Catelyn Stark'ın Tam Bir Uğursuz Olduğunu Kanıtlayan Olaylar

Game Of Thrones'un önemli karakterlerinden biri olan Catelyn Stark'la ilgili Sözlük yazarı ''baranba''nın ilginç bir tespiti var.
Catelyn Stark'ın Tam Bir Uğursuz Olduğunu Kanıtlayan Olaylar

çok açık ve net bir gerçektir. 17 yıldır tertemiz yönetilen yedi krallığın içine sıçması 2 bölümünü almıştır.

şöyle ki, kendisi orta westeros bölgesinde bulunan tully bey'inin büyük kızıdır. tully ailesi ise "aile, görev, onur" mottosuyla yaşayan bir sancak olmasına rağmen savaşlardan kaçma, suya sabuna dokunmama ilkesi gereği güçlü ailelere kızlarını vererek ve güçlü ailelerin kızlarını alarak evlilik yoluyla politikaları bedavaya getiren bir ailedir.

bu yüzden tully beyi büyük kızını starklara, küçük kızını da arrynlere vermiş, erkek kardeşini de (kızıl düğünde işemeye gidip ölmekten kurtulan adam) soylu bi kızla evlendirmek istemiştir ama erkek kardeşi nam-i diğer karabalık evlenmemiştir falan. işte, catelyn stark bu tully beyinin kızıdır.

ve kendisi abazan bir erkekmişcesine cenabettir. abartmıyorum. öyledir. arkadaş bir insan bu kadar mı combo breaker olur, işlerin içine eder.. şaşılmayacak iş değil.

şimdi sizlere catelyn stark'ın birbirinden enkaz combo breakerlıklarını takdim ediyorum:

--- spoiler ---

1- kitabı okuyanlar bilir, dizidekinin aksine ned stark kral eli olmak istemediği halde sırf eşi catelyn'in ısrarı üzerine görevi kabul etmiştir. oysa dizide tam tersi düşüncededir. kitabı esas alıyoruz ve ned stark abimizin o cendereye düşmesinin sebebini catelyn stark kabul ediyoruz. aferin cat. sıçtın içine.


2- henüz çocukken kendi saraylarında seyislik yapan adamın oğlu olan petyr baelish'i kendisine aşık etmiştir. bu yüzden petyr cat'in nişanlısı brandon stark'a meydan okumuş, düelloyu kaybetmiş, aşkının da etkisiyle aşırı hırslanıp and içmiş, "siz görürsünüz ülkenizin de amınakoymazsam şerefsizim" minvalinde tribe girerek ileride ülkenin gerçekten amınakoyacak potansiyele erişmiştir. kimin yüzünden ülkenin amınakoyulmaktadır? tabiki cat'in. aferin cat. bok ettin.


3- bitti mi? bitmez. dağlar gibi delikanlı, yiğit mi yiğit brandon stark cat ile nişanlandıktan kısa süre sonra işkence ile öldürülür. kadının uğursuzluğu öyle kuvvetli ki, dağ gibi delikanlı bir iki haftada devrilip gitmiştir. aferin cat. mutlu musun?

4- hatırlarsınız, bran stark'ı öldürmeye gelen suikastçinin elindeki silahla kralın şehrine gelerek ned'in dertli başını iyice derde sokmuş, amatör amatör iş yaparak petyr'in oyununa gelmiş, tyrion lannister'ı kaçırarak kocası ned'in ayağından yaralanmasına sebebiyet vermiştir. bu yüzden lannisterlarla starklar arasında savaş çıkmıştır. aferin cat. malsın.

5- işin daha kötüsü, tyrion'u kaçırarak sebep olduğu savaşta, tyrion'u serbest bıraktığı için stark'ların elindeki tek kozu hunharca piç etmiştir. aferin cat. yaptığını beğendin mi?


6- bitti mi? bitmeeeeez.. dönüş yolunda robb'un yanına giderek ille de walder frey'le ben konuşcam diye tutturmuş ve robb stark'ın tutmasına imkanı olmayan sözler vermiştir. güzelim genç bu sözleri tutamadığı için öldürülmüştür. bravo cat. bravo.

7- dahası var, oğlu tarafından renly ile görüşmek üzere güneye gönderilen cat, kampa ayak bastıktan sadece 2 gün sonra koca renly öldürülmüştür. gördüğünüz gibi kadın öyle uğurusuz ki, bişey yapmasına gerek yok. maşallah dediği 3 gün bile yaşamaz. aferin cat. sıradışı cenabetsin.

8- dönerken yanına aldığı brienne'in sade ve güvenli yaşamının içine ederek kızı oradan oraya sürüklenen berbat bir hayatın içine atmıştır. süpersin cat. embesil kadın.


9- ki bu en büyük mallığıdır. stark'ların muazzam bir fake ile ele geçirdiği jaime lannister'ı serbest bırakarak evine göndermiştir. böylece stark ordusunun önemli kısmını teşkil eden "karstark" beyliği ki starklarla akrabadır, isyan etmiş ve karstark beyi robb tarafından öldürülmek zorunda kalmıştır. stark ordusunun yarısı gitmiştir. starklar freylere muhtaç kalmıştır. ki, sonunda neler olduğunu biliyoruz. aferin cat, seni küçük fahişe.

10- ve geldik en önemlisine. robb ve şövalyeler walder frey'in sarayına girdiklerinde walder frey robb'un karısını görmek istemiştir. hatunu görüp de "böyle bi karı için elli yemin bozarım" şeklinde laf attıktan sonra robb hafiften elini kılıcına götürür gibi olmuşsa da cat oğluna mani olmuştur. mani olmasa ve orada arbede çıksaydı yaşanan o kanlı düğün hiç yapılmayacaktı. robb ölmeyecekti. ama olur mu? cat, ufak bir el hareketiyle yine ortamın içine sıçmıştır.

--- spoiler ---


gördüğünüz gibi cat hakikaten tam bir amsalaktır. martin kitaplarda onu bir cenabet olarak kullanıyor bence. nereye gitse arıza çıkıyor. ne yapsa bişeyleri yıkıyor. aptallığı fedakarlığının önüne geçmiş bu karakter yüzünden etrafta sağlam bir yer kalmamıştır yeminle.