz suyuna maruz kalmış olsa da, akıntıya karşı sürüklense de, wilson'ın dış yüzeyi bu tarz dış etkenlere dayanıklı olacak şekilde dizayn edilmiş.

filmde kelly, chuck ve wilson'ın kaybolduğu yeri cook adalarının 970 km güneyi olarak gösteriyor

yine kelly'nin söylediği veriler hususunda; chuck ve wilson'ın adalarından tam 800 km uzağa sürüklendiğini biliyoruz. tanıdık bir perspektiften anlatmak gerekirse, chuck ve wilson neredeyse: ankara/bodrum arası kadar sürüklenmişler. ankara ve bodrum(turgutreis) arası 730-735 km. ancak şöyle bir yanlışlık söz konusu. filmde chuck ve wilson'ın kaybolduğu adanın lokasyonu yanlış. cook adalarının güneyinde, 900-1000 km'lik bir alan içerisinde yer alan herhangi bir kara parçası bulunmamakta. cook adalarının güneyine en yakın kara parçası antarktika. filmde kullanılan adanın ismi monuriki. güney pasifik okyanusu'ndaki melanezya'da, fiji adaları'ndaki viti levu kıyılarında yer alan küçük, ıssız bir ada. wilson'ın tam yerini saptayabilmek için en gerçekçi ve doğru verileri kullanacağım. monuriki adasından cook adalarına kadar sürüklenmeleri imkansız olacağından dolayı, monuriki adasından 800km sürüklendiklerini varsayarak, gerçek lokasyonlarını bulacağım. çünkü monuriki adasından, cook adalarına gidebilmek için en azından 1600-1800 km mesafe sürüklenmeleri gerekiyor. bu da ortalama sürüklenme hızına bağlı olarak, 20-25 gün sürecektir. bu da chuck'ın hayatını kaybetmesine neden olacaktır. aynı zamanda cook adalarının güneyinde herhangi bir kara parçası olmaması wilson'ın tam yerinin bulunmasını zorlaştıracaktır. ancak, gerçek ve doğru verileri kullanarak hem filmdeki bir hatayı ortadan kaldırmış olacağım, hem de wilson'ın tam yerini bulacağım.


chuck ve wilson'ın filmin gerçekte çekildiği adada mahsur kaldıklarını varsayarak, monuriki adasından 800 km uzağa sürüklendiklerini düşünerek wilson'ın kaybolduğu yeri bulmaya çalışacağım. olası bir yanlış rota hesaplaması, veri kaybı: tıpkı chuck'ı arayan arama kurtarma ekiplerinin yaptığı gibi, wilson'ın yanlış yerde aranmasına neden olabilir. bu yüzden olabildiğince gerçek veriler ile hareket edeceğim. chuck'ın yaptığı salın el yapımı bir yelkeni olduğunu biliyoruz. bu durumda rüzgarı arkasına alan chuck ve wilson'ın ortalama hızı ikisinin kütle ağırlıkları eklendiğinde ortalama 20-30 km/s olacaktır. herhangi bir bambudan yapılma salın şiddetli bir rüzgarı arkasına aldığında anlık 30-35 km/s hıza ulaştığını buldum. saldaki diğer ağırlıkların üzerine chuck ve wilson'ın kütlelerini ekleyince bu hızı 20-25 km/s olabileceğini varsayabiliriz. ancak sürekli rüzgarı arkalarına alamayacakları için bu hızı korumaları mümkün olmayacaktır. bu durumda 800 km'lik mesafeyi katedebilmeleri için en azından denizde 8-10 gün kalmaları gerekir. bunun sağlamasını ise; chuck'ın gemiye bolca yiyecek, içecek stok yapmasından anlayabiliriz.


filmde kelly, chuck ve wilson'ın kaybolduğu adayı eliyle işaret ederken adanın batı sahilini işaret ediyor. bu da ikilinin yolculuklarına adanın kuzey batısından başladıklarını gösteriyor. hatırlarsanız chuck salın yüksek dalgaları aşabilmesi için rüzgarın en güçlü estiği günleri hesaplıyordu. rüzgar tam da tahmin edebileceğiniz gibi arkalarından yani doğudan esiyor. bu da şu ana kadar hem filmdeki verilerin hem de gerçek verilerin oldukça örtüştüğünü gösteriyor.

filmde chuck ve wilson sürüklendikleri süreç boyunca herhangi bir kara parçasına denk gelmediğini görüyoruz

bu durumda, yolculuklarına monuriki adasının batı sahilinden yani adanın kuzey batısından yola çıkan ikili, arkalarına şiddetli rüzgarı aldıkları için doğru bir istikamette seyredeceklerdir. yani, rüzgarı yitirene kadar batı rotasında ilerleyecekler. bu da şu demek oluyor: 90-100 km boyunca monuriki adasının batı tarafını çevreleyen tavua ve yanuya adalarının arasında sürükleniyorlar. ancak filmde bir kez şiddetli bir fırtınaya yakalanıp, neredeyse alabora olacaklarını görüyoruz. bu doğru istikamette seyreden rotalarını çok büyük ihtimalle değiştirmiştir. bu durumda batı şeridinde seyrederken; akıllara iki olasılık geliyor. ya rotaları yukarı yani kuzeye döndü. yanuya ve tavua'nın kuzeyinde yer alan tokoriki adasına doğru sürüklendiler. akabinde daha da açılarak açık okyanusa doğru sürüklenmeye devam ettiler. ancak rotaları kuzeye dönmüş olsaydı ve kuzeye doğru sürüklenmeye devam etmiş olsalardı büyük ihtimalle chuck hakkı rahmetine kavuşurdu, çünkü o tarafta yine küçük adacıklar dışında hiçbir kara parçası bulunmamakta. ancak, benim tahminlerim bu fırtına onların rotasını güneye çevirdi. yani fiji'nin en fazla turist çeken adaları: mana adası ve malolo adasına çevirdi.


monuriki'den malolo adası yaklaşık 450-500 km arasıymış. herhangi bir kara parçasına denk gelmediklerini bildiğimizden dolayı güneye doğru sürüklenirken tekrar bir ters akıntıya doğru kapılarak güney rotalarından bu sefer doğuya doğru sürüklenmeye başladılar. ancak, işte ne olduysa tam da burada oluyor ve yolculuğun yarısında chuck'ın sidekick'i, yoldaşı, can dostu wilson'ın saldan düşüyor. chuck onu yakalamaya çalışırken, salı mı tutayım wilson'ı mı tutayım derken ani bir karar vererek wilson'ın bırakıyor ve wilson gözlerden kaybolarak sürüklenmeye başlıyor. yukarıdaki elde etmiş olduğum veriler hususunda wilson'ın doğuya yani açık okyanusa doğru sürüklenmeye başladıkları esnada kaybolduğu anlaşılmakta. bu da wilson'ın kaybolduğu alanı güney pasifik okyanusu açıkları olarak gösteriyor. ancak, chuck wilson olmadan 300-400 km daha sürükleniyor ve açıklarda bir gemiye denk gelerek kurtuluyor. yaklaşık olarak vanuatu'nun güney ada takımlarının olduğu bir alanda bulunuyor. vanuatu ve fiji arasındaki o alan turistik gemilerin, av teknelerinin güzergahı. yine chuck birkaç kez kambur balinaya denk geliyordu, chuck ve wilson mart ayında yolculuğa başlıyorlar. kambur balinaların, güney pasifik okyanusunun sıcak sularına gelmeye başladığı ay ne tesadüf ki, mart ayı. tüm bu ufak detaylar hesaplamaların, sürüklenme ihtimallerinin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.


iyi güzel hoş da, nerede lan bu wilson?

şu sahnede güneydoğuya doğru sürüklenmekte olan chuck'tan uzak düşen wilson ironik bir biçimde kuzeybatıya doğru sürüklenmekte. sanki ayrılma vaktimiz geldi dermiş gibi can yoldaşı chuck'ın aksi yöne giden wilson, sanki bir mesaj vermek istermiş gibi. "üzülme, chuck her şey yoluna girecek, benim sürem bu kadardı" diyerek çekip gidiyor.

Mevzubahis sahne.

bu durumda tekrar kuzeye sürüklenmeye başlayan wilson, herhangi bir salın, teknenin üzerinde olmadığı için suyun kaldırma kuvvetiyle hareket edecektir. suyun kaldırma kuvvetiyle sağa sola savrulan ve herhangi bir şekilde su üzerinde kendine yön verebilecek marifeti bulunmayan wilson büyük ihtimalle ters akıntıya kapılarak tekrar chuck gibi güneye doğru sürüklenmeye başladı. ancak, ufak ve küçük bir kütleye sahip olduğundan dolayı gözden kayboluncaya dek açık okyanusta sürüklenmeye devam etti. film, 21 yıl önce çekildiğine göre, wilson dünyayı 4 kez tam tur atmış olacak şekilde sürüklenmiş olabilir. ancak bir de olasılıklar var...

bu durumda anlık kuzeye doğru sürüklenen wilson'ı 4 farklı seçenek bekliyor

- güney pasifik açıklarına doğru sürüklenmeye devam etmek

- sürüklenmeye devam ederken küçük bir kara parçasına vurmak

- sürüklenirken herhangi büyük bir canlının su içme anında yanlışlıkla onun midesine cumburlop inmek

- amansızca okyanuslarda sürüklenmeye devam etmek

bence son seçenek yani, dördüncü seçenek en mantıklısı. wilson, chuck gibi bir dosta sahip olamayacağının bilincinde olup okyanuslarda sürüklenmeye, tekrar chuck gibi bir dost aramaya devam ediyor. ediyor ama bulabilecek mi peki? i'm sorry, wilson...