Çayınızı Kahvenizi Alın Gelin: God of War'un Başrolü Yırtıcı Kratos'un Büyük Tarihçesi

2005'te piyasaya sürülen oyun God of War'da tanıştığımız sert karakter Kratos, ailesinin intikamını almak için yanıp tutuşan biriydi ve hikayesi diğer oyunlarda devam etmişti.


god of war serisinin yeni oyununun çıktığı şu günlerde oyunun baş karakteri kratos ile yeni bir maceraya başlamış olduk

yeni oyunda karakterimizin görünüşünde bazı değişiklikler yapıldığı dikkat çekmektedir.

karakterimizin yeni macerasında biraz yaşlandığını ve yeniden evlenerek bir çocuğu olduğunu görmüş olduk. ayrıca kratos'a sakalın çok yakıştığını da belirtmeden geçemeyeceğim. karakterimizin yeni macerasına ve meydan okumasına başladığı şu günlerde daha önce neler yaşamıştı, kimdi, ne oldu ve hayatının akışına bakmakta fayda var. bu er kişi hırsı, nefreti ve intikam ateşiyle yunanlıların neredeyse tüm mitolojik kahramanlarını bir güzel pataklamış ve öldürmüştür. neticede yunan mitolojisini temelden sarsarak ortadan kaldırmıştır. bu yazımızda karakterimiz kratos'un yunan mitolojisinde bulunan tanrılara olan nefretiyle birlikte yaşadığı olayları, bunun nedenlerini ve sonuçlarını inceleyeceğiz.

müziğimizi de arka planda açarak yazımıza başlayalım

cem karaca- bindik bir alamete

kratos sparta'da gayri meşru bir çocuk olarak dünyaya gelir

kratos ve annesi ardı arkası gelmeyen dedikodu ve baskılar yüzünden yaşadıkları köyden ayrılarak başka bir kasabaya yerleşirler. kratos bu şehirde belli bir yaşa geldikten sonra askeri eğitim almaya başlar. spartada ki eğitimlerde çok sert ve acımasız koşullarda savaş eğitimi almaya başlayan kratos; aynı şehirde doğan kardeşi deimos ile alıştırma yaptığı bir gün olympos'un iki tanrısı ares ve athena kasabalarına saldırı düzenler.


bu iki tanrının kasabalarına saldırma nedeni ise, kahinlerin olympos'un sonunu getirecek işaretlenmiş bir ölümlüden bahsetmesinden dolayıdır. kehanete göre işaretlenmiş kişiyi kontrol eden olympos'un kaderini de kontrol edecektir. ares ve athena bu işaretlenmiş kişinin kratos'un kardeşi deimos olduğunu düşünerek esir alırlar. bu sırada kratos kardeşini kaçıran ares'e saldırır. ares bu saldırı üzerine kratos'un yüzüne darbe vurarak sağ gözü üzerine derin bir yara izi bırakır. böylelikle karakterimizin gözü üzerinde bulunan yara izinin kim tarafından ve neden olduğu açıklığa kavuşmuş oluyor. ares, kratos'u öldürmek üzereyken athena araya girerek işaretlenmiş kişiyi ele geçirdiklerini belirterek olympos'a geri dönmeleri gerektiğini belirtir. böylelikle athena'nın araya girmesiyle kratos'un hayatı kurtulmuş olur. ares ise deimos'u alarak ölüm diyarına hapseder.


deimos burada yıllarca süren işkencelere maruz bırakılır. deimos'u başlangıçta hayatta tutan tek şey abisinin bir gün gelip kendisini kurtaracağı umududur.


ancak geçen zamanla bu umut yerini öfkeye bırakır ve deimos acılar içerisinde büyür

deimos'un artık hayatta kalmasının tek nedeni abisiyle hesaplaşma zamanının gelmesi ve intikam arzusudur. kardeşinin kaçırılışı ise kratos'un hayatında büyük iz bırakmıştır. bu izi sadece ruhunda değil vücudunda da taşımak isteyen kratos kardeşinin doğum izini vücuduna dövme yaptırarak onu onurlandırmak istemiştir.


ilerleyen zamanlarda başarılı bir komutana dönüşen kratos kısa süre içinde yükselerek sparta ordularının komutanı olmuştur. en başta elli adamı varken zamanla askerlerinin sayısını binlere çıkarmıştır. general olmadan önce birçok zafer kazanmış ve ailesine mücevherler getirmiştir.

ailesi için verdiği en değerli hazineler, karısına verdiği mücevherlerle süslü bir yüzük ile kolye ve kızına verdiği ahşaptan oyma bir flüttür.


savaştan savaşa koşan kratos, zamanla çok acımasız ve savaşa aç biri haline gelmiştir. bu generalin alışılmışın dışında bir savaş tekniği vardır, ancak zaferlerin çoğu onun akılcı taktikleri sayesinde kazanılmıştır. bu dönemde lysandra ile evli olan kratos'a hesap sorabilecek cesarette tek kişi de eşidir.


eşinin uyarı ve isyanlarını dinlemeyen kratos tüm dünyaya sparta'nın zaferlerini duyurmak istediğini söylemiş; ancak karısı bunu sadece kana susamış benliğini doyurmak için yaptığını belirtmiştir. kratos ordusuyla doğu'ya yaptığı bir seferde barbarlar'la karşı karşıya gelmiştir. merhamet nedir bilmeyen barbarlar disiplinli sparta ordusunu ağır bir yenilgiye uğratmış ve kratos ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.


bunun üzerine ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalan kratos ares'ten ''düşmanlarımı yok et, hayatımı sana adayayım'' diye yardım istemiştir. ares, kratos'un bu isteğini kabul ederek dünyaya inmiş ve tüm barbarlar'ı yok etmiştir. daha sonrada kratos'a hizmetinde yardımcı olması için blades of chaos'u (kaos bıçakları) vermiştir.


bu kılıçlar kratos'un etine işleyerek onunla bütünleşir ve ona müthiş bir güç bahşeder. işte kratos'un kabuslarla dolu hayatı buradaki olaylardan sonra başlayacaktır. çünkü ares ile yaptığı anlaşmanın kendisi için çok büyük bir bedeli olacaktır.


kratos, ares'e verdiği söze sadık kalmış, onun adına köyler basıp, şehirleri yağmalamış ve dünyayı büyük bir kaosa doğru sürüklemiştir

bir gün athena'nın takipçilerinin olduğu bir köye baskın yapan kratos, köyü yakmıştır. yıkım için girdiği bu köyde bulunan kahinin tüm uyarılarına rağmen athena'nın tapınağına baskın yapan kratos tapınağın içerisinde olan herkesi blades of chaos (kaos bıçakları) ile öldürmüştür. bu katliam sırasında cinnet geçiren kratos, karısı ve kızını da öldürmüştür.


tapınaktaki yangın büyürken kratos cinnetten kurtulur ve karısı ile kızını katlettiğini fark eder. kratos anlar ki bir zamanlar hayatını kurtaran ares kalbinin derinliklerinde insanlık ve merhametten geriye kalan ne varsa alıp onu tam bir ölüm makinesine dönüştürmüştür. bunun üzerine köyün girişinde kendisini uyaran kahin gelerek işlediği bu suçun cezası olarak katlettiği eşi ve kızının küllerini vücuduna yapıştırır. kratos artık ölü teniyle dolaşan lanetli bir adamdır. o günden sonra kratos'un adı solgun derisi nedeniyle, the ghost of sparta (sparta'nın hayaleti) olarak anılacaktır.


kratos yaşanan tüm hadiselerin sonucunda ares'e olan yeminini bozar. bu durum karşısında öfkelenen ares yemin bozucuların cezalandırıcısı olan furies kardeşlere kratos'u cezalandırmalarını emreder.

furies kardeşler

bunun üzerine kratos ailesinin korkunç ölümleriyle ilgili kabuslar görmeye başlamıştır. zamanla, eski hatıraları ve ailesinin ölümü ile ilgili kabuslar, delirmeye başlamasına neden olur. furies kız kardeşlerden alecto'nun oğlu orkos, kratos'un haksız yere cezalandırıldığını düşünerek kratos'a yardım etmeye karar verir.

alecto
orkos

orkos aynı zamanda ares'in yenilmez bir savaşçıya dönüşmesini istediği; ancak hayal kırıklığı yaşatan bir karakterdi. bu iki kişinin çıktığı yolculukta, akıl oyunlarından ve ares'ten tam anlamıyla bağlarının kopması için furies kardeşlerin yok edilmesi gerektiği anlaşılır. uzun sürmeden furies kardeşler ile kratos karşılaşır ve çarpışmaya başlarlar. ancak kratos yakalanarak zincirlenir. son karşılaşmalarında kolunu kaybeden megaera öfkesine hakim olamayarak zincirlenmiş şekilde hapsolan kratos'un kelepçelerini yanlışlıkla koparır ve megaera kratosun ellerinde can verir. diğer kardeşlerle ise kovalamaca yeniden başlar. 

megaera

kovalamaca sonunda iki kardeş kratos'un öfkesi ve blades of chaos'nun tadına bakarak ölürler. artık kratos ares ile olan bağlarından tamamen kurtulmuştur. ancak sparta'ya dönen kratos'u bir süpriz beklemektedir.


orkos ölmeden önce annesinin kendisini kratos'un yemininden sorumlu tuttuğunu, dolayısıyla kendisini öldürmez ise ares ile olan bağının tamamen kopamayacağını açıklar. bunun üzerine kratos istemeden de olsa orkos'u öldürür.


savaşçımız nihayet yemininin boyunduruğundan kurtulmuştur. ancak kabuslar şiddetle geri döner. dinmek bilmeyen vicdan azabı ve halüsinasyonlardan kurtulmak için olympos'a hizmet etmekten başka çare bulamayan kratos yine yollara koyulur.

kratos'un on yıl sürecek olan serüveni attica orduları'na katılmasıyla başlamıştır

ordu içinde iyi bir yere gelen kratos, bu dönemde pers orduları ve korkunç bir canavar olan basilisk ile karşılaşmıştır.


uzun savaşlardan sonra pers kralı ve basilisk'i öldüren kratos, sonrasında tanrılarla konuşmuştur.

pers kralı ile olan savaşı
basilisk ile olan savaşı

hemen ardından da güneş'in kayboluşuna ve dünyanın sonsuz karanlığa hapsedilmesine tanık olmuştur. dünyadaki tek ışığın marathon şehrindeki temple of helios'ta (helios tapınağı) olduğunu gören kratos, beklemeden yola koyulmuştur.

temple of helios

yolda athena'nın heykeliyle karşılaşan kahramanımız olup biteni athena'dan öğrenmiştir. buna göre helios ortadan kaybolmuştur ve rüya tanrısı morpheus tanrıları derin bir uykuya yatırmıştır. morpheus helios'un ortadan kaybolmasını fırsat bilerek yunanistan'ı black fog (kara sis) ile kaplamıştır. athena tek çarenin ortadan kaybolan helios'un geri getirilmesi gerektiğini belirtmiştir. bu yeni görevinde morpheus'un canavarlarıyla mücadele eden kratos, tapınağın girişinde helios'un kız kardeşi eos'la karşılaşmıştır. helios'un kardeşi eos bütün olanları kratos'a anlatmıştır. buna göre helios bir şekilde serbest kalan ve titan olan atlas tarafından underworld'e (yeraltı dünyası) kaçırılmıştır. şayet sparta'nın hayaleti helios'u kurtarırsa yakasını bir türlü bırakmayan geçmişi, vicdan azabı ve lanetinden ebediyen kurtulacağı sözünü alır. dolayısıyla kratos istemeden de bu görevi kabul etmek zorunda kalır. bunun üzerine eos, kardeşi helios'u kurtarması için kratos'a fire steeds'i (yangın atları) vermiş ve underworld'e (yeraltı dünyası) gitmesini sağlamıştır. kratos, at tanrıları'nı uyandırdıktan sonra helios'un ışığının yardımıyla underworld'de (yeraltı dünyası), pillar of the world'e (dünya'nın sütunu) doğru yola koyulmuştur.


hades'in mekanında yaratıklarla çarpışan kratos, güçlü bir silah olan gauntlet of zeus'u (zeus'un zırh eldiveni) almış ve tartarus'a giderek charon'u öldürmüştür.

gauntlet of zeus
charon ile savaşı.

kratos tüm yolculuğu boyunca kızı calliope'a hediye ettiği flütün notalarını dinlemekten kurtulamamıştır

kratos dünya'nın sütunun'da ki temple of persephone'a (persephone tapınağı) vardığında büyük bir süpriz ile karşılaşır. bu süpriz kızı calliope'dir.


kızının peşinden koşan kratos tapınağa girdiğinde kızı yerine yeraltı dünyasının kraliçesi persephone ile karşılaşır.

savaşçımız kızını yeniden görme konusunda ısrarcı olunca; persephone bunun tek çaresinin tanrılar tarafından kendisine bahşedilen gücü forsaken tree'ye (terk edilmiş ağaç) vermesi gerektiğini söyler.


bunun üzerine kratos bu isteği düşünmeden gerçekleştirir ve güçlerini kaybederek sıradan bir ölümlüye dönüşür. güçlerini kaybeden kratos elysium'a (cennet) gider; orada kızını görür ve hayatının en mutlu anlarını yaşar. ancak aniden ortaya çıkan persephone niyetini ve planlarını belli eder. aslında atlas'ı özgürleştirip helios'u kaçırmasını sağlayan kendisidir.

atlas

persephone, atlas'ın gücünü kullanarak dünya'nın sütunu'nu yıkmak ve çok sayıda ölümlü ile olympus tanrıları'na komplo kurmayı düşünmüştür. ancak persephone planını başarılı bir şekilde uygularsa calliope ölecek ve kratos kızını bir daha göremeyecektir. kratos kendini zorlayarak cennet'te ki masum ruhları öldürmeye başlar ve gücünü geri alır. artık sparta'nın hayaleti tekrardan dirilmiştir. sonrasında persephone ile karşılaşmaya giden kratos kızının arkasından ağladığını duymamıştır ve duyamayacaktır.


kratos'un içten içe büyüyen nefreti tanrılara olan hizmetinde sadece daha güçlü olmasını sağlamaktadır. kendisini ise iyice deliliğe sürüklemektedir. zorlu kapışmalardan sonra kratos, persephone'u, auntlet of zeus (zeus'un zırh eldiveni) ile öldürerek ve atlas'ı dünya'nın sütunu'na zincirleyerek görevini başarıyla yerine getirmiştir. yeraltı dünyası'ndan ayrılmadan önce, atlas kratos'a tanrıların gerçekten sözlerinde duracaklarına inanıp inanmadığını sormuştur. ancak kratos atlas'ın sözlerine kulak asmadan, fire steeds'i (yangın atları) kullanarak yeraltı dünyası'ndan kaçmıştır. kratos dünyaya döndükten sonra, kendilerini kurtardığı için athena ve helios tarafından kendisine çeşitli güçler hediye edilmiştir.

fire steeds

kratos'un athena ve helios'u kurtarmasının üzerinden 10 yıl geçmiştir

bu 10 yılın sonunda athena'nın şehri ares'in ordusu tarafından yerle bir edilmektedir ve kratos'un bitmek bilmeyen öfkesi athena'yı bu yıkımdan kurtarabilecek tek silahtır. çünkü kratos geçmişte tüm yaşadıklarının sorumlusu olarak ares'i görmekteydi. intikam duygusuyla görevi kabul eden kratos denizlerde dehşet saçan bir yaratık olan hydra'yı öldürdükten sonra savaş tanrısı ares'ten intikamını alma şansını yakalamıştır.


bu intikam yolculuğu sırasında kratos'a athena yardım etmiş ve pandora's box'ın (pandora'nın kutusu) yardımıyla ares'i yenebileceğini söylemiştir.

pandora'nın kutusu

kratos savaştan dolayı harap olan atina'da ares'in sayısız kölesini ve gorgon kraliçesi medusa'yı öldürmüştür.


athenian oracle'ın (atina'nın kahini) verdiği talimatlar kratos'u desert of lost souls'a (kayıp ruhlar çölü) götürmüştür.


büyülü kapıyı açmayı başaran kratos, bir titan olan cronos'un sırtında taşıdığı pandora's temple'ı (pandora tapınağı) bulmuştur.


tapınağın içindeki zorlu sınavları aşan kratos, pandora'nın kutusu'nu bulup tapınağın önüne çıkarmıştır. pandora'nın kutusu'nun alındığını öğrenen ares, atina'dan pandora tapınağına kırık bir sütun fırlatmıştır.


büyük bir hızla gelen sütun kratos'a saplanıp onu öldürmüştür. ares'te hades'in harpyler'ini kutuyu almaları için göndermiştir.

harpy

river styx'e (cehennem nehri) düşecekken son anda bir çıkıntıya tutunan kratos, zorda olsa hades'in ruh yiyen pençelerinden kurtulmuştur. düştüğü cehennemden çıkmasına ise daha önceden tanıştığı the gravedigger (mezarcı) yardım etmiştir. hızla ares'in bulunduğu yere giden kratos, kutuyu ares'ten geri alıp açmış ve tanrı büyüklüğüne erişmiştir. sert bir mücadele sonrasında ares dört canavarımsı enkarnasyonunu kullanarak kratos'u ailesini öldürdüğü zamana geri göndermiştir.

ares ve kratos'un savaşı

kratos gittiği yerde ailesini hayatı pahasına korumuş, ancak ares kaos bıçakları'nı kullanarak kratos'un ailesini öldürmüştür. kratos gerçek dünyaya döndüğünde ise ares kratos'a bahşettiği ve vücuduyla bütünleşmiş olan blades of chaos'u (kaos bıçakları) söküp geri alır. bunun üzerine kratos atina'yı bir tapınağa bağlayan blade of the gods'u (tanrılar'ın kılıcı) görmüş ve onu kullanarak savaş tanrısı ares'i öldürmüştür. karakterimiz imkansızı başarmış ve ölümlü olarak bir ölümsüzün nefesini kesmiştir. ares'i öldürmesini müteakip athena'nın yanına giden kratos takdirle karşılanır. artık vicdan azabından kurtulma anı gelmiştir. ancak athena korkunç gerçeği açıklar. kratos'un günahları affedilmiştir ama hiç kimse kratos'u rahatsız eden korkunç hatalarına dair anıları silecek güce sahip değildir. artık kratos için tüm umutlar tükenmiştir. bu haber üzerine savaşçı ege denizinin kenarında bulunan yüksek bir uçurumdan kendini boşluğa bırakır. 10 yıl süren acılar ve sonu gelmez kabuslar artık son bulacaktır. kratos'un tek kaçış yolu ölüm olmuştur.

ancak olymposlular kendilerine büyük hizmetler yapmış bu yetenekli savaşçıyı ölüme terk etmek niyetinde değildir

athena, kratos'u denizin dibinden çıkarıp kurtarmış ve ölümle değil taht ile ödüllendirildiğini söyler ve olympus'ta ki ares'e ait boş tahtı ona sunar. bir portaldan geçerek ares'in tahtına oturan kratos taht odasında en bütün düşmanlarının heykellerini görmüştür. bundan sonra yapılacak olan tüm mücadeleler iyilik ya da kötülük için olsun her zaman savaş tanrısı kratos'un gözleminde olacaktır. yeni savaş tanrısı olan kratos, hala dehşet verici kabuslarla yaşamak zorunda kalır. tanrılar arasına girmesine rağmen ulusunu unutmamış ve komutası altında ordularıyla fetihlerine devam etmiştir. bir gün sparta lejyonlarına yunan şehirlerine saldırma emrini vermiştir. kratos, son zamanlarda teselli bulmak için kendi askerlerinin yanına inip onlarla birlikte savaşmıştır. bitmeyen savaşları ve kabusları nedeniyle kratos delirmiştir. diğer tanrılara zamanında hizmet ettiği için kendine kızmış, tanrıların kendisini köle gibi kullanmalarından dolayıda onlara kin beslemeye başlamıştır. bu yüzden diğer tanrılardan uzak bir yaşamı tercih etmiştir. bir kabusunda annesinin çağrılarını işitir. bunun üzerine athenanın uyarılarına rağmen annesi callisto'nun tutulduğu atlantis şehrine doğru yol alır.

poseidonun tüm engellemelerine rağmen atlantis şehrine ulaşan kratos, annesi callisto'yu hasta şekilde bulur.


kratos, annesiyle olan buluşmasında kardeşi deimos'un hayatta olduğunu ve işkenceye maruz kaldığını öğrendi. ancak bu sözlerin ardından callisto bir anda canavara dönüşür ve kratos'a saldırır.


kratos istemeden de olsa kendini savunur ve canavara dönüşen annesini katleder. kratos annesini kaybetmesinin öfkesiyle tutsak tutulan titan thera'yı serbest bırakarak atlantis'in yok olmasına sebep olur. atlantis'den spartaya geri dönen kratos burada ares'in taraftarlarının isyanı ile karşılaşır ve savaşçılarıyla bu isyanı bastırır. ares'in tapınağında athena'dan kardeşinin tutulduğu ölüm diyarına geçişin sadece atlantis'den olduğu ve atlantis'e geri dönmesi gerektiğini öğrenir. silahlarını alarak atlantis'e geri dönen kratos'u şehrini yok ettiği için kendisine kin besleyen poseidon'un savaşçıları karşılar. ancak bu noktada the gravedigger (mezarcı) yine kratos'un karşısına çıkar ve kahramanımıza dikkatli olmasını söyler. kratos ise ölüler diyarına girerek kardeşi deimos'u kurtarır.


lakin kendisini kurtarmakta geç kaldığını düşünen deimos, abisini asla affetmeyeceğini söyleyerek ona saldırır.


bu kavga sırasında ölüler diyarının sahibi thanatos gelerek deimos'u uçuruma doğru fırlatır.


tam bu sırada kratos yetişerek uçurumdan düşmek üzere olan kardeşini kurtarır ve abi ile kardeş thanatos'a saldırır.


thanatos bu saldırılar karşısında şaşkına döner. ancak siyah bir canavara dönüşerek deimos'u ağır yaralamayı başarır ve sonunda öldürür. kratos bu sahne karşısında çok öfkelenir ve thanatos'a feci şekilde dayak atar ve sonunda öldürür. ancak kratos ailesinden bir kişiyi daha kaybetmiştir ve kardeşini the gravedigger'a (mezarcı) teslim eder. bu sırada athena kratos'un yanına gelerek kardeşi ve annesinin ölümüyle artık dünyevi dertlerle bağının kalmadığını belirtir ve tam anlamıyla olymposlu olmasının zamanının geldiğini belirtir. kratos ise tüm bu talihsiz olayların bir plandan ibaret olduğunu anlar ve öfkeden deliye döner. bu öfkeyle olympos ve olymposlulara karşı savaşacağını ve onlara kan kusturacağını ilan eder. ares'i yok eden ve tahtına oturan kratos yüreğinde geçmişin yangını ve olymposlulara olan öfkesiyle tüm dünyayı yakıp yıkmaya başlamıştır.

bir gün kratos ölümlü halinde ordularıyla birlikte savaşırken hera'nın evcil hayvanı argus tarafından saldırıya uğramıştır


kratos önce canavara yenilmiş, ardından da bilinmeyen bir assassin (suikastçi) tarafından olympus üzerindeki itibarını yok etmek için saldırıya uğramıştır. assassin'i takip eden kratos, hades'in hizmetkarları tarafından durdurulmuştur. ancak kratos teslim olmamış ve takibine devam etmiştir. tanrılar tarafından gönderilen bir haberci olan ceryx, kratos'u durdurunca assassin kaçmayı başarmıştır. ceryx'in, zeus adına kendisini takip ettiğini ve gitmesine izin vermeye niyeti olmadığını söylemesi kratos'u daha da çok sinirlendirmiştir. kratos, zeus'tan gelen haberciyi öldürünce tüm ilişkiler kopmuş ve zeus, kratos'a karşı harekete geçmiştir. bu sırada kratos ordularına yaradılışın kaynağı olan rhodes'a (rodos) saldırmasını emretmiştir. athena yine tanrıların keyfini kaçıracağı konusuyla kendisini uyarmış, ancak kratos onu dinlememiştir. yaşadığı yüksek yerden dünya'ya atlayan kratos şehri yıkmaya başlamıştır. bu sırada uzaktan gelen bir kartal kratos'un tanrısal güçlerinin çoğunu elinden almıştır. bu yüzden kratos normal bir ölümlünün boyuna kadar küçülmüştür. kartal aldığı güçleri orada bulunan ve hala yapım aşamasında olan colossus of rhodes'a (rodos heykeli) aktarıp ona hayat vermiştir.


kratos ve ordusu heykele karşı verdikleri uzun mücadelenin ardından, zeus devreye girer. zeus, olymposlular ile titanlar arasında yaşanmış büyük savaşı bitiren kılıç olan blade of olympus'u (olimpos'un kılıcı) kratos'a göndermiştir.


kılıcı kullanmak için ölümsüzlüğünden ve diğer tüm güçlerinden vazgeçen kratos, heykel'i yenmeyi başarmıştır. kratos göklere zaferini haykırırken heykel'in düşen elinin altında kalır. çok ağır yaralanan kratos bıçaklarının yardımıyla zar zor yürürken, güçlerini alan kartal zeus'a dönüşmüştür. zeus, kratos'a, ares'in olympus'a yaptığı şeylerin aynısını kendisinin yapmaması için böyle bir tuzak kurduğunu ve emrine girmesi karşılığında hayatını bağışlayacağını söylemiştir. kratos'un teklifi reddetmesi üzerine kılıcı onun karnına saplayan tanrılar'ın kralı, onun hiç bir zaman olympus'u hak etmediğini ve bir dinsiz olarak anılacağını söylemiştir. daha sonra zeus kılıcın gücünü kullanarak şehirdeki tüm savaşçıları öldürmüştür. zeus bir sorunu daha çözdüğünü düşünüp giderken, kratos ona bu yaptığını ödeteceğine dair yemin etmiştir.

kratos, öldükten sonra yeraltı dünyası'nın kolları tarafından cehenneme doğru çekilmeye başlamıştır

bu sırada titanların annesi gaia tarafından kurtarılan kratos, titanların başına gelenleri ve nasıl mahkum edildiklerini öğrenir. meğer titan kronos zeus'un babasıymış ve kronos bir kehanette çocuklarından birisi tarafından alt edileceğini öğrenince tüm çocuklarını yok etmeye başlamış. zeus'un annesi rea ise kronos'u kandırarak çocuğunu kurtarmış ve bir adada gaia'nın yardımıyla oğlu büyümüş. tabii zeus ile birlikte büyüyen diğer birşey ise intikam duygusu olmuş. sonunda zeus titanlar ile savaşa tutuşmuş ve blade of olympus'u (olimpos'un kılıcı) kullanarak bütün titanları yeraltı dünyasının derinliklerine hapsetmiş. gaia bu yenilgiyle birlikte küçük duruma düşürüldüklerini ve haysiyetlerinin çalındığını belirterek intikam almak istediklerini kratos'a iletir. kratos intikam önerisini kabul edince gaia, kratos'un karnındaki yarığı mühürlemiş ve ölmeden önceki gücünün bir kısmını ona geri vermiştir. daha sonra gaia'nın yardımıyla yeraltı dünyasından çıkan kratos; hayatta kalmış olan bir sparta askerine sparta'ya geri dönmesini ve başka bir savaş için hazırlanmasını emretmiştir. intikamını almak ve geri olympus'a gitmek için pegasus'a binen kratos, bu kanatları yanan ata, sözünü dinletememiştir. gaia, kratos'a zeus'tan intikamını alması için olimpos'un kılıcı'nı kullanması gerektiğini ve bunun içinde sisters of fate'i (kader'in kız kardeşleri) bulup zamanda geriye gitmesi gerektiğini söylemiştir.


kratos sisters of fate'i (kader'in kız kardeşleri) bulmak için çıktığı yolculukta prometheus'la karşılaşmıştır. prometheus, kendisinin çektiği azaptan kurtulmak ve içinde yanan rage of olympus'u (olimpos'un ateşi) alması için kratos'a yalvarmıştır. bunun üzerine typhon'un inine giren kratos, bow of typhon'u (typhon'un yayı) almış ve prometheus'un son zincirini kırmıştır. prometheus'un yanan külleri kratos'a titanlar'ın gücünü vermiştir.


kratos güvenli bir şekilde ısland of creation'a (yaratılış adası) varmış ve kız kardeşler'in koruyucusu olan theseus'la karşılaşmıştır. kratos, theseus'la kimin daha iyi bir savaşçı olduğunu anlamak için, perseus'la kendi sevgili andromeda'sını kurtarmak istediği için, barbarian king (barbar kral) ile geçmişteki kaderini değiştirmek için ve icarus'la da deli olduğu için dövüşmüştür. bu şahısların hepsini yenmiş ve onlardan değerli eşyalar almıştır. ancak son dövüşünde ıcarus'la birlikte yeraltı dünyası'na düşmüş, ıcarus'u öldürmüş ve dünyayı sırtında taşıyan titan, atlas'la karşılaşmıştır. eski meseleler yüzünden tanrılardan ve kratos'dan nefret eden atlas, kratos'u ezmeye çalışmıştır. ancak kratos amacını söyleyince atlas ona yardım etme kararı almıştır. kratos geri yeryüzüne döndüğünde karanlık bir odada sparta'ya gitmesi için emir verdiği askeriyle dövüşmüş ve yanlışlıkla onu yaralamıştır. asker kratos'a, zeus'un sparta'yı yok ettiğini söylemiş ve ölmüştür. öfke içinde gökyüzüne bağıran kratos hıncını kendisini öldürmek için gelen kraken'den çıkarmıştır.

kraken, kratos'u yakalayıp kavradığında hayalinde karısını ve sparta'nın yıkılışını görmüştür. karısı kratos'a hades'in sonsuz ateşini vermiş ve zeus'u affetmesini söylemiştir.

bu olaydan sonra kratos kısa sürede kader'in kız kardeşleri'nin yanına çıkmış ve kardeşlerden lahkesis'le konuşmaya başlamıştır

lahkesis, kratos'a sadece kaderinde yazılanları yapabileceğini ve kaderinde zeus'u öldürmenin yazmadığını söylemiştir. kratos lafı uzatmadan direk lahkesis'e dövüşmeye başlamış, ancak aniden ortaya çıkan diğer kardeş atropos, kratos'u alıp geçmişe götürmüştür. atropos geçmişte kratos'un ares'i yenmesini sağlayan tanrılar'ın kılıcını (blade of the gods) kırmaya başlamıştır. kratos ise bunu engellemek için uğraşmıştır. çünkü kılıç kırıldığında ares kratos'u öldürecektir. bu yüzden kratos şimdiki zamanda da ölecektir. atropos'u durduran kratos, atropos'un kardeşi lahkesis'i de aynanın içine hapsedip kız kardeşler'i geçmişe göndermiş ve aynaları mühürlemiştir. en büyük kardeş olan clotho ile karşılaşan kratos, clotho'yu öldürmüş ve loom chamber'ı kullanarak geçmişe gitmiştir. kratos, zeus'un kendisini rodos'ta öldürdüğü zamana geri gitmiş ve kılıcı ondan geri almıştır. ikili summit of sacrifice'de (kurban zirvesi) dövüşmeye başlamıştır. ancak zeus'un güçlü yıldırım fırtınalarına dayanamayan kratos pes etmiştir. bunun üzerine kratos, zeus'tan sefaletine son vermesini istemiştir. zeus ölümünün hızlı olacağına dair söz verip şu sözleri söylemiştir :

''senin hayatınla oğlumu serbest bırakacağım, ama bu senin işkencenin başlangıcı olacak.''

bu sözler üzerine kratos ani bir hareketle zeus'u gafil avlamış ve bıçaklarının yardımıyla onu kayalara yapıştırmıştır. daha sonra yerde duran blade of olympus'u (olimpos'un kılıcı) alıp zeus'a saplamaya çalışmıştır. tam bu sırada athena gelip olimpos'u savunmak adına kratos'u durdurmuştur. kratos'un bir anlık dalgınlığından yararlanan zeus kaçmaya çalışırken, kratos onu öldürmek için son bir hamle yapmış, ancak athena kılıcın önüne geçmesi üzerine kılıç athenaya saplanmıştır. athena ölürken babası zeus'un da oğluyla aynı kaderi paylaşmaması ve yunanistan'ın geleceği için böyle bir şey yaptığını söylemiştir. athena ölürken, kratos'a intikam almaktan vazgeçmesi için yalvarmıştır. çünkü olimpos zeus'un kendisidir ve onun sayesinde yaşamaktadır. ayrıca athena, zeus'un kratos'un babası olduğunu söylemiş, ancak kratos babasının olmadığını iddia etmiştir. sonrasında zeus'un hiç bir şey haketmediğini ve tanrılarının zamanının artık bitmesi gerektiği cevabını vermiştir. tekrar loom chamber'a dönen kratos, zamanda daha da geriye gitmiştir. geldiği yer ise tanrılar ile titanlar arasındaki meydana gelen great war (büyük savaş)'dır.

kratos, loom chamber'ı kullanarak titanlar'ı kendi zamanına getirmiş ve bu iki güç birleşip olimpos'a saldırmıştır

olimposlu'lar da bu savaşa hızlıca karşılık vermiştir. zeus'un emriyle, yeraltı tanrısı hades cehenneme, hermes, helios ve poseidon dağa çıkan titanlar'ı aşağı düşürmeye gitmiştir. hercules (herkül) ise ordularını toplayıp savaşa dahil olmuştur. ilk saldırı yapan tanrı poseidon, olympos'dan füze gibi inmiş ve epimetheus'la birlikte ege denizi'ne düşmüştür.

daha sonra da leviathan formuna girip kratos'un üzerinde durduğu gaia'ya saldırmıştır. poseidon, her yerden çıkan kollarıyla gaia'yı aşağı sürüklemeye başlayınca, kratos onu durdurmaya çalışmıştır. poseidon'un savunmasını kırıp poseideon'u leviathan'ın içinden çıkaran kratos, onu iyice bir dövmüş, gözlerini çıkarmış ve boynunu kırıp uçurumdan aşağı atmıştır. poseidon'un ölümüyle denizlerde tsunamiler ve büyük seller oluşmuş, olimpiyalı halkın çoğu hayatını kaybetmiştir. poseidon'un ölümü kıyılarda yaşayan tüm dünya insanlarını etkilemiştir.

posidon'u öldürdükten sonra olimpos'un tepesine ulaşan kratos ve gaia, zeus'un öfkesiyle karşılaşmıştır. büyük bir yıldırım fırtınası çıkaran zeus, gaia'nın bir elini koparmış ve onu aşağı atmıştır. kratos bu saldırıdan golden fleece (altın post) sayesinde kurtulmuştur. kratos, gaia'nın sırtından aşağı düşerken tutunmak için olimpos'un kılıcını ona saplamış ve yukarı çıkıp savaşa devam etmesi için yardım istediğini söylemiştir. gaia ise onu zeus'a ulaşmak için kullandığını ve artık ona ihtiyacı olmadığını söyleyip ölmesi için dağdan aşağı atmıştır. cehennem nehri'ne düşen kratos'un gücünün çoğunu ölü ruhlar almıştır. zar zor kıyıya çıkan kratos, hades'i öldürüp zeus'un yanına gitmeye karar vermiştir. bu sırada athena'nın ruhu gelmiş ve intikamını almasında ona yardım edeceğini söylemiştir. kratos'a yeni silahlar veren athena, onun zeus'u yenmesi için flame of olympus'u (olimpos'un ateşi) söndürmesi gerektiğini belirtmiştir. kratos, yeraltı dünyası'nda ilerlerken kayıp ruhlarla ve üç yunan kralı ile karşılaşmıştır. daha sonra bir vulcan olan hephaestus'la tanışan kratos, bulunduğu yer hakkında ondan bilgi almıştır. kratos uzun mücalelerden sonra hades'in karanlık mağarasına ulaşmayı başarmıştır. kana susamış spartalı kratos ile savaşan hades'in çok değerli miğferi kırılmıştır.

hades vs kratos

claws of hades'i (hades'in pençeleri) ele geçiren kratos, hades'in savunmasız başına bu pençelerle vurmuş ve parçalamış, sonunda hades'in ruhunu çalmıştır. hyperion gate'den geçerek yeraltı dünyası'ndan kaçan kratos şimdi tanrılar ve titanlar'la yüzleşebilecektir. kratos flame of olympus'a (olimpos'un ateşi) ulaşana kadar titanlar'dan perses ve cronos ile savaşarak yoketmiş. aynı yolculukta tanrılar'dan helios'un kafasını koparmış, hermes'in bacaklarını kesmiş, hera'nın boynunu kırarak öldürmüştür. ayrıca üvey kardeşi ve yarı-tanrı olan herkül'ünde yüzünü parçalamıştır. kratos bu yolculuğunda karşılaşıp öldürmediği tek tanrı aphrodite'le (afrodit) ise ilişki yaşamıştır. yolculuk sonunda kratos the lybrint'de (labirent) daedalus ile karşılaşmış ve daedalus'u öldürüp pandora'ya ulaşmıştır. pandora'yı yanına alan kratos, hızlıca flame of olympus'a (olimpos'un ateşi) ulaşmıştır. ancak ateş'i söndüremeden bu hareketi zeus tarafından engellenmiştir. pandora'yı kratos'un elinden alan zeus, ağır sözleri ve pandora'ya yaptığı hareket yüzünden kratos'u iyice sinirlendirmiş ve bu ikili tekrardan ölümüne birbirleriyle savaşmaya başlamıştır. pandora aslında pandora'nın kutusu'nun gerçek anahtarı'dır ve kendini kutu için kurban etmesi gerekmektedir. pandora bunu yapmaya çalışınca kratos onu yakalamış, ancak zeus, kratos'un kanına dokunacak şeyler söyleyince, kratos pandora'yı bırakmış ve zeus'a saldırmaya başlamıştır. ancak tam bu sırada pandora kutu ile bütünleşmiş ve oluşan ışık hüzmesiyle kratos ile zeus bayılmıştır.

kratos ayılınca eskiden yaptığı gibi kutuyu tekrar açmış, fakat kutunun boş olduğunu görmüştür. zeus bunun üzerine onun başka bir başarısızlığı olarak adlandırıp dalga geçince, kratos'un iyice kan beynine sıçramıştır. dışarıdaki salonda kavga eden baba ile oğlunun dövüşü, tekrardan dağa tırmanan gaia'nın olay yerine gelmesiyle kesintiye uğramıştır. ikilinin savaştığı yeri söken gaia, kratos ve zeus'u ezemeden gaia'nın üzerine atlamış ve vücudunun içerisine girmişlerdir. zeus ve kratos, gaia'nın kalbinde tekrardan savaşmaya başlamışlardır. kratos akıllıca bir hamle yaparak zeus'u blade of olympus'u (olimpos'un kılıcı) kullanarak gaia'nın kalbine çiviler ve ikisini de aynı anda öldürür. tüm hengame bitip parçalanmış toprakların üzerinde uyanan kratos, zeus'un cesedini bulmuş ve kılıcı çekip ondan almıştır. ama zeus'un ruhu kratos'u gafil avlayıp tüm silahlarını kırmış ve onu ölümün eşiğine getirmiştir. bu saldırı sırasında tıpkı ares ile yaptığı savaştaki gibi kratos yine zihinsel ve azap dolu bir yolculuğa çıkar. yolculuğu sırasında acı verdiği insaları ve ares'i öldürdüğünü görmüştür. kratos karanlıkların içinde umutsuz bir şekilde kalakalmışken, birden ortaya çıkan pandora, ona ışığını vermiş ve kılavuzluk yapmıştır. umudu yeniden yeşeren kratos, son bir hamle ile zeus'un astral ruhunu yok etmiş, ardından da zeus'un ruhunu bedenine döndürür. bedenine dönen zeus'u ciddi şekilde pataklayan kratos, zeus'u döverek öldürür. zeus'un kesin ölümü ile olympos'un saltanatı bitmiş gibi görünmektedir...

athena, kratos'u zaferinden sonra tebrik etmeye gelmiş ve bunu pandora'nın kutusu sayesinde yaptığını iddia etmiştir

ancak kratos kutunun boş olduğunu söylemiştir. athena, kratos'un yalan söylediğini ve kutudaki gücün titanlar'ın savaş'ın da ortaya çıkan kötü gücü yok etmek için yapıldığını anlatmıştır. ayrıca pandora'nın ateş'ini kratos'un gözlerinde görmüştür. athena, kratos'tan dünyanın kaostan kurtarıldığını, bu yüzden kratos'un egemenliğinde yeni bir medeniyet kurulmasını istemiştir. athena söylediklerinde bir nevi haklıdır. fakat kratos'un, ares'i yenmek için açtığı ilk kutudan çıkan kötülükler her yere yayılmış, tanrıların özelliklede zeus'un içini kötülükle doldurmuştur. kratos'a umut lazım olduğu için kutudaki umudu almış, kötülüklerden etkilenmemiştir. kratos aldığı umut sayesinde intikam için öfke ile savaşmaya devam etmiştir. ne zaman ki kratos kendisini affetmeyi öğrendiğinde içinde ki umutta sönmüştür. athena, kratos'a içindeki gücü kendisine vermesini ister. bu güçle athena daha ideal bir dünya inşa edeceğini dile getirir.

kratos ise athena'nın bu teklifini reddeder ve olimpos'un kılıcını kullanarak intihar eder. bunun üzerine kılıcı kratos'un içinden çıkaran athena kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyler. kratos ise athenaya hiçbir şey borçlu olmadığını söyler. bu konuşma sırasında kratos'un ilk ve son kez gülümsediği de dikkat çekmiştir. bunun üzerine athena gözden kaybolur ve kratos'u orada yalnız bırakır. bu büyük, kanlı ve yorucu yolculuğun ardından kratos biraz olsun huzura kavuşmuş gözükmektedir. hikayenin sonunda ise uçurumun kenarına doğru sürüklenmiş bir vücudun kan izleri ve kaos içerisinde bulunan dünya gözükmektedir. kratos'un yunan mitolojisi ile olan işi bu noktada bitmiş gözüküyor. peki kratos'a ne olmuştu?

bu olaylardan sonra kahramanımız başka bir memlekete taşınmış ve biraz da acıkmış gözüküyor.


bununla birlikte kahramanımızın yeni bir amacının da olduğu gözükmektedir. bu amacı ise yeni memleketinde ki tanrılarıyla, yani iskandinav tanrılarıyla yaşayacağı hesaplaşma olarak gözükmektedir. bu hesaplaşmayı da zaman içerisinde göreceğiz.

bonus olarak yeni çıkan oyunun hikayesinin tamamını türkçe alt yazılı olarak şu videodan ulaşabilirsiniz


bir dahaki yazıda görüşmek dileğiyle... herkese iyi oyunlar.

Bu içerik de ilginizi çekebilir